Prešov/Bratislava 11. októbra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maroš Černý)
Aktualizované 11. októbra 2023 o 18:08 h.
Mimoriadna situácia v Prešovskom kraji po zemetrasení naďalej platí. Po zasadnutí krízového štábu to vyhlásil prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan. Najhoršie zasiahnuté sú podľa neho obce Ďapalovce, Jankovce a Nižná Sitnica. Škody sú však aj v ďalších obciach. V teréne sú aktuálne statici, ktorí postupne kontrolujú poškodené domy
“Situácia je stabilizovaná. Pracuje sa na odstraňovaní škôd. V teréne sú statici, prísť by mali aj ďalší. Do štvrtka (12. 10.) by sme chceli vo všetkých dedinách skontrolovať poškodené stavby,” povedal Harvan.
Obyvatelia, ktorí nemôžu bývať vo svojich poškodených domoch, majú podľa jeho slov zabezpečené ubytovanie u svojich rodín. Výšku škôd stále nevedia odhadnúť, požiadali však starostov, aby ich vyčíslili. Finančnú pomoc ľuďom podľa prednostu prisľúbil vyšší územný celok, ale aj Poliaci. Harvan požiadal súčasnú i budúcu vládu, aby sa do zasiahnutých obcí prišli pozrieť a zaujali aj stanovisko k pomoci.
“Zo strany štátu tápeme v pomoci,” podotkol.
V prípade poškodených kostolov v Jankovciach a Nižnej Sitnici, o ktorých prednosta i ministerstvo vnútra povedali, že ich zbúrajú, uviedol, že sa od pamiatkového úradu dozvedel, že to nebude až také “jednoduché”.
“Oni to budú nejakým spôsobom chcieť zachrániť. Po včerajšej prehliadke si však neviem predstaviť ako. Stavební inžinieri a technici však dnes vedia urobiť takmer zázraky, tak uvidíme,” vyhlásil Harvan s tým, že kostoly sú v zlom stave.
Východné Slovensko zasiahlo v pondelok (9. 10.) večer zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody.
– Situácia v dotknutých východoslovenských obciach je stabilizovaná. V teréne sú statici. Do štvrtka (12. 10.) by chceli vo všetkých dedinách skontrolovať poškodené stavby. Vláda požiadala komoru stavebných inžinierov, aby pomohla pri zabezpečení väčšieho počtu statikov na zasiahnutých miestach.
– Predseda sekcie statiky Slovenskej komory stavebných inžinierov Viliam Hrubovčák po krízovom štábe vyhlásil, že podľa doterajších zistení by počet domov, ktoré aktuálne nie sú obývateľné, nemal byť veľmi vysoký.
– Kostolom v obciach Jankovce a Nižná Sitnica hrozí zbúranie. V prípade kostola v Ďapalovciach sa ešte čaká na posudok statika. V Nižnej Sitnici je narušená aj fara. Rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev mapuje škody. Viaceré kostoly a chrámy, ako aj farské budovy majú viditeľné poškodenia.
– Zemetrasenie poškodilo sedem objektov v pôsobnosti Slovenskej pošty, najzávažnejšie však budovu Pošty Holčíkovce, kde je nevyhnutné posúdiť statiku. Pobočku museli dočasne zatvoriť.
– Obyvatelia aj za pomoci hasičov, dobrovoľníkov či pracovníkov obcí postupne odstraňujú škody. Pomáhajú napríklad s rozoberaním konštrukcií komínov a striech rodinných domov.
– Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR zabezpečí zo skladov civilnej ochrany plachty na strechy poškodených domov na ochranu pred počasím. Okresný úrad Prešov koordinuje zabezpečenie odvážania sutín po zemetrasení na území kraja.
– Obyvatelia, ktorí nemôžu bývať vo svojich poškodených domoch, majú zabezpečené ubytovanie u svojich rodín. Výšku škôd stále nevedia odhadnúť, starostovia boli požiadaní, aby škody vyčíslili.
– Prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan vyzval súčasnú i budúcu vládu, aby sa jej členovia do zasiahnutých obcí prišli pozrieť a zaujali aj stanovisko k pomoci. “Zo strany štátu tápeme v pomoci,” podotkol. Finančnú pomoc ľuďom podľa prednostu však prisľúbil vyšší územný celok, ale aj Poliaci.
– Premiér Ľudovít Ódor je presvedčený, že štát postupoval tak, ako mal a vyvinul maximálnu mieru súčinnosti. Skepticky sa vyjadril k okamžitej finančnej pomoci zo strany vlády. Nový kabinet podľa neho štandardným spôsobom rozhodne o objeme pomoci na základe definitívneho vyčíslenia škôd.
– Seizmológovia nainštalujú v oblasti na východe Slovenska, ktorú zasiahlo zemetrasenie, seizmometre. Budú tak vedieť zachytiť aj veľmi slabé zemetrasenia, ktoré nezaznamenajú stanice, ktoré sú veľmi ďaleko.
