Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:CC BY-SA 3.0/Jon Hanna,Pixabay)
Slávny český miliardár Karel Janeček na svojom blogu varoval pred miznutím slobody slova a nastupujúcou novou totalitou. Veľké sociálne siete s dominantnými pozíciami na trhu nesmú mať možnosť rozhodovať o tom, kto bude “vymazaný“ a obmedzovaný, hovorí
“Neprejde ani týždeň, aby sme sa nedozvedeli o nejakom prípade obmedzovania slobody slova. Učiteľ zabitý islamistom za ukazovanie karikatúry. Prejav Donalda Trumpa odstavený televíznymi stanicami. Dánska štúdia o efektivite rúšok potlačená Facebookom, nech už jej význam je akýkoľvek. Škótsko s pripravovaným zákonom, ktorý by kriminalizoval aj prejav vyslovený v súkromí domova. A do toho čakáme na december, kedy má Európska komisia zverejniť Akt o digitálnych službách, ktorý má ambíciu riešiť ten problematický obsah sociálnych sietí, ktorý je označený ako škodlivý. Nevieme však, ako sa škodlivý obsah bude definovať,” uviedol v úvode na svojom blogu na portáli Aktuálně miliardár.
.
Podľa jeho slov je sloboda slova “ukrajována“ každý deň, a tak je dôležité uvedomiť si jej hodnotu.
“Klasickým, avšak zďaleka nie jediným a často ani nie najväčším páchateľom obmedzovania slobody slova je štát. V našej krajine sme tento rok boli svedkami prípadu Jaroslava Duška alebo šikanózneho trestného oznámenia hajtmanky Jermanovej. Na tieto formy neoprávnených zásahov sme takmer určite dostatočne citliví a pozorní. Vďaka novinárom, ktorí pomohli uviesť veci na pravú mieru. Kým hlúpy cenzúrny zásah môže zvýšiť popularitu príslušnej diskusie, Jermanová so stranou ANO možno aj čiastočne z tohto dôvodu úplne prepadla v krajských voľbách. Je však dôležité byť v strehu,” napísal Janeček.
.
Ukázal aj na ďalšie formy potláčania slobody prejavu, ako je zahanbovanie za prejavenie názoru, “keď časť verejnosti sama vyžaduje, aby bol daný človek umlčaný, stratil prácu, alebo aby bol tzv. “zrušený” (angl. “cancelled“)“.
Ide o formu sociálnej tyranie, hovorí miliardár, a ukazuje pritom na práce filozofa Johna Stuarta Milla.
“Je veľmi dôležité, aby sme sa proti nej (sociálnej tyranii – red.) dokázali vzoprieť rovnako ako pred útlakom zo strany štátu,“ dodáva Karel Janeček.
“Zásadným dôvodom vážnosti krízy je, že sila ostrakizácie je obrovsky zvýšená vplyvom nových technológií a sociálnych sietí, ktoré umožňujú mobilizáciu virtuálnych davov proti nejakým spôsobom výnimočným jedincom. Korporácie ako Facebook, Twitter alebo Google majú navyše veľkú moc oligopolov až monopolov (ktoré bohužiaľ poskytujú služby zadarmo a teda my sme ich tovarom). Nie je za žiadnu cenu prijateľné, aby inštitúcie s dominantnými pozíciami na trhu, ktoré nepodliehajú spoločenskej kontrole, mali nekontrolovanú moc nad tým, koho a ako budú obmedzovať. A je to práve úloha štátu, aby rovnaký prístup a slobodu zaistil. Je veľmi vážny problém, že vlády zatiaľ pálčivé otázky ohľadom porušovania základných práv slobodných občanov väčšinou neriešia. (V prípade Jaroslava Duška však zmätení úradníci urobili pravý opak toho, čo by mali.),” myslí si miliardár.
Janeček hovorí, že neverí, že je obhájiteľná cenzúra názorov, ktoré nie sú trestným činom.
“Ak nechceme žiť v totalitnom spoločenskom systéme, držme slobodu slova na vrchnej pozícii nášho rebríčka priorít a poďme začať dlho potrebnú diskusiu o najlepších možných pravidlách v stále nepreskúmanom svete sociálnych sietí,“ uviedol.
“Názorová pluralita a dobre fungujúca verejná diskusia sú prísady demokracie, ktoré nielen mocnárov, ale aj nás všetkých držia v medziach súdnosti. Pripustením vlastnej omylnosti sa vyhneme vlastnému fatálnemu pochybeniu. Úsilie o načúvanie argumentom protivníka a pochopenie tiež cudzej omylnosti nám umožní nielen vyhnúť sa fatálnym chybám, ale je aj protiliekom proti hrozbe autoritárov a totalitných ideológií,” dodal Karel Janeček na účet slobody slova s tým, že je pre neho až neuveriteľné, koľko ľudí dnes nepovažuje slobodu slova za základ slobodnej spoločnosti a považujú ju za akýsi “zbytočný luxus“, ktorého je možné sa v prípade potreby zbaviť.
“Rok 2020 predstavuje otras našej spoločnosti, kedy musíme čeliť spoločnému ohrozeniu, celosvetovej pandémii. V 21. roku 21. storočia sa rozhodneme, či výzvu úspešne zvládneme a prejdeme na novú a zásadne lepšiu úroveň spoločenského fungovania, alebo či sa vydáme evolučne späť cestou väčšieho útlaku a tyranie. Rozhodujúcim momentom je, či si dokážeme ubrániť kľúčovú hodnotu, ktorá stojí na vrchole ľudských hodnôt: Slobodu,” uzavrel miliardár svoje zamyslenie na svojom blogu.
Situácia v Česku
Sputnik v prvej polovici októbra priniesol rozhovor s jednou z popredných členiek politického hnutia Trikolóra Natáliou Vachatovou. Tá v rozhovore uviedla, že situácia so slobodou slova sa komplikuje aj v Českej republike.
“Domnievam sa, že sloboda slova je v ČR ohrozená. Pozrite napríklad na pani (Věru – red.) Jourovú, eurokomisárku, ktorá hrmí v parlamente, ako treba slobodu slova obmedzovať, a nehovorí to otvorene, schováva to za tzv. hate speech a ide priamo za Zuckerbergom, vlastníkom Facebooku, s ktorým to preberá. Pod “hate speech“ sa dá dnes schovať čokoľvek, a tak obmedzovať slobodu slova na týchto platformách,” povedala Sputnika Vachatová.
“Keď sa pozriem na nadnárodné spoločnosti, ako je Google, Facebook, Twitter – zavádzajú na verejných platformách čím ďalej viac kontrolných algoritmov, čím obmedzujú určité informácie, ktoré užívatelia môžu sledovať. Táto aktivita sa ospravedlňuje bojom s dezinformáciami. Myslím, že realita je však taká, že sa tu nejedná o boj s dezinformáciami, ale o očividný názorový boj. Dokazujú to dnes a denne. FB v máji 2020 zahájil spoluprácu s politickou neziskovkou Demagog.cz, ktorá je tvorená neodborníkmi, napospol mladými ľuďmi bez skúseností. Často sa navyše hlásia na sociálnych sieťach k Pirátom. Nie je tajomstvom, že ich bývalý šéf dnes robí pražského koordinátora Pirátov. Títo ľudia potom rozhodujú o tom, ktorého politika na svojom Facebooku neuvidíte,” dodala členka trikolóry.