Washington 25. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Jeff Chiu)
Desiatky amerických štátov podali v utorok žalobu na spoločnosť Meta a jej platformu sociálnych médií Instagram, v ktorej obviňujú nadnárodný technologický konglomerát z toho, že prispieva ku kríze duševného zdravia americkej mládeže tým, že ich robí závislými od svojich produktov, informuje stránka DailyWire
Generálni prokurátori z 33 štátov vrátane Kalifornie a New Yorku podali sťažnosť na federálnom súde v Severnom okrese Kalifornie a tvrdia, že Meta porušila federálne zákony o ochrane súkromia detí na internete a štátne zákony o ochrane spotrebiteľa.
“Spoločnosť Meta využila silné a bezprecedentné technológie, aby nalákala, zapojila a nakoniec zlákala mládež a dospievajúcich,” uvádza sa v 233-stranovej sťažnosti. “Jej motívom je zisk.”
V žalobe sa tvrdí, že spoločnosť Meta zavádzala verejnosť o “podstatných nebezpečenstvách” svojich platforiem sociálnych médií tým, že zatajovala svoje praktiky, ktoré z “najzraniteľnejších” spotrebiteľov – tínedžerov a detí – robili návykových používateľov sociálnych médií.
Štáty citovali výskum, ktorý ukazuje, že používanie platforiem Meta deťmi je spojené s “depresiami, úzkosťou, nespavosťou, zasahovaním do vzdelávania a každodenného života a mnohými ďalšími negatívnymi dôsledkami”.
Americký generálny chirurg Vivek Murthy vydal v máji odporúčanie, v ktorom poukázal na súvislosť medzi trávením času na sociálnych sieťach a krízou duševného zdravia mladých ľudí.
“Toto odporúčanie vydávam, pretože sa nachádzame uprostred krízy duševného zdravia mládeže a obávam sa, že sociálne médiá prispievajú k poškodeniu, ktoré deti zažívajú,” povedal Murthy pre The Hill.
Podľa štúdie z roku 2019 dospievajúci vo veku od 12 do 15 rokov, ktorí strávili na sociálnych sieťach viac ako tri hodiny denne, mali dvojnásobne vyššie riziko vzniku príznakov depresie a úzkosti.
“Je to neprimerané očakávanie, pretože predchádzajúce generácie nikdy nemuseli zažiť a zvládnuť rýchlo sa vyvíjajúce technológie, ktoré zásadne zmenili spôsob, akým deti premýšľajú o sebe, o svojich priateľstvách a o tom, ako vidia svet,” povedal Murthy.
Spoločnosť Meta vo vyhlásení pre predajné miesta uviedla, že zdieľa “záväzok generálnych prokurátorov poskytovať tínedžerom bezpečné a pozitívne skúsenosti online a už predstavila viac ako 30 nástrojov na podporu tínedžerov a ich rodín”.
Osem ďalších generálnych prokurátorov a District of Columbia údajne podáva samostatné žaloby proti spoločnosti Meta za údajné porušenie štátnych zákonov na ochranu spotrebiteľa, čím sa celkový počet štátov zvýšil na 42.
Ak štáty uspejú, spoločnosť Meta by mohla byť nútená zaplatiť obrovské pokuty a zmeniť spôsob, akým propaguje a navrhuje svoje platformy pre verejnosť.
Digitálny heroín
O negatívnych účinkoch sociálnych sietí hovorí otvorene už nie jeden odborník.
“Napriek tomu, že 87% ľudí v EÚ vlastní mobilný telefón a 92% má prístup k internetu, zaznamenávame pokles IQ, klesajú výsledky všetkých štandardizovaných testov. Navyše za posledných 10 rokov sme zaznamenali nárast depresie až o 33%,” vysvetľuje český neurológ, pedagóg a primár neurológie na Univerzite v Yale Martin Jan Stránský.
Ďalej uvádza, že mobilné telefóny vytvárajú v mozgu závislosť a menia spôsob fungovania mysle: “Digitálne technológie menia spôsob ako mozog preberá a procesuje informácie, čo mení neurochemické procesy a trasy v mozgu a tým podkopáva evolučné schopnosti mozgu a prirodzený proces, ako sa mozog učí a myslí. Mobilné telefóny nazývam digitálnym heroínom.”
Prečítajte si tiež
- Klesajúce IQ a nárast depresie. Popredný neurológ varuje pred “digitálnym heroínom”. Zlepšiť život detí môžu drobnosti
- Stránsky varuje: Ak rodič chce aby dieťa bolo hlúpe, malo úzkosť, depresiu, stačí urobiť maličkosť