Košice 30. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-JP)
Mesto Košice spúšťa od 1. júla v spolupráci so spoločnosťou Kosit a Správou mestskej zelene pilotný projekt zberu kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. Do projektu bude zapojených 653 domácností z bytov a rodinných domov na Novej Terase v mestskej časti Západ
Metropola východu tak bude mať rok a pol na získavanie skúseností z celého procesu, na základe ktorých je možné systém upravovať a zdokonaľovať pred jeho celoplošným spustením v januári 2023. Informovala o tom Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice.
Mestá a obce na Slovensku sú od začiatku tohto roka podľa zákona povinné zabezpečiť zber bioodpadu, pričom po prechodnom období musia najneskôr k 1. júlu začať s uplatňovaním tejto novinky na svojom území. Výnimkou sú len Košice a Bratislava, na ktoré sa táto povinnosť bude vzťahovať až od roku 2023, keďže svoj komunálny odpad energeticky zhodnocujú.
“Naším cieľom je nastaviť proces tak, aby sa finančne dotkol Košičanov čo najmenej, respektíve vôbec sa ich nedotkol. Pilotný projekt budeme analyzovať a následne upravovať. Verím, že do budúcej jari by sa mohol rozšíriť aj do ďalších lokalít. Na jeseň 2022 by sme postupne spustili celý program tak, aby každý Košičan mal od začiatku roka 2023 možnosť triediť biologicky rozložiteľný odpad,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.
Prevádzkovo-technický námestník Správy mestskej zelene Peter Vrábel priblížil, akým spôsobom sa z tohto druhu odpadu stane užitočný pomocník pre zelené plochy v Košiciach. “Materiál zo zberu kuchynského odpadu premeníme v priestoroch mestskej kompostárne v Bernátovciach na kompost a následne ho budeme využívať na kultiváciu verejnej zelene v meste. Symbolicky povedané, biologicky rozložiteľný odpad z kuchýň obyvateľov Košíc sa po zodpovednom vytriedení k ľuďom znovu vráti v podobe zelenších parkov, sprievodnej zelene komunikácií, zelene obytných skupín a stromoradí,” uviedol Vrábel.
Každá zo 653 zúčastnených domácností bude vybavená desaťlitrovým košíkom určeným na zber kuchynského odpadu a kompostovateľnými vrecúškami. Tie majú obyvatelia vynášať do hnedých nádob. Spoločnosť Kosit zabezpečí zatiaľ trikrát do týždňa vyprázdnenie týchto spoločných hnedých nádob. Frekvenciu budú upravovať podľa záujmu zúčastnených rodín. Monitorovať chcú aj to, koľko kuchynského odpadu sa presunie z klasických čiernych nádob zmesového komunálneho odpadu do nových hnedých nádob na kuchynský biodpad. Zber bude zabezpečený špeciálnym vozidlom, ktoré bude v určených dňoch zbierať výhradne kuchynský bioodpad. Obsah hnedých nádob nebude miešaný s inými druhmi odpadov.