Bratislava 7. augusta 2023 (HSP/Vaticannews/Foto:Twitter)
Po stretnutí pápeža s univerzitnými študentmi sa na Portugalskej katolíckej univerzite konalo prvé podujatie pre mladých, ktorí nesú Kristovo posolstvo na sociálnych sieťach. Svätej omši 3. augusta predsedal prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, kardinál de Mendonça, ktorý digitálnych influencerov povzbudil v úlohe prekladať Ježišovo posolstvo v dnešnom digitálnom svete. Na stretnutí sa im prihovoril aj sekretár Dikastéria pre komunikáciu Mons. Ruiz
Dnešná Cirkev „potrebuje vás, drahí digitálni influenceri, aby ste boli kvasom nádeje v týchto nových priestoroch sociálnej štruktúry, ktorými sú sociálne siete“. Otázkou už nie je to, či budeme alebo nebudeme komunikovať s digitálnou kultúrou, pretože to je dnes nezvratný fakt, ale výzva spočíva v tom, aby sme vedeli, ako to robiť“. Kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, tak zapojil stovky mladých digitálnych influencerov do misie „kultúrne prekladať Ježišovo posolstvo“ v dnešnom digitálnom svete. Urobil tak na Portugalskej katolíckej univerzite v Lisabone počas homílie pri svätej omši, ktorá sa konala po stretnutí pápeža Františka s vysokoškolákmi.
Chvíle Svetových dní mládeže spájajú státisíce mladých ľudí tvárou v tvár, preto sú pre kardinála de Mendonçu veľkou príležitosťou, aby sme sa naučili rozpoznávať „digitálneho blížneho“, a „aby ukázali svetu, že vojna, diktatúra ľahostajnosti a nerovnosť medzi ľuďmi nie sú nevyhnutné“. Mladí ľudia tak môžu uskutočniť sen pápeža Františka o budovaní „kultúry stretnutia“, aby sme boli spoločne protagonistami misionárskeho sna osloviť každého človeka.
„Drahí digitálni influenceri“, pokračoval prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, „teraz je rad na vás. Je na vás, aby ste sa zamilovali do Krista, aby ste ho urobili stredobodom svojho osobného príbehu“. „Kresťanstvo potrebuje svedkov, ktorí to dôveryhodne vyjadrujú predovšetkým vlastným životom,“ vysvetlil. Súčasné kresťanstvo podľa portugalského kardinála potrebuje „existenciálnu vierohodnosť zo strany kresťanov. Potrebuje však aj kultúrnu dôveryhodnosť“. Pretože to najhoršie, čo sa nám môže stať, „je hovoriť sami sebe, zredukovať skúsenosť viery na tajný rozhovor alebo na krúžok tých, ktorí sú už presvedčení, držať sa jazyka, ktorému dnešní muži a ženy nerozumejú. Ježiš je dobrá zvesť. Dnešná misia vás žiada, aby ste obývali nový Aeropág. Žiada si predstavivosť a odvahu ohlasovať vieru za bránami, v rôznorodých kontextoch, kam prítomnosť rehoľníkov nedorazí.“
A napokon kardinál de Mendonça mladým influencerom pripomenul, že „Cirkev je tímová práca“. Niekedy vidíme, „že sociálne siete fungujú ako bublina, kde sa polarizácia a odmietanie ľahko stávajú pravidlom. To je veľmi odlišné od synodálneho poslania, ktoré nám zveruje Ježiš. On nás nabáda, aby sme kráčali v ústrety druhým“.
Na konci homílie mladí pristúpili k veľkému krížu namaľovanému vo farbách Svetových dní mládeže, aby naň prilepili lístok, ktorý predtým dostali pri vstupe. Každý mladý tak ponúkol Pánovi svoje užívateľské mená zo sociálnych sietí, ktoré napísal na lístoček. Sekretár Dikastéria pre komunikáciu Mons. Lucio Ruiz ich nazval „influencermi Božej nehy a milosrdenstva“ podobne ako to robila Panna Mária.
Cirkevnú synodu už rok sprevádza projekt „Cirkev ťa počúva“, ktorý sa nazýva „digitálna synoda“. Tento projekt „ich spája, dáva im pocítiť pohladenie Cirkvi, ktorá vidí a oceňuje ich poslanie a povzbudzuje ich, aby boli vychádzajúcou Cirkvou“, vysvetlil Mons. Ruiz.
Alessandro Di Bussolo a Francesca Merlo – Lisabon, Zuzana Škrinárová – Vatikán
Článok pôvodne vyšiel na portáli Vaticannews.