Nitra 11. júla 2019 (HSP/Foto: Roman Oravec)
Staré fotografie Nitry ľudí neprestávajú zaujímať. Nostalgickou spomienkou na minulosť je nová kniha Vladimíra Bártu. Bohatý program mestských slávností Nitra, milá Nitra sa začal vo Veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea slávnostným uvedením knihy Nitra na starých fotografiách − Pamätihodnosti mesta. Nová publikácia, ktorá vyšla aj s podporou mesta Nitra, predstavuje mesto pod Zoborom v premenách času prostredníctvom starých fotografií
Publikáciu uviedli do života autor knihy Vladimír Bárta, bývalý primátor Nitry Vladimír Libant a riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko. Knihu posypali lipovým kvetom zo Zobora.
Autor publikácie Vladimír Bárta prežil v Nitre vysokoškolské štúdiá. Nenadarmo sa v spomienkach neustále vracia do histórie. Oživiť staršie spomienky na Nitru mu pomohol bývalý primátor Nitry Vladimír Libant, ktorý je predsedom Spoločnosti priateľov starobylej Nitry.
„Kniha vám pomôže spoznať ako vyzeralo toto krásne historické mesto pod Zoborom v minulosti. Nájdete v nej historické fotografie najznámejších pamiatok, ale aj menej známe pohľady na nitrianske ulice, starú podobu nitrianskeho námestia, kostoly, staré nitrianske hotely, už na neexistujúce drevené plávajúce Gisserovo kúpalisko na rieke Nitra, ale aj Arnoldovo kúpalisko na Sihoti,“ hovorí Vladimír Libant.
„Zaujímavé sú aj dobové pohľady na bývalé obce Párovce, Chrenovú, ktoré sa zmenili na moderné sídliská, ako aj na osadu Šindolka, známu výdatným prameňom, z ktorého na vozoch vo veľkých sudoch dovážali do mesta pitnú vodu. Čitateľ ocení pohľady na chýrečné nitrianske mlyny Arpádov, či Aujezského, ako aj na romanticky sa kľukatiace meandre rieky Nitry, ktorá ešte pokojne tiekla vo svojom starom koryte,“ hovorí Vladimír Bárta.
Unikátna je fotografia prvého nitrianskeho kina Meteor, alebo podoba miléniového stĺpa na vrchole Pyramídy. Čitateľov možno prekvapia pohľady na vinorodé stráne vrchu Zobor, kde vinice i záhrady ešte prevládali nad súčasnou domovou zástavbou, či panoramatické pohľady na mesto ešte bez sídliskovej výstavby. Stačí si len zalistovať si v tejto zaujímavej knihe a prenesiete sa do čias dávno minulých, ktoré v nás vzbudzujú nostalgiu.
Ľudmila Synaková