“Na Rozálskych hodoch mala vystúpiť kapela Zóna A. Berúc do úvahy názorové presvedčenie ich interpreta, nevedeli sme sa s vystúpením tejto kapely v Lamači stotožniť. Požiadali sme preto starostu aj oficiálnou cestou a bolo prisľúbené, že táto kapela nevystúpi. Veríme, že to tak bude,” pochválili sa na Facebooku členovia iniciatívy Lepší Lamač.
V príspevku tiež napísali, že ich okrem iného veľmi teší, že sa na hodoch budú používať vratné poháre.
Ľudia to mestským poslancom spočítali
Väčšine ľudí sa však tento krok iniciatívy, ktorá verejne prezentuje, že je pre ňu dôležitá otvorenosť, dialóg a rešpekt, nepáči. Väčšina komentujúcich sa zhodla, že ide iba o politické kádrovanie a že im správanie poslancov pripomína “časy minulé”.
“Prosím vás, však to je punkova legenda ktorá, keď ste ešte neboli na svete vystupovala proti komunizmu…. Nechápem, že v dnešnej demokracii sa postavíte proti niekomu, kto zdieľa iný názor ako vy… Môžete sa hanbiť, som vás volil, už ale nebudem,” napísala jedna z komentujúcich.
Ďalší komentujúci si zas myslí, že časy, kedy sa zakazovali politicky nevhodní umelci, sú časy minulé. “Myslel som si, že sa podobná doba už nikdy nevráti a zakazovanie politicky nevhodných umelcov či agitácia za zrušenie vystúpení vybraných interpretov je len hrozná spomienka na minulé časy. Žiaľ, z minulosti sme sa nedokázali poučiť a novodobé kreatúry znova začínajú obsadzovať politické posty a zakazovať pre nich nevhodných umelcov.”
Našlo sa však aj pár ľudí, ktorých tento krok potešil. “Super snáď vás budú nasledovať aj iné mestské časti.”
“Skvelý krok!,” napísal ďalší komentujúci.
Avšak podľa iného komentujúceho sa členovia iniciatívy chovajú ako deti v škôlke. “Akože keď sa skupinke ľudí niečo nepáči, otrávi udalosť zvyšku spoločnosti. Mne sa nepáči ako ste sa zachovali, a nie som sám. Zakážete sa? Takto infantilne sa nesprávajú snáď ani deti v škôlkach. Sebci, na názor iných ľudí kašlete všakže, lebo JA JA JA som najmúdrejší/najmúdrejšia … keď sa na to pozriete poriadne a triezvo, bez zaujatosti svojho ega, nájdete v sebe fašizmus.”
Opýtali sme sa preto priamo frontmena skupiny ZONA A Petra Schredla alias Koňýka, ako celú situáciu vidí.
Ako ste sa dozvedeli, že vaše vystúpenie na podujatí v Lamači zrušili?
Peter Schredl: Koncerty nám vybavuje kamarátka, tak jej volali z miestneho úradu, že po nátlaku poslancov “Za lepší Lamač” musia naše vystúpenie zrušiť.
Čo si o tom myslíte, ako to vnímate?
Radi by sme si v Lamači zahrali, pretože práve tam sme pred 35 rokmi začínali, tam sme odohrali prvé dva koncerty, ale musím povedať, že vôbec nie som prekvapený. Dalo by sa dokonca povedať, že som to očakával. Sme kapela, ktorá hovorí to, čo si myslí… a to je dnes zakázané, zdá sa.
Nie je čudné, že sa tak správajú ľudia, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú liberáli a za slobodu? U obyvateľov to vyvolalo reminiscencie na staré socialistické totalitné časy
Nie, nie je to čudné, títo “liberáli” sú v skutočnosti veľmi agresívni bojovníci proti ozajstnej slobode. Jediná sloboda, ktorá má byť povolená, je tá ich.
Áno, to prirovnanie ku starým socialistickým časom je priliehavé. Niekedy to vyzerá, že smerujeme k podobnej totalite. Len čakám, kedy ku nám domov zase prídu policajti a zoberú nám pasy 🙂
Stalo sa vám to už viackrát v poslednej dobe?
Občas sa nám to stáva, tento rok nám zrušili vystúpenie na veľkom festivale v Čechách Foot Fest. A aj v niektorých kluboch sme už už “grupa non grata”.
