Moskva 22. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vandenberg Air Force Base)
Spojené štáty v rámci práce na svojom systémom protiraketovej obrany pokračujú vo výrobe rakiet, ktoré sú zakázané v rámci zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Povedal to v rozhovore pre oficiálne noviny ruského ministerstva obrany Krasnaja Zvezda vedúci Národného centra pre znižovanie jadrových rizík Sergej Ryžkov.
„USA v rámci práce nad určitými časťami systému protiraketovej obrany používajú cieľové rakety napodobňujúce široké spektrum balistických rakiet stredného a kratšieho doletu, napríklad Hera, MRT, Beran, LV-2, Storm, Storm-2, MRBM a ďalšie. Výroba a následné odpálenie s cieľom letového spracovania týchto rakiet je zakázané zmluvou INF, pretože tieto prostriedky svojimi taktickými a technickými vlastnosťami, predovšetkým čo sa týka ich dĺžky doletu, patria do triedy rakiet menšieho a stredného doletu,” uvádzajú v novinách jeho slová.
Ryžkov tiež zdôraznil, že tieto rakety sú v skutočnosti univerzálne urychľujúce prostriedky a vybavenie hlavíc, ktoré je na nich nainštalované, môže byť použité ako bojové balistické rakety.
„Vývoj a testovanie týchto rakiet vytvára precedens obísť zmluvu INF, pretože rakety sú schopné dodávať zbrane takej dĺžky doletu, ktorú zmluva obmedzuje,” povedal Ryžkov.
Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu bola podpísaná v roku 1987 vo Washingtone a má trvalý charakter. Dokument zakazuje stranám vlastniť balistické rakety s pozemnou základňou a okrídlené rakety s dĺžkou doletu od 500 do 5,5 tisíc kilometra. USA opakovane obviňovali Rusko z jeho porušovania. Moskva obvinenia USA popiera.