– Zemetrasenie je podľa psychológa Mareka Madra mimoriadne náročná a stresová situácia, ktorá prichádza bez varovania a možnosti sa na to pripraviť. Veľmi dôležitá je, ako tvrdí, psychologická pomoc pre zasiahnutých ľudí a delenie sa o svoje pocity s ľuďmi, ktorým dôverujú, alebo anonymne.
– Pondelkové zemetrasenie na východnom Slovensku malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody.
Ďapalovce: Seizmológovia nainštalujú v oblasti postihnutej zemetrasením sondy
Seizmológovia nainštalujú v oblasti na východe Slovenska, ktorú zasiahlo zemetrasenie, seizmometre. Ide o sondu, ktorá monitoruje pohyb pôdy.
“So seizmológmi sme mali stretnutie v Malej Domaši. V našej postihnutej oblasti chcú nateraz rozložiť tri snímače. Možnože sa podarí viac, aby dokázali ešte nejakým spôsobom identifikovať prípadné otrasy. Na základe toho by sme potom vedeli občanom dávať bližšie informácie,” uviedol starosta obce Ďapalovce Ján Cmár.
Seizmológ z Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Kristek priblížil, že ide o senzor, ktorý sníma tri zložky pohybu zeme.
“Dve zložky v horizontálnom smere a jednu zložku vo vertikálnom smere,” spresnil.
Seizmológovia tak vedia zachytiť aj veľmi slabé zemetrasenia, ktoré nezaznamenajú stanice, ktoré sú veľmi ďaleko. O to detailnejšie vedia zmapovať túto seizmickú zónu.
“Môže sa vlastne prepočítať seizmické ohrozenie v oblasti. Na základe toho budú ľudia vedieť do budúcna, ako napríklad stavať domy,” podotkla seizmologička Lucia Fojtíková z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
Východné Slovensko zasiahlo v pondelok (9. 10.) večer zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody. Najhoršie zasiahnuté sú obce Ďapalovce, Jankovce a Nižná Sitnica.
Statici pokračujú v obhliadkach domov v oblastiach zasiahnutých zemetrasením
Statici naďalej pokračujú v základných obhliadkach domov a ďalších stavieb, ktoré poškodilo pondelkové (9. 10.) zemetrasenie na východe Slovenska. Podľa doterajších zistení by však počet tých, ktoré aktuálne nie sú obývateľné, nemal byť veľmi vysoký. Po stredajšom rokovaní krízového štábu v Prešove to povedal predseda sekcie statiky Slovenskej komory stavebných inžinierov Viliam Hrubovčák.
“Sú avizované niektoré budovy, ktoré sú neobývateľné bez nejakého dodatočného sanačného zásahu. Už sme občanov upozornili, že musia odísť, riešiť sanáciu objektu, opravu a môžu sa vrátiť až po oprave. Ale dá sa povedať, že to číslo nie je až také obrovské,” povedal s tým, že v obhliadkach budú pokračovať, kým to bude potrebné.
V súčasnosti vykonáva obhliadky sedem až osem statikov. Podľa neho tento počet aktuálne nie je dostatočný, no potreby a požiadavky sa na základe stále pribúdajúcich informácií menia v priebehu dňa. Vo štvrtok (12. 10.) sa k nim preto majú pripojiť ďalší.
“Kolegovia sú veľmi ochotní a odkladajú svoju prácu, aby mohli ísť do terénu a pomôcť tým ľuďom,” povedal.
Obhliadka statikom, ktorá určí, či je bezpečné dom obývať alebo sa jeho obyvatelia musia vysťahovať, môže trvať veľmi krátko alebo až niekoľko hodín. Skontrolovať by mali stovky domov.
Rozhodnutie o možnom zbúraní výrazne poškodených kostolov podľa jeho slov závisí od podrobného posúdenia statikom.
“V tejto chvíli sú natoľko poškodené, že bez nejakého zásahu sme zakázali vstup a ešte dnes ideme obzrieť ďalšie kostoly, ďalšie sakrálne stavby – aby sa ľudia zhromaždení na cirkevných bohoslužbách mohli cítiť bezpečne,” dodal.
Zemetrasenie malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Úmrtia ani zranenia nie sú hlásené. Vo viacerých obciach však evidujú materiálne škody. Najhoršie zasiahnuté sú obce Ďapalovce, Jankovce a Nižná Sitnica. Škody sú však aj v ďalších obciach. Mimoriadna situácia platí v celom Prešovskom kraji.
Prečítajte si tiež:
- Zemetrasením poškodené kostoly v Jankovciach a Nižnej Sitnici zbúrajú
- Následky zemetrasenia: Z obce Ďapalovce bolo evakuovaných 44 ľudí. Škody hlásia aj ďalšie obce