Bratislava 3. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Martin Baumann)
Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra podľa názoru koaličného poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina) umožňuje vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Pčolinský to napísal na sociálnej sieti
Poukázal pritom na paragraf, podľa ktorého sú “orgány verejného zdravotníctva na účely vyznačenia prekážky práva voliť povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému bolo ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia”.
Pčolinský v tejto súvislosti skonštatoval, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) musí odstúpiť.
Podľa stanoviska rezortu vnútra však novela nemení pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. „Z prekážok ustanovených v paragrafe 4 zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktoré boli zavedené do právneho poriadku po politických a spoločenských zmenách v roku 1989, zostala už iba prekážka, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia. V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov,” uviedlo ministerstvo s tým, že práve tento postup je predmetom novely takzvaného volebného zákona.
To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa ministerstva osobitný predpis, ktorým je zákon na ochranu verejného zdravia.
„Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje, ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,” dodal rezort vnútra.
Pčolinský sa už v minulosti vyjadril, že minister vnútra, rovnako ako policajný prezident Peter Kovařík nemajú jeho dôveru. Dôvodom bol postup polície v niektorých medializovaných kauzách, napríklad kauzy jeho brata, bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P.
Kresák: Novela volebného zákona nie je v súlade s ústavou
Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva nie je v súlade s Ústavou SR. Tvrdí to ústavný právnik a bývalý politik Peter Kresák. Naznačil, že Ministerstvo vnútra (MV) SR mohlo nájsť aj menej invazívne riešenie, ktoré by nepripravilo občanov nachádzajúcich sa v karanténe alebo domácej izolácii o ich aktívne volebné právo.
“Zjednodušene možno povedať, že novela sa snaží dosiahnuť, aby karanténa alebo izolácia v domácom prostredí nariadená ministerstvom zdravotníctva alebo úradom verejného zdravotníctva bola automaticky vnímaná ako prekážka práva voliť, a teda dôvodom na obmedzenie (neuplatnenie) aktívneho volebného práva občanov,” tvrdí Kresák.
Ministerstvu vnútra vyčíta, že sa nepokúsilo nájsť riešenie tak, aby nepripravilo občanov v karanténe či domácej izolácii o volebné právo úplne. Hovorí o viacerých možnostiach, napríklad o umožnení hlasovať poštou prostredníctvom zástupcu či o vytvorení primerane vybavených osobitných volebných okrskov pre túto skupinu občanov podobne ako pri antigénovom testovaní.
Okrem iného sa mu javí ako takmer nevykonateľné, aby orgány verejného zdravotníctva mali k dispozícii kompletné zoznamy osôb, na ktoré sa v prípade vypuknutia tretej vlny pandémie bude vzťahovať karanténa alebo domáca izolácia.
Veronika Remišová: Volebné právo je jedným zo základných občianskych práv
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová zdôraznila, že volebné právo je jedným zo základných občianskych práv a nesmie byť obmedzované ani podmieňované napríklad testovaním či očkovaním.
“Samozrejme, pri zlej epidemiologickej situácii vždy môžeme diskutovať o tom, aké doplňujúce prostriedky môžeme použiť na to, aby bol výkon tohto práva pre občanov riadne zabezpečený bez toho, aby bolo ohrozené zdravie obyvateľstva,” poznamenala a poukázala na príklad z jesenných senátnych a krajských volieb v ČR, keď mohli pozitívne testovaní voliť z auta.
SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény, Hlas návrh MV odmieta
Strana SaS je pripravená na diskusiu o hľadaní možností, ako umožniť voliť aj občanom nachádzajúcim sa v karanténe. Opozičný Hlas-SD odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR. Hovorí o obmedzovaní základného práva ľudí slobodne voliť. Strany tak reagovali na návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
“Nechceme nikoho obmedzovať na jeho volebnom práve, a preto si myslíme, že o tejto téme by mala najskôr prebehnúť široká verejná diskusia. S otvorením volebného zákona by sme však zároveň radi konečne doriešili zjednodušenie voľby zo zahraničia či zavedenie dvojkolovej voľby pre budúcoročné komunálne a regionálne voľby,” uviedol podpredseda SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Hovorí o kľúčovej zmene tohto volebného obdobia.
Hlas-SD tvrdí, že rozumie potrebe ochrany verejného zdravia, očakáva však odbornú diskusiu a posúdenie situácie kompetentnými orgánmi. Navrhovaná zmena legislatívy podľa strany vyvoláva otázniky.
“Preto veríme, že štát zabezpečí adekvátnou cestou ústavou garantované volebné právo pre všetkých svojich občanov a nebude takýmto spôsobom deliť ľudí na dve kategórie. Siahať na volebné právo jednotlivca je neprípustné,” podčiarkla strana.
Hovorí o povinnosti vlády postarať sa o to, aby volebné právo každého občana bolo zabezpečené aj počas pandémie.
Reakcia strany Smer-SD k avizovaným zmenám „volebného zákona“ z dielne ministra vnútra Mikulca
“Minister vnútra Mikulec, ktorý má na špagátiku policajného prezidenta Kovaříka, by rád ovládal aj všetkých voličov. Iba tak sa dá vysvetliť jeho absurdný návrh zákona, ktorý neočkovaným de facto odoberá ich volebné právo,” uviedla strana Smer-SD v stanovisku, ktoré redakcii zaslal Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia strany Smer-SD.
“Strana SMER – sociálna demokracia zásadne odmieta takéto obmedzovanie volebného práva občanov SR. Zároveň sa pýtame sa, čo tam Mikulec po toľkých prešľapoch a osobných zlyhaniach ešte robí!?,” dala strana na záver.