“Tanker, jeho posádku a všetkých migrantov eskortujú ozbrojené sily Malty do prístavu Boilers Wharf, aby ich odovzdali polícii na účely ďalšieho vyšetrovania,” uvádza sa v zverejnenom vyhlásení. Očakávalo sa, že loď zakotví pri pobreží o 08.30 h.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini predtým oznámil, že tanker Elhiblu 1, plaviaci sa pod vlajkou ostrovného štátu Palau, zmenil kurz a vydal sa smerom k Európe po tom, ako pri pobreží Líbye v utorok večer zachránil skupinu migrantov. K záchrane došlo vo vodách, za ktoré je zodpovedná líbyjská pobrežná stráž.
“Nie sú to stroskotanci, sú to piráti,” napísal Salvini v stredu na Twitteri a sľúbil, že im nebude dovolené vylodiť sa v Taliansku.
Podľa zdroja z prostredia maltskej vlády, na ktorý sa odvolala agentúra AFP, posádka tankera zachránila celkove 108 migrantov. Hovorca maltskej pobrežnej stráže uviedol, že loď smerovala k Malte alebo talianskemu ostrovu Lampedusa medzi Sicíliou a Tuniskom.
5:58 Migranti uniesli loď, ktorá ich zachránila
Skupina migrantov uniesla nákladnú loď, ktorá ich zachránila v Stredozemnom mori, a prinútila jej posádku, aby zmenila smer a namiesto do Líbye sa plavila do Európy. Informovali o tom talianske a maltské úrady. Loď smeruje k Malte a talianskemu ostrovu Lampedusa. Vlády oboch krajín sa zaviazali, že zabránia plavidlu vstup do ich teritoriálnych vôd.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini identifikoval loď ako turecký tanker El Hiblu 1. Loď podľa neho zachránila zhruba 120 ľudí. Politik nazval incident “prvým činom pirátstva na otvorenom mori s migrantmi” ako údajnými únoscami. Salvini tiež uviedol, že počasie v oblasti nie je dobré a nie je zatiaľ jasné, či sa tanker priblíži k Malte či Lampeduse. “Zabudnite na Taliansko,” odkázal zároveň migrantom na lodi.
Nemenovaný predstaviteľ maltskej armády sa pre tamojšie médiá vyjadril, že je na lodi 108 migrantov a Malta unesenému tankeru neumožní priplávať do jej vôd. Maltské ozbrojené sily zase v stredu v noci informovali, že vojenský personál je v pohotovosti a tanker sa zatiaľ stále nachádza v líbyjských teritoriálnych vodách.
Podľa talianskych médií posádka tankera zachránila migrantov šesť míľ od pobrežia Líbye a plánovala ich tam zobrať, migranti však následne prevzali kontrolu nad loďou. Ďalšie informácie o únose nie sú známe alebo ich ťažko potvrdiť, keďže je loď stále na mori. Informácie o stave posádky El Hiblu 1 zatiaľ tiež nie sú dostupné.
Súkromná skupina Mediterranea, ktorá monitoruje ako sa vlády správajú k migrantom a prevádzkuje aj záchrannú loď, vyzvala na súcit so skupinou na unesenom tankeri. Ako uviedla, dúfa, že európske štáty budú konať “v mene základných práv” a pamätať na to, že ide o “ľudské bytosti utekajúce pred peklom”.
Masová migrácia do Európy od roku 2015 značne poklesla. Migranti, ktorí sa usilujú dostať do Európy cez Stredozemné more, okrem nebezpečnej cesty na vode čelia aj riziku, že ich zastaví líbyjská pobrežná stráž, ktorá ich pošle do detenčných centier v Líbyi. Tie sú podľa ľudskoprávnych skupín bezútešné miesta, kde sú migranti údajne vystavovaní rutinnému zneužívaniu.
Členské štáty Európskej únie (EÚ), ktoré čelia domácej opozícii voči prijímaniu migrantov, sa rozhodli, že značne znížia počet operácií EÚ v Stredozemnom mori s tým, že stiahnu svoje lode a v misii budú pokračovať len zo vzduchu.