Bratislava 7. mája 2023 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Aktualizované 7. mája 2023 16:19
Dočasne poverený premiér Eduard Heger požiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť vládu. Čaputová podľa Hegera neprijala žiadny z návrhov, ktoré jej ponúkal na riešenie kríz
Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to počas nedeľného vyhlásenia pre médiá. Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.
Prvou alternatívou bolo, že neobsadené miesta ministrov doplní prezidentka svojimi nominantmi. V ďalšom návrhu Heger ponúkol, že nepovedie vládu a ministrami ostanú len ľudia zodpovední za rezorty, ktoré budú rizikom výmeny najohrozenejšie. “Najmä rezorty, ktoré distribuujú ekonomickú a sociálnu pomoc, ktoré implementujú zákony miliardového plánu obnovy či zabezpečujú pomoc brániacim sa susedom. Pani prezidentka ani jeden z mojich návrhov neprijala,” povedal Heger.
Doplnil, že po zvážení politickej reality a toho, čo je najlepšie pre občanov, sa rozhodol, že “konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň”.
Heger deklaroval, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie rezortov bolo čo najplynulejšie. “Všetky nasledujúce kroky súvisiace s odovzdaním vlády budeme po mojom osobnom stretnutí s pani prezidentkou dnes poobede koordinovať a čo najskôr komunikovať verejnosti tak, aby nevznikal žiadny zmätok,” doplnil. Dodal, že chcel zabrániť scenáru väčšieho rizika s úradníckou vládou, preto robil všetko, aby zabezpečil plynulý chod vlády.
Kauza, ktorá ho definitívne položila
Heger odmieta akékoľvek slová o tom, že by kauzu Vlčana tutlal. “Bol som informovaný Samuelom Vlčanom pred viac ako dvomi týždňami, po tom, ako dostal list od ministra Budaja, že chce podať demisiu. Zároveň som bol informovaný, že o tomto kroku informoval aj pani prezidentku,” vysvetlil. Dodal, že od prvého momentu dal preveriť, aké sú zákonné možnosti riešenia Vlčanovho prípadu. Ten sa rozhodol opustiť funkciu v reakcii na kauzu štátnej dotácie pre vlastnú rodinnú firmu.
Parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde v decembri minulého roka. Prezidentka kabinet dočasne poverila vládnutím do septembrových predčasných parlamentných volieb. Okrem Vlčana a Káčera dočasný kabinet už skôr opustili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.
Heger považuje za nezmysel pokúšať sa o skorší termín volieb
Dočasne poverený premiér Eduard Heger považuje úvahy o skoršom termíne predčasných parlamentných volieb za nezmysel. Septembrový termín volieb označil za “umenie možného”, rozhodli o ňom podľa neho poslanci Národnej rady (NR) SR. Šéf Smeru-SD Robert Fico žiada termín volieb začiatkom júla.
“Teraz navrhuje ďalší nezmysel, pošliapať po ústave, po dlhoročných zvykoch, ktoré sú tu,” reagoval Heger na návrhy Fica dosiahnuť v parlamente zmenami zákonov skorší termín volieb. Podľa Hegera to robí len preto, aby sa čo najrýchlejšie dostal k moci. “Určite nebudem pošliapavať ústavu a hrať sa s lehotami, ako by to nič neznamenalo,” povedal Heger novinárom po nedeľnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Smer-SD chce, aby úradnícka vláda okamžite po vymenovaní v skrátenom legislatívnom konaní predložila do NR SR návrh na konanie parlamentných volieb už 1. alebo 8. júla. Fico navrhol, aby vláda predložila aj návrhy zmien zákonov upravujúcich lehoty a podmienky dôležité pre konanie parlamentných volieb v júlovom termíne. V tomto prípade je ochotný podporiť úradnícku vládu v parlamente. V súvislosti s návrhom na skorší termín volieb inicioval Smer-SD mimoriadnu schôdzu parlamentu. Predčasné voľby sú naplánované na 30. septembra.
Prvé reakcie
Mária Kolíková (SaS): “Vláda, ktorá padla a nedokáže zodpovedne vládnuť ani do predčasných volieb, musí odísť. Je smutné, že je ohrozený Plán obnovy, ale ten bol ohrozený už v septembri, keď premiér a bývalé koaličné strany nechali nezodpovedne odísť SASKU z vlády. Chaos Matoviča vo vláde, na ministerstve financií im bol bližší. Prekalkulovali politické výhody z menšinovej vlády. Teraz to má v rukách pani prezidentka. A do volieb je ešte ako tak čas zvrátiť trend v spoločnosti, zvrátiť ho v prospech demokracie.”
Milan Majerský (KDH): “Slovensko sa musí zastabilizovať. Parlament nedokáže rozumne pracovať v prospech ľudí, vláda je bez 4 ministrov. Kto iný by mal v tomto chaose a kríze konať, ak nie prezidentka, ktorá dala tejto vláde poverenie? KDH verí, že prezidentka sa zachová nadstranícky a úradnícka vláda bude naozaj úradnícka, teda schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov. Ľudia si zaslúžia rozvahu, pokoj a zodpovednosť.”
Denisa Saková (Hlas – SD): “Tragikomédia tejto vlády v podobne odstúpenia premiéra Hegera pokračuje. Ostáva dúfať, že prezidentka toto divadlo nenechá dohrať do septembra, ale voľby budú skôr.”
Tomáš Taraba (Život-NS): “Eduard Heger urobil prvé správne rozhodnutie odkedy je premiérom – podal demisiu. Zostáva po ňom spálená zem, po uši zadĺžený štát, Slovensko v chaose a za všetky tie protiústavné rozhodnutia bude musieť niesť nielen politickú, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť.”
Reakcia SaS: Dočasne poverený premiér Eduard Heger nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Opozičná strana SaS to uviedla v reakcii na Hegerovu žiadosť, aby ho prezidentka Zuzana Čaputová zbavila poverenia viesť vládu.
Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka mal Heger riešenie vo svojich rukách vlani v lete, “keď mohol uprednostniť štyroch výkonných ministrov a podporu 20 poslancov, ale rozhodol sa pre Igora Matoviča, ktorý bol najväčším problémom Slovenska”.
Strana hovorí o nevyhnutnosti pokojnej úradníckej vlády. “Eduard Heger bol najnerozhodnejším premiérom v histórii Slovenska. Nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Uprednostnil vládu v menšine, ktorú nevedel udržať. Aj preto podporíme úradnícku vládu,” dodal podpredseda SaS Branislav Gröhling.
Stanovisko Hlas-SD: “Hlas-SD vníma odchod dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné parlamentné voľby. Líder strany Peter Pellegrini dodal, že vláda odborníkov nesmie prekryť zlyhania tejto koalície. Strana avizuje, že nevysloví dôveru tejto vláde. “Hlas-SD sa v tejto situácii bude správať zodpovedne. Od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácií. Hlas-SD nevysloví dôveru tejto vláde,” uviedol v stanovisku Pellegrini. Myslí si, že predstavitelia chaosu a rozkladu štátu sú lídri strán bývalej koalície. “Vyzývame všetky politické strany, aby ukončili tento chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb. Vyzývame Sme rodina, SaS aj PS, aby takýto návrh podporili. Je to jediná cesta, ako ukončiť chaos,” dodal Pellegrini.