Bratislava 17. septembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Pondelkový komentár Jozefa Mihála, ktorý vo vláde Ivety Radičovej zastával post ministra práce sociálnych vecí a rodiny za SaS, ktorej bol aj podpredsedom, o tom, že v opozičnej liberálnej strane “robí zlú krv” poslanec a exminister obrany Ľubomír Galko, odštartoval ďalšiu vlnu reakcií bývalých a súčasných členov SaS, ktorí taktiež poukazujú na Galkove intrigy
Ďalší z exministrov SaS Juraj Miškov sa taktiež vyjadril negatívne k Ľubomírovi Galkovi a pridal sa na stranu Mihála. “Možno nastal čas objasniť aj nejaké súvislosti z minulosti. V mediálnej prestrelke medzi Jozefom Mihálom a Ľubomírom Galkom stojím jednoznačne za vyjadreniami Joža Mihála,“ uviedol Miškov na sociálnej sieti.
“Kým bol Sulík v Bruseli, mocensky takmer ovládol stranu a pripravoval sa už aj na odstavenie Sulíka po ďalších parlamentných voľbách“ Bývalý šéf rezortu hospodárstva si myslí, že Mihál by v tomto do médii neklamal.
“Galko stojí, do veľkej miery, za všetkými odchodmi schopných ľudí z SaS. Už v roku 2013 vytvoril obraz a presvedčil Richarda Sulíka o vnútornom nepriateľovi, akomsi imaginárnom „biznis krídle“, ktoré je proti Sulíkovi (Miškov, Krajcer, Kollár, Chren, Droba). Výsledkom straníckeho konfliktu bol masívny odchod takmer 100 ľudí z SaS,“ pripomenul.
Miškov si navyše myslí, že Galko nie je dobrým človekom. “Na základe vlastnej osobnej skúsenosti si myslím, že Galko je zlý, zakomplexovaný človek a asi najväčší intrigán, akého som v živote stretol.“
O intrigách hovorí aj Krajcer
Ďalší zo známych exčlenov strany SaS Daniel Krajcer pre portál Topky uviedol, že tiež súhlasí s Mihálom a Miškovom. “S Richardom Sulíkom nemám problém dať si pohár vína a stretnúť sa s ním. Jeho osoba nebola primárne dôvodom môjho odchodu,“ prezradil Krajcer.
Vyjadrenia Jozefa Mihála podľa jeho názoru jednoznačne popierajú niekdajšie “výmysly” o biznis krídle, ktoré mali predstavovať práve Krajcer, Miškov, Droba, Chren, či Kollár a ďalších 70 členov, ktorí odišli zo strany. “Boli to výmysly a intrigy,“ pokračoval Daniel Krajcer.
Demokratické jadro?
Galko včera v statuse na Facebooku vyhlásil, že Jozef Mihál odišiel zo SaS aj preto, lebo vraj “absolútne nepracoval ako poslanec a ani ako podpredseda pre SaS”.
“Bol najväčším absentérom v parlamente, nezúčastňoval sa na zasadnutiach, lebo sa venoval svojmu súkromnému biznisu – prednáškam a školeniam účtovníčok po celom Slovensku. Nezúčastňoval sa ani na straníckych aktivitách do volieb NR SR, celú Agendu 2020 a s ňou spojenú kampaň sme odmakali Sulík, Kiššová, Rajtár, Jurzyca a ja. Mihál bol v tom čase na dovolenke, alebo si opäť robil svoje súkromné prednášky. Ako poslanec NR SR zneužíval takto štátne zdroje,” (viac v článku).
V súčasnosti člen Spolu-OD Jozef Mihál v rozhovore pre časopis Týždeň poznamenal, že Galko v SaS ohovára a manipuluje, čoho výsledkom môže byť aj súčasná situácia u parlamentných liberálov.
“Ak Sulík navrhne kandidátku tak, že sa to nebude páčiť ľuďom okolo Galka, tak mu tú kandidátku neschvália. Toto rozloženie síl znamená, že Richard Sulík bude musieť dať Galka na miesto číslo 2, a tým pádom bude tá kandidátka zmesou tých, ktorí sú na Sulíkovej strane a tých, ktorí sú na Galkovej,“ povedal o údajnej situácii v SaS Mihál a dodal, že podľa neho Galko stojí aj za tým, že bývalá podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová nedávno nebola zvolená do užšieho vedenia a rozhodla sa pre pozastavenie členstva v SaS.
Ľubomír Galko v boji so súčasným lídrom SaS Sulíkom zlákal na svoju stranu niekoľko členov republikovej rady a poslancov vrátane Jozefa Rajtára, Jany Kiššovej či Natálie Blahovej, ktorí nedávno vytvorili platformu Demokratické jadro SaS a nezúčastnili sa na sneme, kde bol Richard Sulík opätovne zvolený za predsedu.
Zaujímavý je pritom postoj europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá na jednej strane pred niekoľkými dňami na Facebooku vyjadrila podporu iniciatíve Demokratické jadro, krátko potom však vyjadrila súhlas s komentárom Jozefa Mihála, ktorý bol kritický ku intrigám Ľubomíra Galka, jedného z hlavným protagonistov Demokratického jadra.
Sulík: Tento konflikt nás neovplyvní
K celej situácii sa v utorok vyjadril aj predseda hnutia Richard Sulík, ktorý nepovažuj za vhodné takto otvorene prepierať vnútrostranícke záležitosti na verejnosti, najmä ak sú už ďalekou minulosťou. “Čo však môžem potvrdiť, je, že tento konflikt nijako neovplyvní naše plány. Máme nastavené pravidlá a strana sa pripravuje na intenzívnu kampaň, na ktorú sa už teraz tešíme,” tlmočila pre HS stanovisko šéfa liberálov jeho hovorkyňa Katarína Svrčeková.