Bratislava 17. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
Aktualizované 17. novembra 2024 o 16:32 h.
Spoločnosť by sa mala vrátiť ku skutočnému obsahu demokratických hodnôt, ktoré dosiahla v novembri 1989. V súvislosti s hodnotením významu i odkazu Nežnej revolúcie to uviedli viacerí členovia vlády SR
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) skonštatoval, že výročie Nežnej revolúcie pripomína udalosti, pri ktorých sa v uliciach zhmotnila sila národa túžiaceho po slobode, spravodlivosti a demokracii.
“Nežná revolúcia bola a navždy bude významným míľnikom našich dejín,” uviedol.
V súčasnosti je podľa neho výzvou nezabúdať na to, čo spoločnosť Nežnou revolúciou získala.
“Vážme si hodnoty, ktoré našu spoločnosť spájali ako v minulosti, tak aj dnes – slobodu prejavu, rešpekt k ľudskej dôstojnosti a rovnosť pre všetkých,” poznamenal.
Aj šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) vyzval ľudí, aby nezabúdali na hodnoty Novembra 1989.
“Spoločne sme dokázali, že odvaha jednotlivca, podpora komunity a odhodlanie zmeniť svoju krajinu môžu smerovať k novým začiatkom. Dnes je naša úloha nezabúdať na to, čo sme získali. Vážme si hodnoty, ktoré našu spoločnosť spájali ako v minulosti, tak aj dnes – slobodu prejavu, rešpekt k ľudskej dôstojnosti a rovnosť pre všetkých,” dodal.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zvýraznil zmenu, keď vládu jednej strany a názoru nahradil pluralitný demokratický systém, umožňujúci slobodu slova i prejavu.
“Treba si však uvedomiť, že sloboda jednotlivca končí tam, kde zasahuje do slobody iného. Tam, kde sa okázalo porušujú základné ľudské práva, tam sa láme právny štát a je ohrozená samotná podstata demokracie,” zdôraznil.
Poukázal na rastúcu nevraživosť, ktorú podľa neho výrazne živia médiá zavádzajúcimi informáciami.
“To, čomu v súčasnosti čelíme, má veľmi ďaleko od ideálov Novembra 1989,” povedal.
Ľudí vyzval, aby uvažovali, či toto je sloboda, ktorú sme si vybojovali a či chcú v tomto trende pokračovať až do konca.
Na to, že sloboda nemôže existovať bez zodpovednosti a rešpektu k slobode a právam druhým, upozornil v diskusnej relácii TA3 aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Nasledovanie demokratických hodnôt, ktoré spoločnosť Novembrom 1989 získala, by sa malo preto podľa neho prejavovať aj v úcte k inému názoru.
“Dnes je tendencia zničiť iný názor, prevalcovať toho, kto hovorí niečo iné, ale tak to byť nemá,” varoval.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) si myslí, že spoločnosť dosiahla od novembrových udalostí veľa, no zároveň aj zhrubla.
“Namiesto slobody často ľahostajnosť, namiesto solidarity závisť, namiesto odvahy agresia,” uviedol na sociálnej sieti.
Poukázal pritom na to, že daný stav si nikto neprial ani v roku 1989, ani v súčasnosti. Zdôraznil, že ochrana dedičstva Nežnej revolúcie nie je o nostalgii.
“Je o tom, aby hodnoty, za ktoré ľudia v novembri stáli, zostali živé – v našich rozhodnutiach, správaní a budúcnosti, ktorú tvoríme,” uviedol.
Aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) upozornila na chýbajúce odkazy Nežnej revolúcie – ako boj za slobodu, demokraciu a právo na názor – v dnešnej spoločnosti.
“Diskusia, ktorá by mala byť základným pilierom demokracie, je nahradená monológom tých, ktorí si uzurpujú právo rozhodovať, čo je pravda,” deklarovala.
Upozornila, že podobná situácia vládne aj v oblasti kultúry.
“Ak sa pred rokom 1989 cenzurovala zahraničná tvorba, dnes by niektorí najradšej cenzurovali tú slovenskú,” podotkla.
Apelovala na Slovákov, aby budovali spoločnosť, na ktorú budú môcť byť hrdí.
Šéf rezortu pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) tiež poukázal na súčasnú nevraživú náladu v spoločnosti.
“Prešlo 35 rokov a slobodu či demokraciu považujeme za samozrejmosť. Vtedy sme si ich vybojovali nežne, dnes vládnu spoločnosti zbrane, násilie a nenávisť,” povedal.
Apeloval na to, aby novembrové udalosti a osobnosti na čele s Alexandrom Dubčekom ľuďom pripomínali, že môžeme žiť slobodne v demokracii a sociálnych hodnotách. Úctu Dubčekovi vyjadril aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Výročie Nežnej revolúcie si pripomenul aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Pripomenul, že ľudia musia chrániť slobodu, ktorú priniesli občianska statočnosť a osobné hrdinstvo.
“Vážme si, že môžeme žiť v krajine, kde slobodne vyjadrujeme svoje názory, a nikdy nezabudnime na odkaz Novembra ’89 ,” dodal.
O slobode a demokracii hovoril pri príležitosti Nežnej revolúcie i minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).
“Dôležité je, že sme sa dostali do demokratického sveta, že sme sa dostali do sveta, kde si môžeme slobodne povedať vlastný názor, vyznávať vieru a realizovať sa,” podotkol.
Prezident si pripomenul výročie Nežnej revolúcie aj pri Bráne slobody
Prezident SR Peter Pellegrini si pripomenul Deň boja za slobodu a demokraciu a 35. výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach. Položil vence k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne aj pri Centrálnom pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu v bratislavskej Vrakuni. TASR o tom informovali z Kancelárie prezidenta SR.
“Hlavnou črtou Novembra ’89 nebolo nenávistné volanie po pomste, ale pozitívna emócia vzájomného porozumenia, solidarity a rešpektu. Som presvedčený, že kľúčom k nášmu spoločnému úspechu ako národa je, aby sme sa dokázali k týmto hodnotám vrátiť. Aby sme na ne nespomínali iba ako na symbol Novembra ’89, ale aby formovali naše každodenné životy,” povedala hlava štátu v príhovore pri Bráne slobody.
Vyzvala na odmietnutie násilia.
Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Na Slovensku sa od roku 2001 slávi 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Bernard Bober: Demokracia a sloboda nie sú raz a navždy vydobytými ideálmi
Demokracia a sloboda nie sú statickými či raz a navždy vydobytými ideálmi. Musíme ich preto aj v súčasnosti hájiť. Apeloval na to predseda Konferencie biskupov Slovenska, košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober pri príležitosti nedeľného Dňa boja za slobodu a demokraciu.
“Naša spoločnosť sa aj po toľkých rokoch potrebuje učiť takým postojom, ako je súcit, blízkosť, prajnosť, pokora či úprimný záujem o blížnych. Ako kresťania uvažujme a konajme vo svetle evanjelia, lebo evanjeliový pohľad nám dá pravý zmysel pre realitu a vzťahy. Obohatí nás múdrosťou i odhodlaním prekonávať múry rozdelenia a izolácie pre dobro celej spoločnosti,” poznamenal.
Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Na Slovensku sa od roku 2001 slávi 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Mimoparlamentné strany kritizujú snahy, ktoré nerešpektujú odkaz 17. novembra
Viaceré mimoparlamentné strany pripomínajú hodnoty i odkaz, ktoré priniesol November 1989, zároveň kritizujú snahy tento odkaz nerešpektovať. Vyjadrenia prinášajú vo svojich vyhláseniach k 35. výročiu Nežnej revolúcie.
Strana Demokrati zvýrazňuje, že November 1989 priniesol zásluhou odvahy študentov i občianskych aktivistov a tlaku verejnosti možnosť slobodne voliť, uplatňovať ľudské práva a slobody.
“A tiež naplno využívať všetko, čo je obsiahnuté v pojme demokracia,” uviedol predseda Demokratov Jaroslav Naď.
Pripomenul, že strana Demokrati si odkaz Novembra 1989 pripomenie na nedeľňajšom zhromaždení v Prešove. Demokrati na ňom chcú zároveň vyjadriť presvedčenie, že uplatňovanie moci súčasnou vládou sú s odkazom Nežnej revolúcie nezlučiteľné.
Maďarská aliancia uvádza, že policajná brutalita i zámer sprísniť zákon o štátnom jazyku sú nedôstojné všetkého, pre čo ľudia v novembri 1989 vyšli do ulíc. Ako politická strana maďarskej komunity zdôrazňuje odkaz Novembra 1989 aj v kontexte ochrany a rozširovania práv národnostných menšín na Slovensku.
“A to nielen na individuálnej úrovni, ale aj na úrovni kolektívnych práv, lebo len tak môžeme používať, naplno prežívať a využívať náš jazyk, našu kultúru a inštitúcie,” uviedla vo vyhlásení Maďarská aliancia.
Hnutie Republika pri príležitosti 17. novembra upozornilo, že sloboda slova ani v súčasnosti nie je samozrejmosťou a existujú politici, ktorí volajú po umlčiavaní ľudí s inými názormi.
“Vždy budeme stáť proti cenzúre a neslobode,” vyhlásilo.
Peter Žiga: Nesmieme pripustiť návrat totality a musíme zastaviť šírenie nenávisti
Nesmieme pripustiť plazivý návrat totality a musíme zastaviť šírenie nenávisti a extrému v akejkoľvek podobe. To, do akej miery sa to podarí, určí kvalitu našej demokracie. Apeloval na to podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Urobil tak v rámci pietnej spomienky Konfederácie politických väzňov Slovenska na obete komunistického režimu pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.
“Minulý režim si vynucoval poslušnosť silou. Ľudia preto žiadali slobodu slova a tlače. Chceli toleranciu, slobodnú diskusiu, výmenu názorov bez postihov a trestov za vyjadrenie iného než povoleného názoru. Lenže skutočne si dnes môžeme povedať to, čo chceme aj bez následkov a postihov za slobodný názor? Nevraciame sa tak trochu pred rok 1989 k obdobiu pokrytectva a dvojtvárnosti, keď existoval jeden názor na verejnosti a druhý doma? Teraz čelíme novým výzvam. Prehnaná politická korektnosť a neznášanlivosť nedovoľujú zdravú diskusiu a nenávistné prejavy otravujú spoločnosť,” skonštatoval.
Vyzdvihol preto odkaz a hodnoty novembrových udalostí. Nežná revolúcia podľa neho priniesla slobodné voľby a nové možnosti a nádeje.
“Ale zároveň zmizli sociálne istoty, zanikali podniky, v ktorých ľudia prežili celý život. Prišli nové výrazy ako privatizácia, reštitúcie, tunelovanie či nezamestnanosť,” podotkol. Poukázal tiež na to, že bez 17. novembra 1989 by Slováci nemali vlastný štát.
Ústav pamäti národa: Nežná revolúcia patrí medzi kľúčové historické udalosti 20. storočia
Nežná revolúcia patrí medzi kľúčové historické udalosti 20. storočia v Československu. Ukončila 40-ročnú vládu komunistického režimu a pripravila podmienky pre znovuobnovenie demokratického politického systému, ktorý umožňuje uplatňovanie základných ľudských práv a občianskych slobôd. Pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie to uviedol Ústav pamäti národa (ÚPN).
Zároveň poukazuje na to, že vybojované hodnoty v novembri 1989 nie sú samozrejmosťou a iniciatívy, ktoré ich chcú eliminovať, patria aj k realite dneška.
“V súčasnosti je preto potrebné byť obozretný pri iniciatívach, ktoré by mohli obmedziť základné ľudské práva a slobody a zvrátiť vývoj späť k nedemokratickému režimu,” zdôraznil hovorca ÚPN Michal Miklovič.
Pripomenul, že zápas za slobodu a demokraciu bol dlhý a pre jeho aktérov mal nezriedka fatálne dôsledky.
“Podpora a propagácia ideí, smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd alebo hlásanie nenávisti, nie sú len hrozbou pre súčasnosť a budúcnosť, ale aj znevážením pamiatky obetí nedemokratických režimov,” upozornil.
Pripomenul, že ÚPN, ktorý je inštitúciou s nezastupiteľnou úlohou v procese vyrovnávania sa s nedemokratickou minulosťou, pripravil pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie viaceré osvetové aktivity. Okrem 14. ročníka multižánrového Festivalu slobody sprístupnil v turistickej aplikácii SmartGuide dve nové audioprehliadky.
“Umožnia obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, aby sa samostatne a vlastným tempom dozvedeli viac o udalostiach Nežnej revolúcie priamo na miestach, kde sa v Bratislave uskutočnili jej významné akcie a podujatia,” priblížil Miklovič.
ÚPN taktiež aktualizoval svoju tematickú webovú stránku www.17november1989.sk, ktorá jej návštevníkom približuje udalosti predchádzajúce Nežnej revolúcii v Československu i v zahraničí, profily predstaviteľov komunistického režimu a disentu, slovník pojmov, časovú os, dokumenty, fotografie a videá z priebehu Nežnej revolúcie.
Výročie Nežnej revolúcie pripomenie aj slávnostne osvetlený Bratislavský hrad
Pri príležitosti nedeľňajšieho Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na 17. november 1989 slávnostne nasvietia Bratislavský hrad.
“Od 19.00 h do polnoci budú premietnuté projekcie pri príležitosti 35. výročia protestného pochodu slovenských študentov a Nežnej revolúcie,” priblížil komunikačný odbor Kancelárie Národnej rady SR.
Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Na Slovensku sa od roku 2001 slávi 17. november aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Prečítajte si tiež:
- Slávnostný snem strany Smer. Fico: Pripravme sa i na iné alternatívy vývoja ako voľby v riadnom termíne
- Príhovor prezidenta SR Petra Pellegriniho k výročiu 17. novembra
- Darina Malová: Odkaz Nežnej revolúcie je v schopnosti riešiť nezhody pokojnou cestou
- Slobodná a nezávislá advokácia je jednou z výsad demokratickej spoločnosti
- Udalosti 17. novembra pripomenú i občianske spomienkové podujatia v regiónoch