S takýmto tvrdením prichádza napríklad organizácia Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) – mimovládny neziskový think-tank, ktorý vznikol v roku 2007 a je financovaný predovšetkým z “darov” od rôznych organizácií – vrátane Nadácie otvorenej spoločnosti Georgea Sorosa a Fondu Rockefeller Brothers.
Aktuálna správa ECFR načrtáva veľmi temný obraz európskej budúcnosti, ak euroskeptici dokážu zabezpečiť očakávaných 28 – alebo dokonca 30 percent mandátov v Európskom parlamente po májových voľbách, ako naznačujú niektoré prieskumy verejnej mienky.
Podľa správy euroskeptické strany z celej Európy – ľavicovo aj pravicovo orientované – sú odhodlané “paralyzovať” európsky blok.
“Ich schopnosť paralyzovať rozhodovanie v EÚ by zmarila smerovanie proeurópanov. Tento projekt je podľa správy nedokonalý, ale schopný reformy. V prípade ich úspechu by EÚ prežila len obmedzený čas,” varuje správa.
Nadchádzajúce voľby sú v reporte opísané ako “boj” či “súboj o myšlienky”. ECFR poukazuje i na to, že EP je “len jeden z riadiacich orgánov Európskej únie a v mnohých ohľadoch aj najmenej dôležitý z pohľadu rozhodovania.”
Organizácia zároveň vyzýva ľudí, aby nepodceňovali dôležitosť volieb, ktoré by mohli ohroziť liberálnych internacionalistov zdôrazňujúc, že vysoká účasť je kľúčom k tomu, aby boli euroskeptici potlačení.
Správa tiež poskytuje zoznam tipov, ako povedať ľuďom, aby išli do volieb, varujúc, že pasívny a defenzívny postoj nestačí.
“Namiesto toho, aby sme jednoducho bojovali proti problémom, ktoré antieurópania podporujú, pro-európske sily by mali byť kreatívne v budovaní imidžu oživeného, nádejného európskeho projektu.”
Priateľskí voči Rusku
Okrem všeobecných obáv týkajúcich sa údajnej túžby mnohých euroskeptikov “zrušiť právny štát” a útoku na “európske hodnoty”, “protieurópania sú vo všeobecnosti priateľskí voči Rusku,” varuje správa ECFR.
To znamená, že “Moskva sa, samozrejme, pokúsi zasiahnuť do volieb, aby týmto silám pomohla”.
Na demonštráciu varovania sa v správe uvádza údajné – no nedokázané – ruské zasahovanie do iných volieb a používa sa osvedčený a dôveryhodný “vysoko pravdepodobný” vzorec.
“Vzhľadom na ruský zásah do niektorých národných volieb v Európe a na napätie vo vzťahoch medzi EÚ a Ruskom vyplývajúce z ozbrojených konfliktov v Azovskom mori v novembri 2018 je veľmi pravdepodobné, že sa Moskva pokúsi manipulovať s hlasovaním v EP”, tvrdí správa.
Zároveň uznáva, že euroskeptici nie sú veľmi závislí od toho, aby boli jednotnou silou a často majú polarizujúce názory na rôzne otázky. Stále by však mohli získať spoločnú témou – prirodzenú “lásku k Rusku”.
“Láska k Rusku, nenávisť voči sankciám a silné protekcionistické sklony môžu zjednotiť krajnú ľavicu a krajnú pravicu, napriek tomu, že pre nich nie je bežné prijímať rôzne prístupy,” uvádza sa v správe.