Bratislava 10. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) v Paríži pripomenul sté výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Československom a Francúzskom. O tie sa pričinil diplomat a politológ Štefan Osuský, ktorý sa stal prvým vyslancom prvej ČSR vo Francúzsku. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Korčok pri tejto príležitosti otvoril spomienkové podujatie venované Štefanovi Osuskému v priestoroch niekdajšej diplomatickej misie Československej republiky (súčasného Veľvyslanectva Českej republiky), kde vyslanec Osuský dlhé roky pôsobil, ako aj výstavu venovanú jeho osobe. Osuský odovzdal poverovacie listiny francúzskemu prezidentovi Alexandrovi Millerandovi v januári 1921, veľvyslancom bol až do roku 1940. Osuský francúzskej hlave štátu vtedy povedal, že chce, aby obe krajiny spolupracovali na vydobytí mieru, slobody a práva.
„Tieto tri morálne imperatívy, ktoré v tom čase 32-ročného, teda na dobovú diplomaciu skutočne mladého vyslanca, sprevádzali na osobnej úrovni po zvyšok jeho života, považujem za viac ako aktuálne aj dnes,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.
Pripomenul, že Osuský zohral dôležitú úlohu v mnohých ťažkých politických udalostiach. Bol pri vyjednávaní o hraniciach Československa či signatárom Trianonskej mierovej zmluvy. V roku 1940 odmietol ako veľvyslanec v Paríži vydať veľvyslanectvo okupujúcej moci.
Pri tejto príležitosti otvorená výstava pozostáva z desiatich panelov, ktorých obsahom sú fotografie a dobové materiály so stručným popisom. Po predstavení v pôvodných priestoroch bude trvalo umiestnená v Sále (Štefana) Osuského na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Paríži.