Bratislava 27. novembra 2024 (HSP/Euronews / Foto: AP/Jeff Chiu)
Americký technologický gigant Meta dnes Európskej komisii predložil návrh na harmonizovaný systém overovania veku a bezpečnostných štandardov pre aplikácie a online služby s cieľom chrániť mladistvých v celej Európskej únii. Tému priblížila redakcia Euronews
Niekoľko budúcich komisárov označilo bezpečnosť detí na internete za jednu z hlavných priorít ich funkčného obdobia. Americký technologický gigant, spoločnosť Meta, ktorá spravuje sociálne siete ako Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp, preto predložila v utorok 26. novembra Európskej komisii návrh na harmonizovaný systém overovania veku a bezpečnostných štandardov pre svoje aplikácie a online služby s cieľom chrániť mladistvých v celej Európskej únii.
Opatrenia
Návrh zahŕňa overovanie veku a súhlas rodičov so sťahovaním aplikácií pre osoby mladšie ako 16 rokov. Ak si neplnoleté dieťa chce stiahnuť aplikáciu, obchody s aplikáciami by o tom podľa návrhu spoločnosti Meta museli informovať jeho rodičov. Rodičia by potom rozhodli, či sťahovanie schvália.
Spoločnosť tiež chce, aby sa v rámci celej EÚ zaviedli normy týkajúce sa používania aplikácií vhodných pre dospievajúcich.
„Ide o zosúladenie v rámci celého odvetvia, pokiaľ ide o typy obsahu, ktoré by spoločnosti mali považovať za primerané veku, tak ako je to v prípade iných médií, napríklad filmov a videohier. Ďalej by niektoré aplikácie vrátane aplikácií sociálnych médií mali ponúkať nástroje dohľadu pre dospievajúcich mladších ako 16 rokov, ktoré môžu rodičia aktivovať a kontrolovať,“ uvádza sa vo vyhlásení Meta.
Táto výzva prichádza v čase, keď nastupujúca komisárka zodpovedná za technológie Henna Virkkunenová a niekoľko jej kolegov označili ochranu maloletých v online priestore za “najvyššiu prioritu“.
Za bezpečnosť mládeže na internete sú čiastočne zodpovední aj komisár pre vnútorné záležitosti Magnus Brunner a komisár pre spravodlivosť Michael McGrath.
Zodpovednosť EÚ
„Európska regulácia v oblasti politiky týkajúcej sa ochrany mládeže na internete je príliš roztrieštená,“ uviedla Antigone Davisová, globálna vedúca oddelenia bezpečnosti v spoločnosti Meta, vo svojom blogu.
„ To je dôvod, prečo naliehavo potrebujeme novú celoeurópsku reguláciu, ktorá zabezpečí konzistentnú ochranu tínedžerov online a bude vyžadovať, aby obchody s aplikáciami overovali vek tínedžerov a získavali súhlas rodičov, ak si tínedžeri mladší ako 16 rokov budú sťahovať aplikácie,“ dodala.
V súčasnosti si každý z 27 členských štátov EÚ môže stanoviť vlastné pravidlá overovania veku a neexistujú žiadne normy EÚ. Niektoré pravidlá EÚ však predpokladajú zlepšenie nástrojov na overovanie veku a ochranu neplnoletých vrátane Zákona o digitálnych službách (DSA) a Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách (AVMSD).
Navrhované nariadenie týkajúce sa materiálov obsahujúcich sexuálne zneužívanie detí (známe pod skratkou CSAM), o ktorom sa v súčasnosti diskutuje v Rade EÚ, sa tiež vo veľkej miere spolieha na identifikáciu maloletých na internete s cieľom ochrániť ich pred predátormi.
Prečítajte si tiež: