Modern Diplomacy: Od monopolu dolára k diverzifikácii BRICS

❚❚

Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ Modern Diplomacy/Foto: TASR/AP-Alexander Nemenov)

 

Tlak na diverzifikáciu svetových menových rezerv sa po roku 2008 zosilnil, po roku 2022 sa vyhrotil a v súčasnosti akceleruje, čoho dôkazom bol aj nedávny samit BRICS v ruskej Kazani, píše Dan Steinbock pre Modern Diplomacy

Brics
Ruský prezident Vladimir Putin (2. vpravo) sa vo štvrtok 24. októbra 2024 zúčastňuje stretnutia s mauritánskym prezidentom Mohamedom Ouldom Ghazouanim (3. vľavo) na okraj summitu BRICS v ruskej Kazani

Za posledných približne 15 rokov sa skupina BRICS rýchlo rozrástla na geoekonomický front globálneho Juhu. Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty sa v Kazani zúčastnili na svojom prvom samite v pozícii členských štátov. Saudská Arábia bola prizvaná, aby sa pripojila k skupine BRICS.

.

O členstvo v tomto bloku v septembri oficiálne požiadalo aj Turecko. Záujem o vstup do BRICS prejavilo alebo už o členstvo požiadalo množstvo krajín v Afrike (18 krajín), východnej a juhovýchodnej Ázii (11), Amerike (7), na Blízkom východe a v strednej Ázii (8) a v Európe (4) – čo je takmer 50 krajín. Členské štáty BRICS spolu pokrývajú takmer tretinu svetovej rozlohy a takmer polovicu svetovej populácie.

 

.

Riziká amerického dolára

Veľká časť svetového obchodu sa naďalej účtuje a uhrádza v amerických dolároch. Mnohé banky so sídlom mimo Spojených štátov napriek tomu ponúkajú vklady denominované v dolároch, mnohé neamerické spoločnosti si požičiavajú v dolároch, centrálne banky držia veľkú časť svojich rezerv v dolárových aktívach atď.

Predpokladá sa, že americký dolár je ako diamant – večný. V skutočnosti však žiadna dominantná rezervná mena nemá neobmedzenú životnosť.

Je to práve rastúca výzbroj donucovacieho monopolu amerického dolára, ktorá čoraz viac znepokojuje nielen krajiny globálneho Juhu, ale aj čoraz väčší počet najvýznamnejších západných ekonomík. Aké sú zbrane dolára? Neúmerná závislosť sveta od amerického dolára pri fakturácii a zúčtovaní obchodu, závislosť neamerických podnikov a finančných gigantov od dolára a vysoký podiel dolára v rezervách centrálnych bánk .

Skeptici tvrdia, že dolár bol pochovaný už mnohokrát. Prečo by mal zomrieť tentoraz? Lenže kto hovorí, že by mal zahynúť… Väčšina ekonomík krajín BRICS sa stále výrazne spolieha na americký dolár, zatiaľ čo tie, na ktoré USA a/alebo ich spojenci uvalili sankcie, výrazne znížili svoje dolárové rezervy a často sa namiesto dolára rozhodli pre zlato.

 

.

Zbrojenie a erózia amerického dolára

Keď zahraničná politika USA v mene medzinárodného spoločenstva, ale bez širokej podpory medzinárodného konsenzu, používa dolár ako zbraň, ohrozuje tým obchodovanie a zúčtovanie, zahraničné podniky, finančné inštitúcie a tiež aj rezervy centrálnych bánk.
Čo je ešte horšie, vyzbrojenie amerického dolára a jeho spoluvina uľahčuje pokračujúce genocídne zverstvá v pásme Gazy, kde sa izraelské akcie spoliehajú na americké zbrane a financovanie, pričom zvyšok sveta – dokonca aj krajiny, ktoré vehementne protestujú proti takýmto vyhladzovacím „vojnám“ – sa stáva akýmsi spoluvinníkom.

Je to napísané jasne “na stene“. Od vzniku BRICS v júli 2009 hodnota zlata prudko vzrástla a strojnásobila sa z 953 na takmer 2 740 dolárov za uncu. Je to paralelné so zlyhaním globálneho hospodárskeho rastu a vzostupom obchodných vojen od roku 2017/2018 a nasledujúcimi vojnami a krízami.

