Bratislava 30. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Veľkonočné sviatky spríjemňujú vo viacerých väzniciach rôzne turnaje, športové aktivity, ale aj besedy, kvízy a prednášky. Odsúdení podľa štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Michala Sedliaka znášajú Veľkú noc lepšie ako Vianoce. Vo väzení je v súčasnosti 9762 osôb, z toho 1381 obvinených a 8381 odsúdených. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR
“Veľkonočné sviatky sú po emočnej stránke menej náročné ako Vianoce. Sú ladené vo veselšom duchu, čomu je prispôsobený program pre väznené osoby,” vysvetlil štátny tajomník, ktorý dlhé roky pôsobil v Zbore väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).
Aktuálne má na starosti agendu väzenstva.
Vo viacerých ústavoch sa počas sviatkov konajú rozličné turnaje, napríklad vo futbale či v minifutbale, streetballe, stolnom tenise, ale aj v spoločenských hrách, ako sú šach, poker, žolík, dáma či šípky. Väznené osoby sa môžu zapojiť aj do športových aktivít.
“Môžu sa zúčastniť na besedách, kvízoch, prednáškach vo veľkonočnom duchu. Zároveň sú im k dispozícii aj odborní pracovníci – psychológovia, sociálni pracovníci, pedagógovia a, samozrejme, aj duchovná služba,” dodal Sedliak.
V niektorých ústavoch si podľa ZVJS väznené osoby pripravili dramatické pásmo Krížovej cesty, Pašiové predstavenie a rôzne koncerty. Naplánované sú aj premietania rôznych filmov s duchovnou tematikou.
“Tento rok v niektorých ústavoch bude počas Veľkonočnej nedele prostredníctvom kňazov prebiehať posviacka veľkonočných jedál, ktoré si pripravili alebo zadovážili väznené osoby,” priblížila hovorkyňa zboru Monika Kacvinská.
Na tradície sa prihliada aj pri stravovaní. Dodržiavanie pôstu je na individuálnom rozhodnutí.
Mimoriadne voľno na opustenie ústavu dostalo 137 odsúdených, z nich 49 je monitorovaných technickými prostriedkami. Možnosť opustiť ústav na viac hodín na účely stretnutia s blízkymi dostalo ďalších 94 väzňov. Vychádzku mimo ústavu na najviac 48 hodín udelili 52 odsúdeným.
Sviatky nezodpovedajú za závislosť, ale je viac recidív, tvrdí odborníčka
Sviatočné obdobie nezodpovedá za závislosť ľudí od alkoholu, ale je po ňom viac recidív u ľudí, ktorí majú problém. Tvrdí to terapeutka Denisa Šoltésová, riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok v Prešove, ktorá poskytuje pomoc ľuďom so závislosťami.
“Naše tradičné sviatky, rituály sú veľmi úzko spojené s pitím alkoholu a Veľká noc je takým typickým príkladom. Nie je to len ako keby nejaká taká oslava v súkromí v kruhu rodiny, ale je to často situácia, ktorá je verejná. Vidíme na sídlisku, ako mladí chlapci vyťahujú dievčatá von a oblievajú ich. Myslím si, že počas sviatkov bude alkohol znova ako keby tematizovaný a veľmi prítomný takmer v každej domácnosti,” uviedla Šoltésová.
Sviatky, a to nielen Veľká noc alebo Vianoce, ale i rôzne rodinné oslavy sú podľa nej situácie, ktoré vedia umocniť u ľudí, ktorí pijú problémovo alebo škodlivo, pitie do takej miery, ktoré už nie je úplne v poriadku.
“Sviatky za závislosť nezodpovedajú, ale je po nich viac recidív,” skonštatovala Šoltésová.
“My na Slovensku sme málo citliví na problémy druhých ľudí. Ak sa bavíme o duševnom zdraví, v mnohých rodinách je to tak, že nevedia, čo si majú počať, ak niekto z rodiny má problém závislostného charakteru. Chodíme okolo neho po špičkách a nevieme, či máme alebo nemáme priniesť alkohol a naliať. V tomto prípade odporúčam veci pomenovať priamo, opýtať sa, ak človek, ktorý vníma, že má problém a je v odbornej starostlivosti, že ako to urobíme počas sviatkov s alkoholom,” poznamenala.
V prípade, že človek nemá náhľad, nie je podľa odborníčky účinné vytvárať okolo neho nejakú ochrannú bublinu.
“Práve naopak, ideálnejšie je potom konfrontovať ho a povedať veci, ako sú,” dodala.
Prečítajte si tiež: