Bratislava 4. mája 2023 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)
Pravdepodobný koniec vo funkcii ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) kvôli kauze okolo dotácie pre jeho firmu v hodnote 1,4 milióna eur dochádza ku ďalším výrazným nezhodám vo vládnych kruhoch. Najnovšie to vrelo medzi povereným ministrom hospodárstva Karolom Hirmanom (Demokrati) a jeho štátnym tajomníkom Karolom Galekom zo SaS
Vlčan na štvrtkovom tlačovom brífingu ponúkol svoju funkciu a o jeho osude má teraz rozhodnúť prezidentka Zuzana Čaputová. Tá sa v minulosti vyjadrila, že ak dôjde ku zásadnému zlyhaniu niektorého z členov vlády, zváži aj odvolanie celého kabinetu Eduarda Hegera a vymenovanie úradníckej vlády.
Ku tejto téme už stihol zaujať stanovisko i premiér Eduard Heger, ktorý si scenár s úradníckou vládou menej ako pol roka pred plánovanými voľbami v septembri tohto roka nevie predstaviť (viac v článku).
Téma prípadnej úradníckej vlády a kauzy okolo dotácie pre firmu ministra Vlčana sa dostala na stôl vo včerajšej diskusnej relácii Na hrane na obrazovkách televízie Joj. Debatovali tu poverený minister hospodárstva Karel Hirman so štátnym tajomníkom rovnakého rezortu Karolom Galekom zo strany SaS.
“Zažil som vo vláde pôsobenie pána Matoviča, takže si viem predstaviť, že viesť túto krajinu bolo veľmi ťažké s takýmto ministrom a predsedom najsilnejšej strany. Videl som tiež mnoho veci, ktoré som zdedil na Ministerstve hospodárstva, takže to, že pán premiér Heger mal veľmi ťažké viesť túto krajinu počas pandémie a počas vojny u nášho suseda,” zhodnotil Hegerov prejav Hirman s tým, že nevie nič o tom, že by malo dôjsť ku vymenovaniu úradníckej vlády. “Situácia po odstúpení pána ministra Vlčana je samozrejme zložitá. Má to v rukách pani prezidentka,” priznal.
Hirman s odznakom strany Demokrati na hrudi od začiatku diskusie začal obviňovať zo súčasnej krízy a “rozbitia vlády” politikov, ktorí odišli z vlády a teraz sa tvária ako opozícia. Myslel tým samozrejme práve SaS, ktorej je Karol Galek podpredsedom. “Tí, ktorí tento chaos spôsobili, sa nám teraz smejú z parlamentných lavíc a tvária sa ako opoziční politici.”
“Sprevádzali Geissenovcov po Slovensku, no teraz máme zložitú situáciu, ktorú musíme riešiť,“ upozornil minister Hirman na marketingové aktivity SaS v čase, keď sa vláda nachádza v nestabilite a chaose.
Karol Galek reagoval s tým, že rovnako ako v minulosti Richard Sulík a celá SaS sa teraz začína od Igora Matoviča dištancovať aj samotný minister Hirman. Galek zo SaS označil slová Hirmana ako “veľmi schizofrenickú situáciu”. Podľa Galeka premiér Heger namiesto toho, aby priznal zlyhania svojich ministrov, tak “zneužil verejnoprávnu televíziu” na svoje politické vystúpenie.
“Ja som prišiel na ministerstvo, keď sa páni zbalili pred cenovou krízou a vykurovacou sezónou a spolu s Geissenovcami chodili po Slovensku,“ pokračoval v útokoch Hirman. Galek na to znovu ostro zareagoval s tým, že minister Hirman napríklad absolvoval dovolenku na Havaji.
Potom prišla na rad roztržka ohľadom toho, kto spôsobil pád vlády a kto spôsobil, že predčasné voľby budú až na jeseň roku 2023. Karel Hirman vyhlásil, že nebyť liberálov zo SaS, tak Slovensko je momentálne pár týždňov pred predčasnými voľbami. On osobne bol údajne vždy za skorší termín.
Prečítajte si tiež:
- Minister Vlčan je pripravený odísť z funkcie. Vráť aj štedrú dotáciu, vyzývajú ho
- Smer informuje o kšeftoch ministra Vlčana