Vatráľová nás však upokojuje: „Typickým migrantom na území Slovenskej republiky je z pohľadu štatistík občan z niektorej z krajín EÚ, ktorý je v produktívnom veku a je v SR za účelom práce či podnikania, čiže ekonomickej činnosti.“ A ďalej vysvetľuje, že ,,ekonomický migrant nemá žiadnu negatívnu konotáciu“, inými slovami, je pre nás čistým prínosom.
Integrácia migrantov, ich začleňovanie do spoločnosti, je aktivita, ktorej sa v súčasnosti venuje občianske združenie Liga za ľudské práva s partnermi Centrom pre výskum etnicity a kultúry, Nadáciou Milana Šimečku a občianskym združením Marginal. Projekt KapaCity – Podpora integrácie cudzincov na lokálnej úrovni – je zameraný na podporu integrácie ľudí z tretích krajín na lokálnej úrovni v štyroch mestách: Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Košickom samosprávnom kraji. ,,Naším cieľom je to, aby sa tieto mestá stali akoby vlajkovými loďami toho, akým spôsobom sa môže integrácia ľudí prichádzajúcich z cudziny na úrovni obcí diať,“ uviedla riaditeľka Ligy pre ľudské práva Zuzana Števulová.
Takže strach, že nezvládateľný príliv miliónovej masy invázistov z tretieho sveta sa dostane aj na naše ulice, ktoré sa začnú podobať na tie z Marseille, Malmö či Paríža, je úplne neodôvodnený. Mali by sme sa naučiť tento iracionálny pocit odstrániť, aby sme náhodou neboli príliš etnocentrickí (na stránke organizácie pre migráciu je tento pojem vysvetlený ako „hodnotové, kultúrne alebo politické uprednostňovanie určitej etnickej skupiny na úkor ostatných; vnímanie ostatných iba z pohľadu vlastného etnika“) alebo dokonca priamo nezdravo vlasteneckí.
Kto by azda mal záujem v tomto smere na sebe popracovať, alebo len tak nezáväzne si prečítať niečo poučné a hodnotné o migrácii, tu je stránka Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku: https://iom.sk
Ivan Lehotský