Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Archív)
Nezaradený poslanec za hnutie Republika Miroslav Suja sa obáva že prijatie Obrannej zmluvy medzi Slovenskom a USA by mohlo v budúcnosti viesť k bratovražednej vojne medzi Slovanskými národmi
Vo svojom stanovisku uviedol, že je smutné že sedemdesiat sedem rokov od ukončenia druhej svetovej vojny, ubúda každým rokom pamätníkov, ktorí nám pripomínali koľko utrpenia a žiaľu slovo vojna prináša.
„Ak sa pozrieme do dnešného sveta, zistíme, že ozbrojené konflikty – tie minulé aj dnešné – nenesú žiadny ušľachtilý cieľ. Žiadny boj za slobodu a demokraciu. To len pod ich zámienkou sa ženú akési koaličné vojská od Líbye po Afganistan, aby uspokojili nenažraté bruchá lobistov a korporácií. A keď majú konečne dosť, zostáva po nich len popol, bolesť a hlad.“
Podľa Suju minister Naď, súčasná vláda aj médiá podporované mimovládkami ako Globsec, sa nám snažia vnútiť názor, že Rusko je pre nás priamou bezpečnostnou hrozbou, pritom práve Ruská federácia považuje za najväčšiu hrozbu rozširovanie územia NATO, ktoré sa v súčasnosti reálne deje a Rusko nebude váhať naň tvrdo odpovedať.
Ukrajina, Bielorusko a Gruzínsko sú totiž poslednými prekážkami na dosiahnutie ruskej hranice po celej jej dĺžke. Preto tie početné pokusy o destabilizáciu a všelijaké farebné revolúcie. Spojeným štátom alebo vedeniu Severoatlantickej aliancie však nejako zvlášť nezáleží na prosperite a bezpečnosti ukrajinského, gruzínskeho či bieloruského ľudu. Je to v prvom rade územie a strategické postavenie, ktoré ich zaujímajú.
Predložený návrh bilaterálnej zmluvy považuje Suja za nevýhodný, ktorý nemá nič spoločné s našim členstvom v NATO alebo s našimi záväzkami voči západným partnerom. Prítomnosť amerických zbraní by našu bezpečnosť podrobila ťažkej skúške. Slovenské územie sa nesmie predávať za pár deravých grošov. Sme suverénny štát a len my máme právo rozhodovať o vlastnej bezpečnosti.
Miroslav Suja a jeho hnutie Republika uisťujú, že jednohlasne stoja na strane slovenskej suverenity a práva slovenského ľudu slobodne rozhodnúť o prítomnosti cudzích vojsk. Preto urobia všetko, aby nás naša vláda nevtiahla do vojny za cudzie štátne záujmy.
„Pripomeňme si, že o situácii na Ukrajine prebiehajú rokovania medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou. Európania, ktorých sa črtajúci konflikt na Ukrajine týka z existenčného a geografického hľadiska rozhodne viac ako Američanov, však neboli k rokovaniam ani len prizvaní. Náš zámorský koaličný partner už totiž dlhodobo ukazuje, že NATO je organizáciou nefunkčnou, v partnerstve nerovnocennou a postavenou na americkom monopole v rozhodovaní. Podľa amerických analýz je navyše Európa úplne mimo hru. Je závislá na ruskej energetike a je zvláštne, že ani toho si súčasná koalícia neuvedomuje aspoň tak ako si to v samom strede zimy uvedomujú zvyšné členské štáty.“
Suja radí, aby sme sa poučili z histórie, postavili sa proti vytváraniu napätia a nedovolili cudzej moci zatiahnuť nás do konfliktu bratovražedných rozmerov.
Ján Malič