Čo s tým?
Musíme vydržať a bojovať, ako za komunistov. Aj vtedy veľká väčšina národa ten režim odsudzovala, lenže komunisti mali v rukách všetku moc, všetky média, tak ten boj za slobodu, bol veľmi ťažký.
Dnes zatiaľ ešte všetku moc nemajú, aj keď sa o ňu snažia všetkými prostriedkami (no a tých prostriedkov majú, vďaka podpore oligarchie a korporácií, neúrekom).
A aj keď ovládajú všetky mainstreamové média, sú tu už alternatívne média, ako je to Vaše, ako je Zem & Vek, Info Vojna, Slobodný vysielač… takže máme oveľa lepšiu pozíciu, ako za komunistov a som presvedčený, že ten boj vyhráme a neomarxistickí “liberáli” skončia tam kde patria – na smetisku dejín, rovnako ako skončili komunisti.
No a na záver by som pridal text našej pesničky “Keď sa všetci zjednotíme” z roku 1988:
Koncert dneska odpadá,
prečo to je záhada,
vôbec nič sa nedarí,
v hlavách krúžia obavy.
Ale aj tak stále hráme
ešte v sebe dosť síl máme
a nič nás nezastaví,
žiadne hlúpe zákazy.
Máme ešte vždy dosť síl,
prežili sme veľa krívd,
no my ešte vždy máme dosť síl.
Koľko sľubov, koľko slov,
koľko sprostých podvodov,
no my ešte vždy máme dosť síl.
Koncert dneska odpadá,
aj tak je skvelá nálada,
že zajtra sa to podarí,
nemáme žiadne obavy.
Keď sa všetci zjednotíme,
a spojíme, tak zvíťazíme,
naša hudba predsa prerazí.
Keď sa všetci zjednotíme
a spojíme, tak zvíťazíme,
naša pravda navždy zvíťazí.
Zóna A
Zóna A je bratislavská punková kapela, ktorá vznikla v osemdesiatych rokoch minulého storočia (1984). Počas komunistického režimu nemohla verejne koncertovať. Prvý album Potopa vyšiel v roku 1990.
Kapelu tvoria spevák Peter Schredl prezývaný Koňýk, Revo – Martin Revický, Ozi -Peter Hurtig a Vajco.
Spevák Peter Schredl sa v rozhovore pre Hlavné správy v roku 2016 vyjadril, že súčasný tlak, je v dnešnej dobe menej oficiálny. “Zatiaľ,” poznamenal vtedy spevák.
V rozhovore sa vyjadril aj k organizátorovi Pohody Michalovi Kaščákovi, ktorý ešte ako 13-ročný súťažil so svojou piesňou v Pionierskej lastovičke a z ktorého média po revolúcii vytvárali druhého Kocába. Podľa jeho názoru to bolo “Ok”. ” Z Kaščáka netreba robiť druhého Kocába, on ním je.” A to, že o ňom Kaščák napísal, že je “Jožo Ráž punku”, zobrala ako poctu.
Schredl tiež okomentoval inváziu moslimov do Európy, gender ideológiu a mimovládky.
Moslimov by sme mali podľa jeho názoru poslať všetkých naspäť.” Žiadosti o azyl by mali byť v Európe automaticky zamietané, ak sa nejedná o osoby európskeho pôvodu. Existujú bohaté arabské krajiny, tie by sa mali postarať o svojich ľudí. A ani Afričanov nemôžeme prijímať len kvôli tomu, že je v tých krajinách nejaký konflikt. V Afrike budú rôzne kmene medzi sebou navzájom vždy bojovať. Tak, ako to robia od nepamäti,” vysvetlil Schredl.
Jeho názor na zavádzanie gender ideológie do učebných osnov je jednoznačný. ” Samozrejme, že záporný, veď som sa pred pár rokmi stal takmer “homofóbom roka”. Dlho som v tej ankete viedol, ale Štefan Kuffa mi to na poslednú chvíľu vyfúkol.”
Schredl si tiež myslí, že ak sú nejaké mimovládky financované zo zahraničia, mali by povinne uvádzať vždy pred svojím názvom označenie “Zahraničná agentúra”, “aby každému bolo hneď jasné, s kým má dočinenia a koho záujmy tá mimovládka presadzuje”.