Podľa neho Slovensko nemalo na to, aby využilo svoje predkupné právo na kúpu 49-percentného podielu vo VSE. „Tá cena bola strašne vysoká. Môžem povedať, že bola medzi 700 a 800 miliónov eur,“ dodal Sulík, ktorý je presvedčený, že pre Slovensko sa nič nezmení, naďalej zostáva majoritným akcionárom u východoslovenských energetikov.
Bývalý minister hospodárstva a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Žiga považuje kroky súčasného vedenia ministerstva hospodárstva za chybný krok. „Urobili ste strategickú chybu. Štát by sa mal uchádzať o vlastníctvo v energetických podnikoch. Mali ste použiť peniaze z EÚ na kúpu energetiky. Získali by sme vplyv na strategický podnik. Prečo 35 miliónov? Ukážte mi nejakú ekonomickú analýzu. Kto vám odsúhlasil, že sa štát nebude uchádzať o predkupné právo?,“ opýtal sa súčasného ministra Žiga. Podľa neho mal na kúpu podniku VSE pripravené peniaze aj štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), z ktorého chcel bývalý minister hospodárstva urobiť štátny energetický holding, ktorý by kontroloval štátne akcie v energetických podnikoch.
Súčasný minister hospodárstva Sulík je presvedčený, že je lepšie ak energetické podniky manažuje zahraničný investor ako štát. „Smeráci čo manažujú, je vždy niečo v strate. To je lepšie nechať manažovať Nemcov, aspoň je z toho rok čo rok zisk. Vám dať manažovať Saharu minie sa vám piesok,“ odkázal bývalému ministrovi Sulík. „To sú také odkazy na úrovni Miletičky,“ reagoval Žiga. Ani Miletičku by som vám nedal manažovať,“ uzavrel Sulík s tým, že štát s nemeckým investorom vyrokoval navyše trojročné predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne v Malženiciach, ktorá je pre slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu dôležitým zdrojom elektriny.
Minister hospodárstva Richard Sulík koncom júla informoval, že štát si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding, a.s. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike (ZSE), a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur. Súčasťou podpísaného memoranda majú byť aj ďalšie výhody, okrem iného predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.
Zmluvy medzi Tiposom a poradcom Eduarda Hegera sú hanbou, tvrdí Richard Sulík
Zmluvy medzi štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos a advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča, ktorý je poradcom ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO), sú hanbou. Povedal to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii Na telo na TV Markíza s tým, že sa s nimi treba vysporiadať.
“Vrhá to nepekné svetlo, lebo to pripomína ‘smerácke’ časy. Bolo by lepšie, keby takéto zmluvy neboli uzavreté,” povedal Sulík.
Exminister hospodárstva Peter Žiga (nezaradený) na margo toho reagoval, že vládna koalícia niečo hovorí a niečo iné robí. Tendre, ktoré vznikli s Miškovičom, sú podľa Žigu podivné, pretože tam figurujú tie isté oslovené právnické kancelárie. “Neviem si predstaviť, ako by Matovič vystrájal, keby sa to dialo za našich vlád,” podotkol.
Predanie Fun rádia je podľa Sulíka na predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Na margo reklamnej zmluvy medzi Tiposom a firmou vlastniacou Fun rádio spojenou s Kollárom, povedal, že “dochádza ku konfliktu záujmov a bolo by dobré, ak by ho Kollár nevlastnil”.
Žiga považuje za správne, že prezidentka vetovala zákon o elektronických komunikáciách. Pripomenul, že opozícia zákon kritizovala aj preto, že šiel v skrátenom legislatívnom konaní.
Na otázku, či poslanec za Smer-SD Jaroslav Baška vstúpi do novovznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas-SD, Žiga odpovedal, že “to je možné”. Taktiež je podľa neho vylúčené, že Hlas-SD sa zlúči s mimoparlamentnou stranou Dobrá voľba.