Bratislava 26. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
Mimoriadna situácia z dôvodu výskytu synantropných jedincov medveďa hnedého platí k utorku na území 16 okresov Slovenska. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR
Okresné úrady (OÚ) v sídle kraja vyhlásili mimoriadne situácie v Banskobystrickom kraji v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Zvolen a Žiar nad Hronom, v Prešovskom kraji v okresoch Kežmarok a Poprad, v Žilinskom kraji v okresoch Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice a Žilina.
“Medzi OÚ a sekciou krízového riadenia MV SR sa zároveň v uplynulých dňoch uskutočnili dve koordinačné porady. Platí, že prednosta rozhoduje o vyhlásení mimoriadnej situácie na základe odporúčania krízového štábu,” doplnil tlačový odbor rezortu vnútra.
Jednotlivé krízové štáby navrhli prednostom OÚ prijať rôzne typy opatrení. Napríklad zvýšiť hliadkovú činnosť v rizikových oblastiach, zabezpečiť výjazdové skupiny, ktoré by určili mieru ohrozenia konkrétnymi jedincami, či zabezpečiť fotopasce v exponovaných miestach. Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ochrana ľudí žijúcich v mestách.
V troch poľovných revíroch v okrese Zlaté Moravce platí zákaz vstupu do lesa
Okresný úrad Nitra vydal zákaz využívania lesov verejnosťou v troch poľovných revíroch Breziny, Čelár a Veľká zvernica. Zákaz vstupu do lesov platí od pondelka 25. marca do odvolania, informoval Pavol Slamka z pozemkového a lesného odboru. Dôvodom zákazu je výskyt a možné ďalšie šírenie afrického moru ošípaných u diviačej zveri.
Poľovné revíry sa nachádzajú v katastrálnych územiach obcí Hosťovce, Lovce, Žikava, Topoľčianky, Jedľové Kostoľany, Žikava, Hostie a časť obce Hostie Panský diel v okrese Zlaté Moravce. V týchto lokalitách aktuálne evidujú zhruba dve desiatky uhynutých kusov diviačej zveri.
Zákaz vstupu do lesa sa nevzťahuje na obhospodarovateľov lesných pozemkov, užívateľov poľovných revírov, členov lesnej, poľovnej i rybárskej stráže, stráže prírody, štátnych zamestnancov pri výkone štátnej správy, záchranné a ozbrojené zložky Slovenskej republiky. Za porušenie zákazu hrozí pokuta do výšky 3320 eur.
Prečítajte si tiež:
- V uliciach Liptovského Mikuláša behá medveď. Záchranári evidujú zranených
- Obeťou incidentu s medveďom na Liptove má byť mladá Bieloruska