Podľa iniciatívy Za slušné Slovensko by fyzicka nepritomnost na uzemi Slovenska nemala byt prekážkou vo voľbe, ale prave naopak, mala by byť vyhodou. „Ľudia so zahranicnou skusenostou maju častokrát rozhlad i cenne poznatky z medzinarodnych expertnych pracovisk, nepodlahnu lahko dezinformaciam, su častokrát viac citliví voci predsudkom a rozmanitosti a uvedomuju si svoju ulohu v spravovani krajín,“ napísala iniciatíva na sociálnej sieti.
Dodala pritom, že všetci, teda aj Slováci v zahraničí, majú právo zucastnit sa volieb, aspon tych parlamentnych. Iniciatíva pridala aj zoznam dovodov, pre ktoré ho majú využiť. Medzi nimi sa napríklad uvádza, že toto právo im dáva Ústava SR. Ďalej, že je to jedina moznost, ako ovplyvnit dianie v domovine. Tiež by podľa nich dôvodom mohlo byť, že raz sa chcú vrátiť na Slovensko, a teda im zalezi na tom, akym smerom sa bude vyvijat buducnosť tejto krajiny. Alebo SR opustili v casoch totality a neslobody a volbou chcu prispiet k tomu, aby ich rodina a znami zili dnes v modernej a stabilne fungujucej demokracii.
„Last minute na lepšie Slovensko. Priatelia v zahraničí, keď najbližšie pocestujete domov, môžete svoje rodné mesto, či obec nájsť v lepšom, alebo horšom stave. Záleží aj na vás,“ píše zase na sociálnej sieti Nadácia Zastavme korupciu. Pripomína pritom krajanom, že dnes je posledný deň, počas ktorého môžu požiadať o voľbu zo zahraničia. Dodáva, že k tomu stačí pár klikov.
Pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami vznikli dve aplikácie, cez ktoré možno požiadať o možnosť voľby zo zahraničia. Vďaka aplikácii Voľby.SrdcomDoma.sk tak doteraz urobilo vyše 37-tísíc Slovákov, cez aplikáciu Voľby.Digital poslalo žiadosť vyše 30-tisíc Slovákov.
Ministerstvo vnútra vo štvrtok 9. januára pre SITA uviedlo, že ich požiadalo o možnosť voľby zo zahraničia 2 374 voličov a ich počet stále rastie. Oproti posledným parlamentným voľbám sa tak počet žiadostí navýšil viac než dvojnásobne. V roku 2016 ich evidovali 1 173. Platný hlas napokon vo voľbách odovzdalo 1 044 Slovákov v zahraničí.