Mexiko 3. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Verdugo)
Aktivisti požadujúci zákaz argumentujú, že isté televízne programy akoby oslavovali trestnú činnosť v čase, keď je krajina zahltená násilím drogových konfliktov
Ku konzervatívnym aktivistom sa podľa denníka The Guardian pridávajú aj niektorí mexickí politici v požiadavke, aby telenovely o obchode s drogami (napr. Kráľovná juhu) boli zakázané najmä kvôli mládeži pred polnocou, pretože sa v nich predstavuje bezdôvodné násilie a bohatý životný štýl mafiánskych šéfov.
Výzva k zákazu prichádza aj po tom, čo nová stanica Imagine Televisión začala v októbri dvakrát týždenne v hlavnom vysielacom čase (prime time) prinášať show o obchode s drogami s názvom El Capo.
V spoločnom vyhlásení predstaviteľov komisíí Senátu a Poslaneckej snemovne pre rádiá, televízie a kiná sa uvádza, že “úrady by nemali dovoliť televízne relácie podporujúce či ospravedlňujúce násilie a aby obchod s drogami a jej činnosť nebola predstavovaná ako životný štýl”.
Zoé Robledová a Lia Limónová obvinili tzv. “narkonovely”, že oslabujú mexickú spoločnosť “presadzovaním falošných hodnôt a agresívneho sociálneho správania, čo prináša poľutovaniahodnú spätnú väzbu pre organizovaný zločin”. Niektoré mexické štáty či obce už zakázali aj tzv. “narcocorridos” – piesne, ktoré oslavujú drogových šéfov.
Zákaz podporuje aj skupina nazvaná “V podpore tých najlepších”, ktorá okrem iného argumentuje, že v krajine viac ľudí vlastní televízory ako chladničky, a televízne kanály majú “silný vplyv na správanie a túžby miliónov Mexičanov”. Vedúci skupiny Francisco González Garza vraví, že ich kampaň už pomohla zakázať z hlavného vysielania (prime time) show s nadmerným násilím či sexuálnymi motívami. “Táto tragédia nemôže byť obrátená do zábavy,” dodáva.
Mexiko už 10 rokov vystupuje aj vojenskou silou proti organizovanému zločinu, čo si vyžiadalo okolo 150 000 životov, ale ešte sa nepodarilo úplne zaviesť právny štát alebo aspoň spomaliť obchodovanie s drogami.