Japonsko 11. augusta 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)
Paralympiáda, ktorá sa v Tokiu začne 24. augusta, je v Japonsku veľmi očakávaná – hovorí v rozhovore pre Vatican News taliansky kňaz Andrea Lembo z Pápežského inštitútu zahraničných misií – PIME, ktorý v krajine vychádzajúceho slnka pôsobí ako misionár už viac než 10 rokov
V Japonsku venujú hendikepom veľkú pozornosť. Pre tamojšiu meritokratickú spoločnosť bude Paralympiáda veľkým povzbudením, vysvetľuje taliansky misionár:
„Je veľmi očakávaná, povedal by som, že aj viac než Olympiáda. Na jednej strane preto, že dátum Paralympiády sa prekrýva s jedným z najdlhších období voľna v Japonsku, takže tu budú televízni diváci. No predovšetkým japonská spoločnosť venuje veľkú pozornosť hendikepom, toto je najdôležitejší prvok. Takže Japonsko chce dať svetu vidieť túto svoju pozitívnu stránku, pozornosť voči slabému, hendikepovanému, tomu, kto má už od narodenia alebo v dôsledku úrazov odlišný život, ťažký život, no na tento svoj život vsádza, ide do hry, vynakladá úsilie. Toto všetko je veľkým podnetom, ukazuje to, že odvaha a nádej, schopnosť prekonať seba samých v obmedzeniach nás vedie k skutočnej ľudskosti. Ísť vždy vpred, mať za cieľ dosiahnuť istý bod, vďaka ktorému si poviem, že je pekné žiť! Aj v spoločnosti, ktorá vyžaduje dokonalosť, v meritokratickom prostredí, bude veľkým povzbudením pre všetkých vidieť paralympijských atlétov.“
Povzbudením budú Paralympijské hry najmä pre mladých, zdôrazňuje misionár Andrea Lembo, ktorý v Tokiu vedie diecézne centrum pre mladých:
„Pre nové generácie nie je jednoduché budovať si budúcnosť. Toto môže byť veľkým podnetom pre život mladých.“
Na margo svojej činnosti v Japonsku otec Lembo hovorí:
„Snažíme sa prinášať Ježiša a jeho evanjelium predovšetkým tým ľuďom, ktorí prežívajú tie najdramatickejšie skúsenosti na ceste životom. Myslím na chorobu, rozdelené rodiny, premnohé samovraždy, na samotu vo všeobecnosti.“
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.