Bratislava 8. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa na svojom facebookovom účte pochválil veľkým úspechom. Voči portálu Bádateľ, ktorý podľa neho šíri hoaxy a dezinformácie, bolo začaté trestné stíhanie za šírenie poplašnej správy
Portál Bádateľ patrí podľa ministra Krajčího „k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí“. Preto naňho podal trestné oznámenie, ktoré bolo včera policajným zborom v Prešove prijaté a následne bolo začaté trestné stíhanie vo veci „prečinu šírenie poplašnej správy podľa § 361 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona“.
Ako potvrdenie svojich slov vymenoval niekoľko článkov, ktoré sa na portáli objavili. Sú medzi nimi napr:
- “Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach”
- “Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať”
- “Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?”
- “Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou”
Minister zdravotníctva informuje, že stránka Bádateľ je na Facebooku už neaktívna, ale samotný web funguje naďalej. Je podľa neho preto možné, že v budúcnosti bude opäť funkčná, prípadne sa objaví podobný variant tejto stránky.
Nebezpečenstvo šírenia zdravotníckych spočíva v tom, že „až 35% lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili“, dodáva na záver minister zdravotníctva Marek Krajčí.
O čom je portál Bádateľ?
Najčítanejší portál venujúci sa zdravotníckym témam Bádateľ vznikol v roku 2007. Podľa ich vlastných slov nie je jeho cieľom šírenie hoaxov a dezinformácií, ale „sprostredkovania informácií slovenskému čitateľovi, aby mal prehľad o tradičných prírodných spôsoboch liečenia.“ Zámerne nehovoria o alternatívnej medicíne, nakoľko prírodné liečiteľstvo tu existovalo už tisícky rokov. Za alternatívu považujú skôr liečbu chemickými liekmi, produkovanými farmaceutickými spoločnosťami.
Podľa ich slov ambíciou Bádateľa „nie je hovoriť, že takáto alebo onaká metóda je tá jediná správna a najlepšia. Každý si musí urobiť obraz sám a vybrať to, čo je pre neho najvhodnejšie. Takto to funguje v štandardných krajinách, kde má pacient právo voľby a takto by to malo fungovať aj u nás na Slovensku.“.
Prijaté trestné oznámenie ale napovedá, že na Slovensku to tak nefunguje a “iné” názory sú trestané.