Bratislava 18. januára 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Ministerstvo kultúry pod vedením ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) sa tento týždeň na sociálnej sieti pýtalo verejnosti, ktoré oblasti by malo finančne podporovať. Peňazí podľa ministerstva nie je dosť a podporiť tak bude možné len niektoré projekty. “Obnova pamiatok, podpora umelcov, alebo drag queer festival pre deti? Vyjadrite svoj názor,” vyzýva na Facebooku Ministerstvo kultúry SR
V rezorte uviedli, že využitie verejných financií si zaslúži vecnú a konštruktívnu diskusiu. “Každý projekt, ktorý chce od štátu podporu, musí mať jasnú víziu, čo chce dať obyvateľom Slovenska, aký je jeho účel a prínos pre celú spoločnosť. Stopka pre projekty LGBTI+ komunity vybičovala emócie a spustila vlnu negatívnych reakcií. Demokracia je charakteristická rovnosťou šancí, preto chceme dať priestor verejnosti vyjadriť svoj názor na prerozdelenie financií z rezortu kultúry. Je všeobecne známe, že peniaze pre kultúru sú dlhodobo poddimenzované, a preto je potrebné citlivo zvážiť, aké projekty rezort podporí,” dodáva v stanovisku ministerstvo.
Na výbere dáva občanom dva segmenty, ktoré doteraz finančne podporovalo. “A) Obnovu kultúrnych pamiatok, zachovanie kultúrneho dedičstva a podporu umeleckej obce. Ak áno, prečo? Uveďte konkrétny príklad, čo pozitívne z tejto podpory vyplynie pre spoločnosť, konkrétne deti, mládež, dospelých a seniorov. B) Podporu LGBTI+ akcií, kde sa maloleté deti majú učiť ako sa predvádzať na sexuálnej šou, dúhových pride-ov, kde sa polonahí ľudia predvádzajú na námestiach. Ak áno, prečo? Uveďte konkrétny príklad, čo pozitívne z tejto podpory vyplynie pre spoločnosť, konkrétne deti, mládež, dospelých a seniorov.”
Šimkovičovej rezort doplnil, že anonymné príspevky, vulgarizmy, osobné invektívy z diskusie na sociálnej sieti vymaže. “Chceme totiž poznať názor tých, čo si za svojimi vyjadreniami stoja. Avšak vecne a bez urážok ktorejkoľvek časti názorového spektra.”
Dodajme, že ministerstvo minulý týždeň uviedlo, že LGBTI+ mimovládne organizácie už z prostriedkov rezortu “nedostanú ani cent”. Ministerka kultúry Šimkovičová pritom spomenula aj jednu konkrétnu organizáciu. “Mimovládka Saplinq a jej podobné, na peniazoch z rezortu kultúry už viac parazitovať nebudú. Pod mojím vedením to určite nedovolím,” odkázala Šimkovičová.
Mimovládkari sú pobúrení
Takýto postoj ministerstva kultúry vyviedol z miery predstaviteľov niektorých liberálnych neziskoviek. Práve občianske združenie Saplinq, ktoré okrem iného stojí za organizovaním pochodu Pride v Košiciach, uvádza, že je dokonca “pobúrené”.
“Saplinq sa rázne ohradzuje voči slovám ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá vo svojom stanovisku zosmiešňovala a zľahčovala vzdelávacie a kultúrne aktivity Saplinq,“ uviedla ultraliberálna mimovládka s tým, že stopnutie peňazí do jej projektov vníma ako “pokus o cenzúru a zakázanú diskrimináciu“.
Vyjadrenie Šimkovičovej o.z. Saplinq považuje za “absolútne poburujúce”. “Sme znechutení a znechutené, že predstaviteľka ústredného orgánu štátnej správy SR verejne zaútočí na konkrétnu menšinu a konkrétnu mimovládnu organizáciu, s ktorou doteraz orgány štátnej správy nemali žiadny problém. To, že sa niečo pani ministerke nepáči, nemôže byť predsa jediným kritériom, čo bude štát podporovať a čo nie,“ uviedol Róbert Furiel z organizácie Saplinq.
Ďalšia petícia za odstúpenie ministerky
V reakcii na Šimkovičovej slová o stopnutí peňazí pre LGBT mimovládky vznikla aj nová petícia za jej “okamžité odstúpenie” z vládnej funkcie. Takúto petíciu a výzvu ministerke iniciovali zástupcovia umeleckej obce ako úradnícka exministerka kultúry Silvia Hroncová či herečka a exdiplomatka Magda Vášáryová.
“Zamieňate si výkon verejnej funkcie v demokratickom a právnom štáte s autokratickým výkonom moci… Rozhodnutia sú realizované bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo rokovaní s odbornou verejnosťou. Žiadna odborná vízia vedenia rezortnej politiky nebola z Vašej strany prezentovaná a nie je jasné, ako by mali jednotlivé rozhodnutia smerovať k rozvoju odvetvia,“ odkazujú autori petície ministerke Šimkovičovej. Rezort kultúry pod jej vedením podľa autorov začal šíriť “diskriminačné, homofóbne a transfóbne” naratívy.