Bratislava 15. júna 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)
“Mimovládne organizácie získavajú peniaze aj zo zahraničia. Robia tak preto, že samotný štát nedokáže financovať ich aktivity,” citoval v NR SR Tomáš Taraba (Život NS) text, v ktorom sa prezidentka zastala mimovládnych organizácií. “Je to navyše ďaleko transparentnejšie, než naše skúsenosti s financovaním politických strán”. Taraba prezidentkine slová podrobil tvrdej kritike, ktorej nechýba logika
“Čaputová považuje za normálne, aby štát platil za mimo-vládky,” hovorí Taraba, “pričom v slove mimo-vládka je, že má stáť mimo vlády.” Taraba poukazuje, že tieto organizácie by si mali platiť ľudia mimo svojich daňových povinností. Ľudia platia dane preto, aby platili verejnoprávne inštitúcie “Lenže títo,” ukázal Taraba smerom k vláde, “si povedali, že oni budú prelievať peniaze do mimovládneho sektora, aby tuto pán Ivan Šimko mohol ísť potom do Bruselu, nezahlasoval proti migračnému paktu, aby potom mohol ten migračný pakt prejsť, a aby následne sorošovci dostali 21 miliónov, aby sa o tých migrantov, ktorých nám sem nútia, potom mohli starať.”
Potom sa Taraba ešte vrátil k Čaputovej slovám, že mimovládky sú transparentnejšie financované ako politické strany. “Čo nám tým chce povedať?” Pýta sa Taraba. “Ona bola podpredsedníčka Progresívneho Slovenska,” upozorňuje, “zrejme má nejaké negatívne skúsenosti s tým, ako bolo Progresívne Slovensko financované. Nech to povie na rovinu. Ale je nehorázne,” znovu ukázal smerom na vládu, “aby v tomto období, kedy 800 miliónov nevyužili na budovanie nemocníc, oni prelievali peniaze do mimovládok.”
Taraba považuje za nedôstojné, že práve Sorošova nadácia bude prerozdeľovať peniaze cirkvám, charitatívnym organizáciám a podobne, umožňuje to okrem iného obchádzať zákon o verejnom obstarávaní. Považuje to za zásadné zlyhanie štátu. “Najmeme ďalšiu soroškovku, ktorá bude prerozdeľovať dane? pýta sa. “Ľudia budú mať len povinnosť platiť dane a všade nabehnú neziskové organizácie od Soroša, ktoré budú ďalej prerozdeľovať peniaze, aby zadovážili funkcie v prospech štátu?” Poukázal na súvislosť s hlasovaním Šimka, ktoré už spomenul.
Politické mimovládne organizácie sú podivným výrastkom na tele demokracie. V roku 1989 si nikto nepredstavoval fungovanie občianskej spoločnosti práve takto. Boli predstavy o organizáciách, ktoré budú zastupovať záujmy skupín občanov, ale logicky sa predpokladalo, že financovať ich budú práve tie skupiny a nie vplyvné a nechutne bohaté osoby zo zahraničia. To je totiž lobing a nie občianska spoločnosť.