“Pokiaľ ide o strategického partnera Čínu, je dôležité, aby Európa hovorila jedným hlasom v mene všetkých 27 členských krajín. Iba tak môžeme presvedčivo vystupovať v rámci našich európskych hodnôt a záujmov,” uviedla Merkelová, keď komentovala tému budúceho predsedníctva Nemecka v Rade Európskej únie.
Okrem toho uviedla, že vzťahy Európy a Číny budú ďalšou ústrednou témou nemeckého predsedníctva.
“Rozhodnutie o odložení samitu EÚ–Čína 14. septembra v Lipsku kvôli pandémii koronavírusu pre nás nebolo jednoduché. Som si istá, že spoločne s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a lídrom ČĽR Si Ťin–pchingom sa stretneme neskôr,” dodala.
Téma Nemecka
Počas svojho vystúpenia v Bundestagu Merkelová tiež uviedla, aká bude hlavná téma nemeckého predsedníctva. Podľa jej slov sa bude jednať o prekonanie pandémie koronavírusu.
“Žiadna krajina nemôže túto krízu prekonať izolovane a samostatne. Možno ju prekonať len vtedy, ak budeme konať na základe vzájomnosti a spoločne. Naším spoločným cieľom by teraz malo byť prekonanie krízy spoločným úsilím, dôsledne a hľadieť do budúcnosti. Práve toto sa stane hlavnou témou nášho predsedníctva v Rade EÚ,” povedala Merkelová.
Pripomeňme, že Nemecko prevezme šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ od 1. júla.
“Koronavírusová pandémia obrátila náš spoločenský, ekonomický a politický život hore nohami. Žijeme v pandémii. Ale rovnako ako Európa prežila minulé krízy, som si istá, že aj túto krízu prekonáme spolu. Ak sa spýtame sami seba, aké ponaučenie sme pre Európu urobili a čo do toho môže priniesť Nemecko, potom konferencia o budúcnosti Európy, ktorú navrhla šéfka Európskej komisie (Ursula, pozn. red.) von der Leyenová, by pre to mohla byť vhodným formátom. Ak sa v rámci nej sústredíme na malý počet tém, môžeme prísť ku konkrétnym a hmatateľným výsledkom,” povedala.
Okrem toho dodala, že očakáva, že finančný rámec činnosti spoločenstva vrátane špeciálnych opatrení na podporu regiónov najviac postihnutých koronavírusom, bude prijatý “pred letnou prestávkou“.
Podľa slov kancelárky je úlohou EÚ “rozvíjať schengenský priestor, modernizovať právny rámec pre konkurenciu, reagovať na výzvy digitalizácie a globalizácie“. Ďalej potom “vytvorenie Európskej rady bezpečnosti zahraničnej politiky“. Dodala, že všetky tieto úlohy sú prioritné.
“Spoločne urobiť Európu silnou – to je heslo nemeckého predsedníctva v Rade EÚ. Za toto bude Nemecko, federálna vláda a ja osobne vystupovať so všetkým odhodlaním v rámci nášho nemeckého predsedníctva,” doplnila Merkelová.