Johnson požadoval, aby EÚ obnovila rokovania o brexite a z dohody, ktorú s Bruselom uzavrela vláda predchádzajúcej šéfky britského kabinetu Theresy Mayovej, vypustila ustanovenia týkajúce sa írskych hraníc. Tie sú podľa Johnsona “nedemokratické” a ohrozujú mierový proces v Severnom Írsku.
“Samozrejme, že budeme premýšľať o praktickom riešení,” uviedla Merkelová v súvislosti so zrušením takzvanej írskej poistky, kľúčovej časti dohody o brexite. Ako ďalej dodala, zmienenú dohodu však preto znovu otvárať nemusia.
Po stretnutí s predsedami vlád severských krajín na Islande Merkelová tiež zdôraznila, že 27 členských krajín EÚ ďalšie rokovania s Britániou jednotne vylučuje. “Inak sa Británia sama rozhodne, ktorou cestou sa vydá,” dodala nemecká kancelárka s tým, že v členstve v EÚ neexistuje žiadne buď-alebo.
Po stredajších rozhovoroch s Merkelovou má Johnson vo štvrtok odcestovať do Paríža na stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Na základe írskej poistky by pre Severné Írsko po odchode Británie z EÚ dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ než tie, ktoré by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. Tento “záložný plán” pre Írsko však nie je časovo ohraničený a veľká časť britských zákonodarcov ho vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete.
Ak však Británia odíde z EÚ bez dohody 31. októbra, čo Johnson pripúšťa ako realistickú alternatívu, írska poistka do platnosti nevstúpi.