Nitra 5. júla 2019 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)
Významná vedecká konferencia „Kultúrne a duchovné dedičstvo Konštantína-Cyrila“ sa pri príležitosti 1150. výročia úmrtia Konštantína Filozofa uskutočnila včera v priestoroch Ponitrianskeho múzea v meste pod Zoborom. Podujatie bolo súčasťou Cyrilo-metodských slávností a letných slávností „Nitra, milá Nitra 2019“
Odborným gestorom a usporiadateľom podujatia bol Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Včerajšiu konferenciu otvoril predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, pod záštitou ktorého sa konalo celé podujatie. Prítomní si vypočuli aj Pozdravný príhovor nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka.
Následne s prednáškami vystúpili: prof. Martin Homza, PhD – „Cyrilo-metodská tradícia a Slováci: Kontinuita, či diskontinuita“, prof. PhDr. Ján Lukačka, CsC – „Detstvo a roky dospievania Konštantína-Cyrila“, prof. PhDr. Ľubomír Kralčák, PhD. – „Konštantínova hlaholika a jej kultúrny význam“, prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD. – „Vševlad Jozef Gajdoš a výskum Medicejského hlaholského kódexu“, doc. Mgr. Martin Pukanec, PhD. – „Tajomstvo hrobu arcibiskupa Metoda“, PhDr. František Synek – „Archeopark Mikulčice – Kopčany 2019“, MVDr. Milan Šajgalík – „Sv. Konštantín-Cyril, sv. Metod a sedempočetníci na poštových známkach“.
Po záverečnej diskusii účastníci konferencie a hostia sa o 14. hodine zúčastnili na prezentácii výstavy poštových známok s cyrilo-metódskou tematikou.
Vernisáž otvoril riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko, ktorý porozprával o tom, ako sa pripravovala táto zaujímavá výstava.
Vzápätí MVDr. Milan Šajgalík predstavil exponáty výstavy a podrobne prezentoval jej najvzácnejšie známky. Známy umelec Róbert Žilík si zahral na ľudových hudobných nástrojoch a oboznámil prítomných s hudbou, ktorú počúvali naši predkovia v období, keď žili Cyril a Metód, – pred vyše tisíc rokmi.
Záujemcovia si mohli získať príležitostné poštové pečiatky a následne sa všetci oboznámili s výstavou „Poštové známky a pečiatky s cyrilo-metodskou tematikou“ zo zbierok MVDr. Milana Šajgalíka, na ktorej si mohli obdivovať zaujímavé a vzácne exponáty.
Eugen Rusnák