Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)
Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej do Bruselu. Išla v úlohe Anny Proletárky:
žiadať, aby prevádzkovatelia sociálnych sietí zvýšili svoje kapacity na „odstraňovanie škodlivého obsahu“. Teda, aby nepustili do sveta posledný hlas slobody, hlas alternatívnych médií. A aby nič nepoplietla, bol s ňou celý tím ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Že cenzúru nemá tento rezort v náplni? Neprekáža. Príslušná ministerka – Natália Milanová – má na starosti „kultúrnu revolúciu“.
Lebo kultúru a osobitne médiá čaká „revolúcia“, tentoraz nie Matovičova, ale Milanovej. Tá predstavila reformný balík, ktorým nahrádza údajne už zastarané zákony, ktoré čiastočne vznikali ešte za Vladimíra Mečiara.
Zvuk: Milanová
Viac ako 250 paragrafov rieši kľúčové témy ako transparentné vlastníctvo médií, ochrana zdroja, zrovnoprávnené práva a povinnosti pre televíziu, rozhlas, tlačené aj online médiá, riešenie online video platforiem a podobne. Zdôraznila, že „práve legislatívne vyriešenie online médií bolo témou, ktorú sa neúspešne pokúšali uchopiť doterajšie vlády už od roku 2004, no až návrh terajšieho vedenia ministerstva kultúry,“ pochválila sa, „priniesol dlho očakávané a nevyhnutné riešenie tejto otázky.“
Milanovej rezort kultúry plánuje vytvoriť referenčný register vlastníkov médií. Očakávajú, že do registra sa im podarí získať údaje aj o konečných užívateľoch výhod. Lebo pre rezort nie sú zaujímaví len samotní vlastníci médií, ale aj osoby, ktoré za vlastníkmi stoja. Médiá by mali po novom zverejňovať aj svojich darcov, pokiaľ dostanú ročný príspevok, ktorý bude vyšší ako 1 200 eur. Štátny tajomník Radoslav Kutáš zdôraznil, že zákon bude zaujímať najmä vydavateľov periodickej tlače a v širšom zmysle aj prevádzkovateľov webových portálov. Zrejme viacerí z nich prídu o svoje médium.
Návrh zákona o mediálnych službách, ktorý už prešiel prvým čítaním v Národnej rade, je súčasťou komplexnej právnej úpravy v oblasti audiovizuálnych služieb. Pôjde aj o novelu autorského zákona, ktorá sa už tiež nachádza v parlamente. Zákony prešli aj rokovaním na koaličnej rade. Výhrady zrejme nebude mať ani Hlas-sociálna demokracia.
Zato proti zákonom verejne vystúpil poslanec NR SR Tomáš Taraba zo strany Život.
Zvuk: Taraba
Podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka však návrh tohto zákona dostáva aj RTVS do finančnej a právnej neistoty. Argumentuje tým, že návrh zákona zavádza nové povinnosti bez finančného krytia a tiež obmedzuje RTVS v možnostiach šírenia signálu.
Vráťme sa k misii Veroniky Remišovej a jej ľudí do Bruselu, kde oficiálne rokovali s Európskou komisiou o nevýhodných IT zmluvách štátu. Boja sa pravdy, oni to však, pravdaže, zaonačili, že majú „problém so šírením dezinformácií“ a že tento problém „potrebuje celoeurópske riešenie, prevádzkovatelia sociálnych sietí musia konečne prijať mieru svojej zodpovednosti.“ Remišová a jej štátny tajomník Ján Hargaš to takto nejako oznámil zástupcom spoločností Facebook a Google. Vidíte, Slovensko je zase raz na čele boja – za a či vlastne proti slobode a demokracii.
Samozrejme, že v pozadí je očkovanie a ešte raz očkovanie. Každý, kto chce získať peniaze z Bruselu, musí splniť predpísanú 75-percentnú kvótu zaočkovanosti. Tým, že chce očkovať a očkovať, sa
Remišová nijako netají.
Zvuk: Remišová
Pokiaľ ide o sociálne siete, znepokojuje ju, že „za uplynulých desať rokov získali obrovský vplyv nad našimi životmi, nad tým, čo si myslíme, ako rozmýšľame, konáme, nakupujeme, komu a čomu veríme, koho milujeme aj koho nenávidíme. V online priestore sme svedkami šírenia dezinformácií, hoaxov a nenávisti. Spoločnosti, ktoré sociálne siete prevádzkujú tvrdia, že len poskytujú platformu na šírenie obsahu a nenesú zodpovednosť za to, aký tento obsah je. Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť i bezpečnosť však nemôžu byť rukojemníkom nadnárodných korporácii, ktoré sa nikomu nezodpovedajú a len si pripisujú obrovské zisky,“ vyhlásila vicepremiérka.
Kde sa v nej berie toľko zloby. Veď počas štúdií vo Francúzsku bývala v kláštore… Pripomenula, že Slovensko plne podporuje snahy Európskej komisie, ktorá aktuálne chystá reguláciu digitálnych služieb v snahe zabrániť šíreniu nenávisti a ochrániť hodnoty demokracie a slobody.
Jej štátny tajomník Hargaš zdôraznil potrebu boja proti škodlivému obsahu informácií. „Ukazuje sa to obzvlášť v súčasnej dobe, kedy zvádzame boj s pandémiou a na sociálnych sieťach sa cielene šíria dezinformácie o ochorení COVID-19 a očkovaní. Prevádzkovateľov sociálnych sietí sme vyzvali, aby konečne výrazne posilnili svoje kapacity v boji proti hoaxom a zabezpečili odfiltrovanie škodlivého obsahu zo svojich platforiem.“
Starší spomedzi nás si zrejme len povzdychnú, cenzúra ako za totalitných čias, keď šéfredaktorom komunistickej Pravdy bol známy komunista Edmund Edo Friš.
Dagmar Vanečková