Washington 30. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik-Alexander Kryazhev, Screenshot YouTube)
Nevoľnosť, popáleniny, panický strach, vyradenie z prevádzky elektronických systémov (vrátane dokonca kardiostimulátorov). Nie je to zďaleka úplný zoznam možných následkov pôsobenia tohto druhu zbraní. A neobišlo sa to samozrejme ani bez záhadných historiek o Rusoch. Je však potrebné odlišovať mýty od reality
Tabloid The Daily Mail napísal v týchto dňoch o tom, že Čína údajne použila mikrovlnné zbrane v pohraničnej konfrontácii s Indiou v Tibete. Denník sa odvoláva na istého čínskeho vedca, ktorý svojim študentom povedal o použití v auguste 2020 nesmrtiacej mikrovlnnej zbrane, v dôsledku ktorej pocítili indickí vojaci nevoľnosť ako pri otrave. Ani indické, ani čínske úradné osoby o tom neurobili žiadne vyhlásenie. Ako je známe, The Daily Mail je tabloid, takže sa nemôžeme čudovať titulku, ktorý znie: “Je pravda, že Moskva roky tajne ožarovala našich špiónov mikrovlnami?” O čínskej zbrani však napísala aj serióznejšie médiá, napríklad The Times.
Takže chceli by sme vedieť, či je to skutočne pravda – o tých Číňanoch a o Moskve. Jednoznačná odpoveď v texte tohto článku asi nebude, pokúsime sa však zovšeobecniť niektoré fakty, dohady a špekulácie.
Leukocyty amerických úradníkov
Mikrovlnné zbrane sú výbornou témou pre rôzne záhadné teórie.
V už spomínanom článku The Daily Mail sa píše o tom, že od začiatku 50. rokov až do konca roka 1979 používal Sovietsky zväz mikrovlnné žiarenie proti zamestnancom veľvyslanectva USA, a v dôsledku toho sa u mnohých amerických úradníkov prudko zvýšil počet leukocytov a objavili sa zdravotné problémy. Po viac ako tridsiatich rokoch Agentúra pre národnú bezpečnosť USA s odvolaním sa na údaje rozviedky oznámila, že istá krajina (ide pochopiteľne o Rusko) vlastní silné mikrovlnné zbrane, ktoré môžu nepriateľa nielen vyľakať, ale aj zničiť, a to tak, že nezostanú žiadne dôkazy. Môžete si tu prečítať originál tejto správy, a informovali o tom početné uznávané médiá.
Podľa oficiálnych údajov nie sú v súčasnej dobe vo výzbroji armád vyspelých krajín žiadne bojové systémy pre smrteľné, mikrovlnné pôsobenie na nepriateľských vojakov. Avšak výskumné práce sa v tejto sfére vykonávali a vykonávajú aj naďalej v mnohých štátoch.
Bude to bolieť, ale odev sa nepoškodí
V roku 2012 zástupca jedného vedeckovýskumného ústavu Ministerstva obrany RF Dmitrij Soskov oznámil jednej ruskej spravodajskej agentúre, že vojaci začali skúšky nesmrtiacimi, elektromagnetickými zbraňami, ktoré sa dajú efektívne používať v lokálnych konfliktoch a pri rozháňaní demonštrantov. Podľa slov Soskova je používané elektromagnetické žiarenie na mimoriadne vysokej frekvencii a namierený lúč vyvoláva “neznesiteľnú bolesť”, veľmi silné pálenie pokožky, ale pritom pôsobenie na vnútorné orgány je úplne vylúčené a nielen to – žiarenie nepoškodí ani odev. Napísali o tom samozrejme i západné médiá, ktoré spresnili, že “Rusko bude prvou krajinou, ktorá použije bolestivý lúč”.
Je fakt, že od tej doby sa žiadne nové informácie o tejto ruskej zbrani neobjavili počuli sme však o podobnom vývoji v USA.
Proti Afgáncom, migrantom a BLM
A čo USA? Za oceánom majú program Active Denial System (ADS), podľa ktorého sa tiež vyvíjali a testovali nesmrtiace zbrane slúžiace na rozháňanie davu. Tu je princíp pôsobenia a pocit “ožiarenia” približne rovnaký: špeciálne zariadenie vyvolávalo na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov u dobrovoľníkov bolestivé pocity a div nie popáleniny, čo človeka nútilo k tomu, aby okamžite ustúpil z miesta, kde ho lúč zasiahol.
Systém bol určený na použitie v Afganistane pri rozháňaní demonštrácií okolo roku 2000, avšak teoreticky by mohol byť použitý tiež proti ľuďom nespokojným s policajným násilím v USA v úplne nedávnej dobe.
BBC oznámila, že tento rok v júni sa americká polícia obrátila na Národnú gardu so žiadosťou o nasadenie špeciálnych elektromagnetických zbraní na rozháňanie demonštrantov v parčíku oproti Bieleho domu. Tento prípad vyšiel najavo vďaka majorovi Národnej gardy Adamovi Demarkovi, ktorý ako dôstojník spojov dostal kópiu elektronického listu, v ktorom sa vysoký dôstojník vojenskej polície pýtal, či má Národná garda vo Washingtone mikrovlnné delá schopné okamžite “utlmiť” človeka, ktorý sa správa agresívne. Demark odpovedal, že podobnú zbraň Národná garda v hlavnom meste nemá. Je zaujímavé, že ministerstvo obrany ani iné silové štruktúry neodpovedali médiám na žiadosť o komentár k tejto zbrani a jej eventuálneho použitia.
