“Mexiko v súlade so svojou tradíciou (ponúkania) azylu a nezasahovania prijalo vo svojom oficiálnom sídle v La Paze 20 osôb z bolívijskej exekutívy a zákonodarného zboru. Azyl ponúkame tiež Evovi Moralesovi,” uviedol podľa agentúr DPA a AFP na Twitteri mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard.
V Bolívii prebieha podľa Ebrarda vojenská operácia, ktorú Mexiko odmieta, pretože by mohla viesť ku krviprelievaniu, ktoré v minulom storočí zažila Latinská Amerika.
“Mexiko si zachová svoju pozíciu rešpektovania demokracie a inštitúcií. Nie prevratom,” napísal šéf mexickej diplomacie.
Morales, bývalý pestovateľ koky, bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd však udelil Moralesovi v roku 2017 výnimku.
Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a Moralesa obvinila z volebných podvodov.
O vážnych nezrovnalostiach píše vo svojej predbežnej správe aj Organizácia amerických štátov (OAŠ), ktorá vyzvala na zrušenie výsledkov volieb.
Morales následne na tlačovej konferencii v La Paze avizoval konanie nových volieb a výmenu členov hlavného volebného orgánu krajiny. Nekonkretizoval však ani termín hlasovania, ani to, či bude opäť kandidovať.
Okrem Moralesa odstúpili aj dvaja ministri a predseda parlamentu.
Násilné protesty po oznámení výsledkov prezidentských volieb si doteraz vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených.
Na sociálnych sieťach sa okamžite objavili špekulácie, či Morales odíde do zahraničia. Ľavicové spojenecké vlády na Kube a vo Venezuele udalosti v Bolívii dôrazne odsúdili a označili ich za “prevrat”.