Americké ministerstvo informovalo, že v marci Rusko vlastnilo americké štátne dlhopisy v hodnote 96,1 miliardy dolárov a vtedy sa nachádzalo na 16. mieste v rebríčku najväčších držiteľov týchto dlhopisov. Potom predalo polovicu a s dlhopismi za 48,7 miliardy dolárov „zostúpilo“ na 22. priečku. Ale ani tam sa dlhšie nezohrialo. V apríli predalo ďalšiu tretinu amerických dlhopisov a v máji bolo už na 33. mieste na zozname najväčších držiteľov amerických štátnych dlhopisov. Zbavovalo sa ich aj v máji, júni a júli, ale zatiaľ presné čísla americké ministerstvo financií ešte nezverejnilo.
Ruská informačná agentúra RIA-Novosti uviedla, že predsedníčka Centrálnej banky Ruska Eľvira Nabiullinová v odpovedi na otázku poslancov Štátnej dumy ohľadom aprílového predaja polovice štátnych dlhopisov USA vysvetlila, že vedenie Centrálnej banky Ruska diverzifikuje devízové rezervy a pritom berie do úvahy všetky rizika, vrátane finančných, ekonomických a geopolitických.
Ruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že Biely dom stále uvaľuje sankcie na ruské podniky a fyzické osoby, mnohokrát sa vyhrážal zablokovať ruské investície do amerických dlhopisov, stále sa snaží vydierať ruských podnikateľov a vedenie krajiny. Preto je investovanie do amerických dlhopisov mimoriadne rizikové a Rusko sa ich zbavuje. Zisk z ich predaja využíva na nákup bezpečnejších cenných papierov a hlavne zlata.
Taktiež ruské média pripomenuli, že v súčasnosti najväčšími držiteľmi amerických dlhopisov sú: Čína (1,18 bilióna dolárov), Japonsko (1,05 bilióna dolárov) a Írsko (301 miliardy dolárov).
Eugen Rusnák