V auguste tohto roku denník The New York Times napísal, že v roku 2018 navrhovali americké pohraničné služby použitie mikrovlnných diel proti migrantom, ktorí sa pokúšajú preniknúť nezákonne na územie USA z Mexika.
Neetická zbraň
Čo sa týka Číny, ako uviedol v rozhovore pre ruské noviny Nezavisimaja gazeta odborník na čínsky vojensko-priemyselný komplex Vasilij Kašin, ČĽR sa “aktívne venuje” otázkam nesmrtiacich zbraní na upokojenie nepokojov.
“Čína je jedným zo svetových lídrov v tejto oblasti. Ale ťahať tento systém do hôr – to je niečo neobyčajné. Montuje sa na veľký nákladiak a musí byť umiestnený niekoľko sto metrov od cieľa. Aj keď nemožno vylúčiť jeho použitie v Himalájach (proti indickým vojakom) “, vyhlásil Kašin.
Odborník povedal ešte jednu veľmi dôležitú vec: na mikrovlnných zbraniach rôzneho druhu pracuje celý rad krajín. Kľúčové slová sú tu “rôzne druhy”. Pretože mikrovlnné zbrane – to nie je len vyvolanie paniky medzi nepriateľskými vojakmi alebo protestujúcimi demonštrantmi. Navyše podobné pôsobenie, ak hovoríme o civilistoch, patrí k nevýberovým, a teda aj neetickým. Jedna vec je skúšať túto zbraň na pripravených dobrovoľníkoch, a úplne iná používať ju proti rôznorodému davu, v ktorom môžu byť napríklad ľudia s kardiostimulátorom alebo zubnými protézami, tehotné ženy alebo jednoducho takí ľudia, ktorí majú sklon k panike. Silný a namierený prúd mikrovlnného žiarenia by mohol spôsobiť poruchy biologických systémov. Teoreticky je možné ohrievať tekutiny, kovy a roztoky, a človek, ako je známe, sa skladá z 80% z vody, a teda i elektrolytov.
Sú ale aj globálnejšie projekty spojené s využitím mikrovĺn ako prostriedkov rádioelektronického boja.
Plazmoid – postrach balistických rakiet
Výskumy v oblasti mikrovĺn a mimochodom aj laserových technológií prebiehali v ZSSR od 60. rokov. A úspechy vo vývoji rôznych systémov, ako sú rôzne modely systému rádioelektronického boja Krasucha v súčasnom Rusku, sú práve následkom vysokej úrovne podobných technológií v Sovietskom zväze. Patrí sem aj komplex pre diaľkové odmínovanie 15M107 Listva, a je potrebné tiež vziať do úvahy zmienky v tlači o “elektromagnetickej bombe” pod krycím názvom Jelabuga, o ktorej je napokon zatiaľ veľmi málo informácií.
Nie je presne známe, či sa vykonávali v ZSSR práce spojené s nesmrtonosným pôsobením mikrovĺn, je však zaujímavé, že v 90. rokoch prišla skupina ruských vedcov s návrhom na zriadenie medzinárodného systému protiraketovej obrany za využitia veľkého počtu mikrovlnných žiaričov, ktoré by mohli v zemskej atmosfére vytvárať riadený zhluk plazmy – “plazmoid” schopný ničiť bojové hlavice balistických rakiet. Navrhovalo sa dokonca usporiadať spoločný rusko-americký experiment. Neskôr vyšlo najavo, že k realizácii podobného projektu sú potrebné jednoducho fantastické kapacity, a preto vytvorenie reálneho bojového systému za využitia mikrovlnného žiarenia v dohľadnej budúcnosti nie je možné.
Je to niečo ako “gay bomba”?
Existuje niekoľko faktorov, ktoré bránia širokému uplatneniu pravdepodobných úspechov vo vývoji týchto zbraní:
- Už spomínaná nevýberovosť. Silné mikrovlnné systémy používané proti ľuďom môžu byť priradené k zbraniam hromadného ničenia.
- Možné odvetné opatrenia a ich následky sa dajú ťažko predvídať – pravdepodobnosť analogickej odvety už neraz zabránila niektorým krajinám v použití tých či oných zbraní. Tak to bolo v čase druhej svetovej vojny, kedy štáty poučené trpkými skúsenosťami z prvej svetovej vojny prakticky nepoužívali chemické zbrane.
- Dosť efektívne spôsoby odvety, ktoré sa dajú použiť, ak brániaca sa strana pozná podstatu agresívneho pôsobenia. Napríklad tienenie priestorov.
- Obrovská spotreba energie na dosiahnutie akýchsi globálnych výsledkov – tento činiteľ možno nemusíme brať do úvahy v podmienkach direktívnej ekonomiky.
V historkách o mikrovlnných zbraniach je veľa medzier, jednoducho kvôli utajeniu podobných výskumov. Dúfam, že sa časom objasní, či sú popísané prípady príkladmi reálneho použitia “zbrane budúcnosti”, alebo ide o rovnaké hlúposti ako správy o “gay bombe”, chemickej nesmrtiacej zbrani, ktorá bola kedysi vyvíjaná v USA a mala vyvolávať u vojakov nekontrolovateľné homosexuálne správanie .
Mimochodom, to o “gay bombe“ bola pravda.