Lukáš Milan ako redaktor týždenníka Plus 7 dní napísal článok s názvom Košická chobotnica s podtitulom “Výpalník Paška?”, opierajúc sa o zdroj „nemenovaného podnikateľa v oblasti dopravy“, ktorý chcel ostať v anonymite z obáv o stratu zákaziek.
V článku napísal, že Paška ako člen politickej strany Smer požadoval pri osobnom stretnutí od podnikateľa, ktorý mal záujem o vykonávanie obchodnej činnosti pri preprave krvnej plazmy, odvádzanie 75 percent z obratu. Malo to byť približne 5-tisíc eur mesačne. Za to mal Paška sľúbiť podnikateľovi, že mu zabezpečí zákazku v tejto oblasti podnikania.
Paška v októbri 2015 podal na novinára trestné oznámenie pre ohováranie. Podľa znenia obžaloby novinár o bývalom predsedovi Národnej rady verejne oznámil nepravdivý údaj, ktorý značnou mierou ohrozil jeho vážnosť a poškodil dobré meno.
V októbri 2017 podal prokurátor obžalobu, podľa ktorej článok bol zdrojom ničím nepodložených a neoverených informácií. „Nebol dodržaný postup podľa etického kódexu novinára. Obvinený v článku uviedol skutočnosti o podozrení z korupčného správania vo vzťahu k osobe poškodeného s použitím dehonestujúcich tvrdení.“
Z dokazovania vyplynulo, že žiadny tender na prevoz krvi a krvnej plazmy nebol vypísaný. Prokurátor sa stotožnil so závermi vyšetrovateľa, že novinár zverejnením článku „košická chobotnica“ uviedol nepravdivé informácie týkajúce sa Pavla Pašku a to vo vzťahu k sprostredkovaniu služieb prevozu krvi a krvnej plazmy medzi doposiaľ nestotožneným košickým podnikateľom a národnou transfúznou stanicou za odmenu 5000 eur mesačne. Tieto informácie značnou mierou narušili vážnosť, dobré meno a rodinne vzťahy poškodeného.
Okresný súd Košice II v októbri 2017 rozhodol trestným rozkazom. Lukáša Milana uznal vinným z trestného činu ohovárania a vymeral mu trest odňatia slobody na 18 mesiacov podmienečne so skúšobnou dobou tri roky. Na tri roky mu zakázal aj vykonávať novinársku činnosť.
Obžalovaný podal odpor a pojednávanie sa malo konať v máji 2018, medzitým Paška začiatkom apríla zomrel. Smrť poškodeného ale nemá vplyv na trvanie trestného stíhania a práva poškodeného prechádzajú na dedičov.
Na pokyn Generálnej prokuratúry však Okresná prokuratúra musela vziať žalobu späť. Dôvodom bol údajne nesprávne zistený skutkový stav veci a nesprávne vyhodnotenie podania obvineného, ktorým sa domáhal preskúmania zákonnosti jeho trestného stíhania.
Spis bol z Generálnej prokuratúry vrátený do Košíc a po skončení vyšetrovania prokurátor novinára druhýkrát obžaloval.
Koncom februára súd novinára opäť uznal vinným, no vymeral mu miernejší trest. Novinár Lukáš Milan opäť podal odpor. Pojednávanie je naplánované na koniec augusta.
Obžalovaný Lukáš Milan už nepracuje ako novinár, aktuálne je poslancom Mestského zastupiteľstva v Žiline. Zdroj ktorý mu mal poskytnúť informácie nemieni prezradiť ani na súde. Je to vraj jeho povinnosť zo zákona, lebo ho zdroj nezbavil mlčanlivosti. Obžalobu považuje za absurdnú a trvá na tom, že Okresný súd Košice II nie je v tejto veci z pohľadu trestného poriadku miestne príslušný súd. Jeho manželka ministerka kultúry Natália Milanova je napriek dvom doterajším súdnym rozhodnutiam jednoznačne presvedčená, že jej manžel je nevinný.
Z tohto príbehu vyplývajú dve základné možnosti. Buď si jej manžel celý príbeh vymyslel a krivo obvinil Pašku alebo naivne uveril anonymnému zdroju, že Paška požaduje províziu 75% z obratu za víťazstvo v tendri, ktorý nikdy nebol vyhlásený, pričom si zjavne neoveril fakty. Každopádne súd už dvakrát posúdil toto jeho konanie ako trestné.
Ivan Blaho