Bratislava 23. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)
Minister spravodlivosti Boris Susko sa vo svojom videu na sociálnej sieti vyjadril k listu, ktorý začal kolovať slovenskými médiami. Podpísali sa pod ním 11 prokurátori na čele s Danielom Lipšicom, ktorí boli súčasťou dnes už zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry
Ako na úvod vyjadril, rešpektuje nezávislosť prokuratúry, no zároveň podčiarkol, že spomínaní prokurátori patria k vybranej menšine zrušeného úradu Špeciálnej prokuratúry a Daniel Lipšic už nie je vedúcim prokurátorom. Stal sa z neho radový prokurátor generálnej prokuratúry. Napriek tomu Lipšic spolu s inými prokurátormi kritizuje verejne a mediálne generálneho prokurátora, ktorý je nadriadený všetkým prokurátorom.
Susko upozorňuje, že Lipšic generálneho prokurátora kritizoval už v čase, keď bol špeciálnym prokurátorom a robí to aj dnes. Nerešpektuje tak hierarchický princíp, na ktorom je postavená prokuratúra na Slovensku. “Zároveň porušuje aj interné predpisy generálnej prokuratúry, ktoré upravujú spôsob informovania verejnosti o činnosti prokuratúry.” – spomenul minister.
“Ja osobne nepoznám demokratickú krajinu, v ktorej by bolo úplne normálne, aby zamestnanci verejne a mediálne kritizovali svojich nadriadených svojimi subjektívnymi pocitmi. Viete si predstaviť, že by zamestnanci ďalších štátnych inštitúcií a súkromných firiem vypisovali po médiách a kritizovali takýmto spôsobom manažment? Pretože ak by to malo takto fungovať, je to cesta k anarchii a rozkladu fungujúcej spoločnosti a štátu.” – spomenul Susko vo videu.
Minister na jednej strane akceptuje, že podriadený prokurátor má právo vyjadriť svoj názor a takisto namietať pokyn nadriadeného prokurátora, ak je v rozpore s jeho právnym názorom. Dokonca má takýto pokyn povinnosť odmietnuť, ak by bol v rozpore so zákonom. Zároveň však upozorňuje, že kritika nadriadených prichádza od skupinky na čele s Danielom Lipšicom. Ten v minulosti podával podnety na disciplinárne konanie a na konanie pred etickou komisiou prokuratúry iných za ich odborné právne názory, ktoré publikovali na odbornej platforme. Vtedy mu to zjavne neprekážalo, dodal.
“A ak už teda kritizuje iných, mal by predtým vyhodnotiť morálny imperatív vo vzťahu k svojej osobe, pretože sám Daniel Lipšic sa stal prokurátorom bez toho, aby splnil celý procesný postup, tak ako ho musel absolvovať ktorýkoľvek iný prokurátor.” – pripomenul minister.
Susko vyjadril presvedčenie, že zverejnenie spomínaného listu v čase prebiehajúcich konzultácií Slovenskej republiky s Európskou komisiou nie je náhodné a bolo presne načasované. Zároveň považuje tento list a spôsob jeho prezentácie za vytvorenie politického a dezinformačného tlaku na Európsku komisiu.
“Cieľom je zároveň úmyselné podkopávanie autority prokuratúry ako takej vo vnímaní slovenskej verejnosti. Daniel Lipšic aj ďalej dokazuje, že je stále politikom.” – dodal minister na záver.