Moskva 11. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP, SITA/AP-Evan Vucci)
Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje návštevu Spojených štátov, aby prediskutovala rôzne názory ohľadom plynovodu Nord Stream 2. Návšteva sa plánuje a môže prebehnúť v júli alebo auguste, uvádza Handelsblatt s odvolaním na zdroje
Podľa dostupných informácií rokovanie vedúcich predstaviteľov, ktorého presný dátum ešte nie je známy, sa bude týkať širokej škály tém. Plynovod Nord Stream 2 však bude tým hlavným. Schôdzka sa má uskutočniť vďaka práci kancelárkiných poradcov, ktorí nedávno navštívili Washington. Rokovania delegácií nedokázali “vyriešiť konflikt, ale obe strany ich považovali za konštruktívne”.
Podľa novín USA videli ochotu nemeckej vlády načúvať ich argumentom. Noviny sa dozvedeli, že nemecká strana predložila niekoľko návrhov, ako konflikt urovnať, teraz budú prepracované a položia základy pre stretnutie Merkelovej a Joea Bidena.
Návšteva Merkelovej vo Washingtone, ak prebehne, bude prvá od nástupu amerického prezidenta do úradu.
Lídri sa majú tento týždeň zísť na summite G7, kde budú strany diskutovať o rozdieloch ohľadom plynovodu Nord Stream 2. Summit skupiny G7 sa bude konať v Cornwalle na juhu Anglicka od 11. do 13. júna. Stretnutie bude prvým offline summitom skupiny G7 po takmer dvoch rokoch.
Začatie plnenia prvej vetvy
Nedávno ruský prezident Vladimir Putin v pléne Petrohradského medzinárodného hospodárskeho fóra informoval o dokončení pokládky potrubia prvej vetvy plynovodu Nord Stream 2, teraz sa už prechádza k ďalšiemu kroku. Putin vtedy uviedol, že dodávky plynu prvou časťou plynovodu Nord Stream 2 by mohli začať asi o desať dní, teda zhruba v polovici júna.
Včera spoločnosť Nord Stream 2 AG oznámila, že začína práce na uvedenie do prevádzky, aby naplnila prvý reťazec plynovodu Nord Stream 2 plynom.
Pokiaľ ide o druhú vetvu plynovodu, šéf rakúskej spoločnosti OMV Rainer Zele oznámil, že v tomto prípade zostáva dokončiť ešte “niečo málo cez 50 km”.
Plynovod Nord Stream 2
Projekt predpokladá výstavbu dvoch vetiev plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od ruského pobrežia cez Baltské more do Nemecka. Proti projektu sa ale aktívne postavili Spojené štáty, ktoré propagujú svoj skvapalnený zemný plyn v EÚ, ďalej Ukrajina a mnoho európskych krajín.
USA zaviedli v decembri 2019 proti plynovodu sankcie, v dôsledku čoho bola švajčiarska spoločnosť Allseas nútená zastaviť pokládku.
Moskva opakovane vyzvala na zastavenie politizácie situácie a pripomenula, že plynovod je prospešný nielen Rusku, ale aj Európskej únii. Berlín vždy obhajoval dokončenie a odmietal jednostranné exteritoriálne sankcie Washingtonu.
Ruský prezident tiež niekoľkokrát poznamenal, že Nord Stream 2 je ekonomický projekt, téza o obchádzaní iných tranzitných krajín nie je pravdivá, podľa neho je trasa plynovodu z Ruska do Nemecka kratšia a lacnejšia.