Z historického hľadiska nie je diverzifikácia globálnych mien zďaleka novou myšlienkou. John Maynard Keynes sa v roku 1944 v Bretton Woode snažil ešte viac presadiť nadnárodnú menu bancor (lit. francúzsky banque, “banka zlata“). Túto myšlienku však zmietli zo stola účastníci rokovaní z USA, ktorí chceli nahradiť britskú libru ako hlavnú svetovú rezervnú menu americkým dolárom.

Keynes varoval, že prvenstvo dolára by po obnove a oživení západnej Európy a ďalších veľkých ekonomík viedlo k veľkej neistote a nestabilite. Práve to nasledovalo v roku 1971, keď americký prezident Nixon jednostranne ukončil konvertibilitu dolára za zlato. Keďže zlato už neponúkalo meradlo hodnoty, vnímanie hodnoty nahradilo hodnotu samotnú. Následný cenový šok sa prejavil na celom svete.

Po dvoch ropných krízach nasledovalo až štvornásobné zvýšenie cien ropy, potom prudká inflácia a stagflácia a nakoniec rekordne vysoké úrokové sadzby v USA a masívne snahy o zbrojenie.

.

V geopolitike sa USA spoliehajú na veľké západné ekonomiky a Japonsko, ale medzinárodná ekonomika, to je iný príbeh. Čistým výsledkom je, že monopol dolára prispel k tvorbe dier na trhu aktív v 80. rokoch, začiatkom 90. rokov, začiatkom roka 2000 a napokon aj v roku 2008.

Uprostred veľkej recesie guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan obnovil túto myšlienku a vyzval hlavné západné ekonomiky, aby “reformovali medzinárodný menový systém“. V Bruseli, Washingtone a Tokiu potom padali veľké sľuby, ale nič sa nedialo.

Je zrejmé, že ekonomickí architekti amerických administratív sa snažia presadzovať výhody amerického dolára na úkor reálnych alternatív. Je to do veľkej miery v ich ekonomickom a geopolitickom záujme. Podobne aj Briti až do roku 1914 vyzdvihovali výhody svojej šterlingovej libry. Toto prvenstvo sa však skončilo s preťažením britskej povojnovej ekonomiky po roku 1945.

Bohužiaľ, Spojené štáty sa nachádzajú na rovnakej trajektórii vďaka rekordne vysokému zadlžovaniu, najmä zo strany administratívy prezidentov Trumpa a Bidena.

 

Výhody diverzifikácie

Ako prispievajú krajiny BRICS k diverzifikácii? Vďaka svojej organizačnej flexibilite umožňuje blok jednostranné, dvojstranné a viacstranné opatrenia. Z analytického hľadiska sa BRICS pohybuje od postupne realizovaných reforiem až po jednostrannejšie individuálne opatrenia. Tie sú zasa poháňané pôvodnými zakladajúcimi ekonomikami BRICS (Brazília, Rusko, India a Čína), novými ašpirujúcimi členmi a koaličnými partnermi, ktorí zdieľajú základnú víziu BRICS a tiež zvažujú členstvo.

Z toho vyplýva úsilie o doplnkové rozvojové inštitúcie a kritickú infraštruktúru vrátane Novej rozvojovej banky BRICS (New Development Bank -NBD), Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (Asian Infrastructure Investment Bank – AIIB), Iniciatívy pre mosty a cesty (Bridge and Road Initiative- BRI) a snaha o nové menové usporiadanie.

Rastúci počet populačne silných a rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík umožňuje taký druh tzv. “sieťových efektov“ a “pozitívnych vedľajších účinkov“, ktoré budú rozhodujúce pri spustení novej kritickej infraštruktúry pre navrhovaný alternatívny globálny finančný systém.

Cieľom nie je odstrániť dolár, ako najmä na Západe tvrdia kritici BRICS. V skutočnosti má BRICS len málo spoločného s gaunerskými štátmi, ktoré sa snažia rozvrátiť medzinárodný poriadok. Podobne ako správcovia aktív, ktorí sa snažia zachovať primeranú diverzifikáciu svojich portfólií, cieľom BRICS je skôr diverzifikácia a rekalibrácia, než len jednoduchá de-dolarizácia.

Globálne menové usporiadanie nesmie odrážať len záujmy Američanov, ktorí tvoria 4,2 % svetovej populácie. Musia odrážať aj ašpirácie multipolárnej svetovej ekonomiky, v ktorej sú vyhliadky globálneho rastu poháňané veľkými rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali