Bratislava 20.augusta 2024 (HSP/ Facebook / Foto: Screenshot Facebook video)
Ministerstvo školstva nechce zodpovedať otázky o tom, s akými mimovládnymi organizáciami a vplyvnými médiami rezort spolupracuje a ktoré z nich sa podieľajú na výučbe žiakov : „Je to neuveriteľné, ale zákon č.211/2000 pre MŠ SR nič nehovorí, ak sa pýtate na mimovládny sektor,“ kritizuje Miroslav Heredoš (Republika)v príspevku na Facebooku
„V súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že SNS chce robiť poriadok s dúhovými mimovládkami v školstve musíme potvrdiť za OZ VOĽNÁ ZÓNA, že ministerstvo školstva SR – a de facto pán minister Tomáš Drucker(HLAS-SD) – taja všetky občiansky dostupné informácie k uvedeným oblastiam,“ píše Heredoš v úvode svojho príspevku.
„V marci 2024 sme dostali prvé zamietavé stanovisko k žiadosti o zverejnenie mimovládok spolupracujúcich s ministerstvom,“ uviedol Heredoš a dodal, že dôvod bol ten, že “úradníci údajne nemajú v náplni práce pre tzv. 211-tky pripravovať tabuľky a dávať komplexné informácie“.
Heredoš hovorí, že od ministerstva už nežiadajú ani zoznam organizácií, nakoľko sa rezort vyhovára, že vytváranie takýchto zoznamov organizácií nie je v súlade so zákonom č. 211/2000 o informáciách.
„My sme ani nechceli ich zoznam, chceli sme iba informácie, s akými organizáciami robia,“ tvrdí Heredoš vo videu.
Od ministerstva požaduje informáciu o tom, s akými mimovládnymi organizáciami rezort spolupracuje, ktoré sú zapojené či už do výučby, procesov či aktivít. „Chceme vedieť, či vytvárajú nejaké letáky, materiály, alebo ako sa podieľajú na výučbe,“ uviedol a dodal : „Lebo sa podieľajú!“
Denník N v škole
Heredoš ďalej píše, že rezort školstva SR nemá záujem zverejniť nič čo sa týka mimovládok na školách – názvy organizácií, formu spolupráce, aktivity na školách a takisto odmieta zverejniť čokoľvek o spolupráci s Denníkom N.
„Chceme vedieť, čo robí na školách Denník N a iné súkromné médiá, ktoré tam šíria svojej materiály, letáky, informácie.. A učia naše deti veci, ktoré ich vôbec nemajú čo učiť! Ani tam nemajú čo dávať nejaké materiály…!,“ poznamenal.
„A materiály, napríklad Denníka N, sa na školách naozaj nachádzajú!,“ vyhlásil Heredoš.
Uviedol, že práve na tomto príklade so svojimi straníckymi kolegami chcú ukázať, že ministerstvo školstva o vzdelávanie našich detí nemá záujem.
„Minsterstvo nemá záujem hovoriť s občanmi o tom, aké mimovládane organizácie sú na školstvo napojené, ako sú financované, a ani o tom, ako veľa peňazí zoberú zo štátneho rozpočtu,“ zopakoval Heredoš.
“Nechcú povedať nič!”
Ako hovorí, na odpoveď ministerstva čakali márne: „Nechcú povedať nič!“
„Otázky sme preformulovali, zaslali ich na ministerstvo opäť teraz v júli 2024 a dostali sme opäť zamietavé stanovisko -ktoré nám zatiaľ ani nebolo doručené po mesiaci poštou,“ uviedol.
„Po dvoch týždňoch márneho čakania na oficiálne vyjadrenie listom, nám tento list stále ešte ani neprišiel!,“ dodal.
Heredoš v príspevku zverejnil aj otázky, na ktoré ministerstvo školstva nechce, v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciam č.211/2000, odpovedať :
„Ktoré organizácie z tretieho sektora (občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie) spolupracujú s Ministerstvom školstva SR pri výučbe a vzdelávacom procese žiakov základných a stredných škôl?,“ znela prvá otázka.
Druhá : „ Ktoré organizácie z tretieho sektora (občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie) spolupracujú s Ministerstvom školstva SR pri tvorbe školských osnov a dodávajú tlačené materiály, knihy, brožúrky, letáky ktoré sa používajú pri výučbe a vzdelávacom procese žiakov základných a stredných škôl?“
„Aký druh vzdelávacích aktivít prevádzkuje tretí sektor (občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie) na základných a stredných školách?,“ pýtal sa v tretej otázke.
„Aké aktivity vykonáva Denník N alebo iné súkromné médiá so svojimi tlačenými materiálmi, alebo rôznymi prednáškami na základných a stredných školách?,“ znela posledná otázka.
Dúhové mimovládky
„Priatelia, toto je doklad, že dúhové a rôzne liberálne mimovládky na školstve pôsobia a ticho z ministerstva školstva SR hovorí iba to, že sú samotným ministerstvom chránené,“ konštatuje politik.
„Čiže ministerstvo pre vzdelávanie našich deti nemá záujem s občanmi vôbec komunikovať o mimovládnom sektore, a to je veľké memento a výzva aj pre vládu: Jednoznačne musí robiť na školstve poriadok, pretože mimovládky ani DenníkN do školstva nepatria!,“ odkazuje Heredoš v závere videa.
Dodal : „Bojujeme o občianske informácie naďalej a tak isto podporujeme akékoľvek snahy vládnych strán o zistenie skutkového stavu k dúhovým mimovládkam na školstve!“
Krátke video Miroslava Heredoša si môžete pozrieť tu
Prečítajte si tiež :