Nový minister obrany Naď najnovšie prejavil svoje protiruské nastavenie, keď uviedol, že v bezpečnostnej stratégii chce mať jasne napísané, kto je naša hrozba:
“Ja si myslím, že keď Česká republika, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko definujú Ruskú federáciu z hľadiska rôznych aspektov ako hrozbu, keď na Slovensku bola bývalá vláda nútená vyhostiť ruského agenta, ktorý mal diplomatické krytie, lebo tu robil takéto veci, tak áno Ruská federácia realizuje množstvo krokov, ktoré podrývajú naše členstvo v Európskej únii, v NATO a môžeme ju považovať minimálne za bezpečnostnú výzvu, ak nie za hrozbu,” povedal v rozhovore pre portál Trend
Zahranično -politická orientácia nového ministra obrany je však v úplnom rozpore s mienkou ľudí na Slovensku. Kým Naď považuje Spojené štáty americké za nášho kľúového spojenca a Rusko za hrozbu, Slováci to vnímajú presne naopak.
Podľa prieskumu, ktorý dal vypracovať Globsec , Rusko za hrozbu považuje len 26 % Slovákov. Ľudia na Slovensku za väčšiu hrozbu považujú Spojené štáty Americké. Až 41 % Slovákov uviedlo ako hrozbu USA.
Kým minister obrany Naď presadzuje výlučne prozápadnú prientáciu Slovenska, Slováci chcú spolupracovať s krajinami na všetky svetové strany.
Podľa ďalšieho prieskumu Globsecu, prozápadnú orientáciu preferuje 21 % Slovákov, provýchodnú 13 % a orientáciu “niekde uprostred ” preferuje až 56 % Slovenských občanov.
Z tohto prieskumu aj iných, ktoré dopadli podobne teda jasne vyplýva, že Slováci nechcú byť geopoliticky jednostranne ukotvení na jednu či druhú stranu, ale chcú byť akýmsi mostom medzi Východom a Západom a teda chcú udržiavať dobré vzťahy na všetky svetové strany.
Ľudia však jasne rozhodli. Voľbou strany OĽaNO s premiérom Igorom Matovičom, ktorého volili hlavne kvôli boju proti korupcii, bol popritom zvolený a nakoniec na post ministra obrany dosadený aj Jaroslav Naď, ktorý v zahraničnej politike zastáva menšinový názor vrámci Slovenska.
Samuel Gdovin