Bratislava 25. novembra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: X@PlatjeKarel)
Niekoľko krajín Západu pred týždňom povolilo Ukrajine používať rakety dlhého doletu hlboko na území Ruska. Situácia vyústila k ruskej odvete -použitiu hyperzvukovej balistickej rakety Orešnik. „Vo vojne na Ukrajine nastal zásadný obrat. Ale iný, ako čakal Západ aj Kyjev,“ exminister Juraj Draxler(SMER-SSD) cez víkend zhodnotil zvraty, ktoré sa minulý týždeň udiali na fronte
„Vo vojne na Ukrajine nastal tento týždeň zásadný obrat. Ale iný, ako čakal Západ aj Kyjev,“ píše Draxler v úvode svojho príspevku na sociálnej sieti. Pripomenul, že Kyjevský parlament minulý týždeň zrušil svoje zasadnutia a americká ambasáda vyprázdnila svoju budovu – všetko ako dôsledok toho, že USA a Veľká Británia umožnili napadnutie cieľov v Rusku svojimi raketami.
“Orešnik“
V odvete na toto rozhodnutie totiž Rusi použili nový typ rakety, hyperzvukovú balistickú raketu, ako demonštráciu svojej sily. Trafili ňou jeden z kľúčových komplexov ukrajinského zbrojného priemyslu, ktorý je inak ťažko bránený systémami PVO. „Video útoku vyzerá pomerne apokalypticky,“ poznamenal exminister.
„S tým, že raketu s poetickým názvom Orešnik (Lieskový orech) odteraz budú v konflikte používať, ak bude treba,“ uviedol.
Odkaz bol podľa Draxlera pomerne jasný : „Rusko je pripravené použiť zbraň, ktorá s veľkou istotou a presnosťou zasiahne aj ciele v oblastiach so silnou protileteckou obranou, napríklad v centre Kyjeva.“
„To mohli robiť aj tak, ale pri naháňačkách rakiet s plochou dráhou letu s PVO je riziko veľkých civilných obetí. Teraz to môžu robiť značne chirurgicky,“ poznamenal politik.
Úsmevy na perách zamrzli
Úsmevy na perách zamrzli. „Rusko vopred Američanom o útoku povedalo, aby nedošlo k omylu pri vyhodnocovaní toho, kam útok balistickou raketou smeruje, čo je vždy v postavení dvoch jadrových veľmocí rizikový moment,“ uviedol.
Aj táto udalosť podľa Draxlera ukazuje, že celý konflikt sa vyvíja typicky rusky. „Začal ťažkopádne, s kopou problémov. Fiasko s nepodareným obsadzovaním letiska Hostomeľ, aj s ťažkopádnou kolónou vojenského transportu smerujúceho do Kyjeva. A potom nečakaná porážka pri Charkove,“ vysvetlil.
Do toho prichádzali príbehy o chaose pri odpravovaní vojakov na front. „Mnohí boli zle vyzbrojení, bez riadneho velenia, sťažovali sa cez videá, proste trapas a poníženie veľmoci. Jednoducho, taká typická ruská každodenná ťažkopádnosť,“ uviedol Draxler.
Draxler poznamenal, že podobne ako toľkokrát v histórii, Rusi sa nakoniec zmobilizovali – nabehla masová zbrojná výroba, vďaka ktorej majú obrovskú prevahu v delostreleckej munícií, a získali tiež prevahu v FPV dronoch aj v rádioelektronickej vojne.
„Rusi zefektívnili velenie, takže momentálne sa na chaos vo velení sťažujú predovšetkým Ukrajinci,“ uviedol.
„No a teraz Rusi ukázali, že krajina jednoducho stále má vedeckotechnickú elitu,“ uviedol a poznamenal, že hyperzvukové zbrane dokázali vyvinúť len štyri krajiny na svete: USA, Čína, Rusko a najnovšie aj India (svoju prvú hyperzvukovú zbraň otestovlai 17. novembra). „Práve Rusi však podľa všetkého v tejto oblasti vedú,“ dodal.
Podľa exministra bolo vtipné to, že okolo akcie sa hneď objavila rôzna propagandistická hmla. „Napríklad americká Fox News zverejnila “vyjadrenie dvoch nemenovaných expertov”, že v skutočnosti nejde o hyperzvukovú zbraň… Lenže potom dokonca aj ukrajinská rozviedka potvrdila, po analýze dát, že raketa mala pri približovaní k cieľu rýchlosť 11 machov. 11 krát rýchlosť zvuku,“ zdôraznil Draxler.
Na čo to bolo dobré?
„Samozrejme, celé to ukazuje aj to, že pravdu mali hlasy na Západe, ktoré vyzývali k zdržanlivosti pri tom, čo všetko sa Kyjevu povolí. Pretože to vedie len k zbytočnej eskalácii. Podobne ako pri eskapáde v Kursku, aj celý humbuk okolo “povoľte raketové útoky dovnútra Ruska a situácia sa obráti” bol proste zle premysleným výkrikom,“ uviedol.
„Pritom dnes už naozaj prakticky nikto, aj na Západe, aspoň trochu príčetný nespochybňuje, že Kyjev bude musieť v horizonte niekoľkých mesiacov vstúpiť do rokovaní o prímerí a o mierových podmienkach,“ myslí si politik. V zátvorkách dodal, že pre pragmatické, vecné analýzy vývoja na fronte odporúča pozrieť si videá rakúskej dôstojníckej školy Theresianische Militärakademie – niekedy ich urobia aj v angličtine.
„Ostáva už len jedna otázka. Načo to celé bolo dobré??,“ zakončil svoj príspevok Draxler.
Prečítajte si tiež: