Bratislava/Budapešť 31. júla 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Po tom, čo slovenský minister zahraničných vecí Wlachovský reagoval na maďarského kolegu Szijjártóa na sociálnej sieti, kde okrem iného v maďarčine napísal – Rusi domov! Nech už je pokoj! 1956, prišla aj reakcia z maďarskej strany. Námestník ministra zahraničných vecí Maďarska Tamás Menczer sa na sociálnej sieti zamyslel nad tým či má slovenský minister zlú pamäť alebo klame
Nové iskrenie v slovensko – maďarských diplomatických vzťahoch spôsobila reakcia slovenského ministra zahraničných vecí Wlachovského, ktorý na sociálnej sieti napísal maďarskému ministrovi zahraničia Péterovi Szijjártóovi odkaz. Wlachovskému sa totižto nepáčilo, ako sa Szijjártó vyjadril na adresu EÚ. Podľa Szijjártóa si má Európska únia myslieť, že na Ukrajine bude vojna ešte štyri roky a zároveň sa Szijjártó aj opýtal: „Koľko ľudí za štyri roky zomrie? Koľko Maďarov zomrie za štyri roky? A koľko ďalšej devastácie sa vytvorí za štyri roky, ktorú potom bude musieť niekto napraviť?”
Wlachovský svoju reakciu na Szijjártóa zverejnil na Twitteri.
„Milý Péter, prosím, nehovor, čo si myslia ostatní ľudia, skôr než sa ich opýtaš. EÚ pozostáva z 27 krajín. Nepamätám si na žiadnu diskusiu, keď sme povedali, že vojna bude pokračovať 4 roky. Vojna sa môže skončiť zajtra. EÚ nie je problém, problémom je Rusko,” napísal Wlachovský a v závere v maďarčine dodal: „Rusi choďte domov! Nech je pokoj! 1956.”
Spomínaný rok 1956, je Wlachovského narážka na maďarské povstanie. Kde maďarskí študenti požadovali odchod sovietskych vojsk z krajiny. Nechýbali ani protisovietske heslá „Rusi domov!”
Na Wlachovského tweet prišla rýchla reakcia. Maďarský tajomník ministerstva zahraničia Tamás Menczer zareagoval na sociálnej sieti.
Reakcia na odkaz slovenského ministra zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi:
„Minister Wlachovský má buď slabú krátkodobú pamäť – čo je neškodný predpoklad – alebo klame.
Pretože na poslednom zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ sa rokovalo o návrhu vynaložiť 5 miliárd eur ročne počas nasledujúcich 4 rokov na financovanie dodávok zbraní na Ukrajinu.
Otázka: Ak v najbližších 4 rokoch nebude vojna, prečo by sme mali financovať dodávky zbraní?!,” pýta sa Menczer a dodáva: „Maďarská pozícia sa nemení: chceme okamžité prímerie a mier!”
O čom je spor?
Už 18. júla priniesol Politico informáciu, podľa ktorej má Európska únia ponúknuť plán, na zásobovanie ukrajinskej armády počas nasledujúcich štyroch rokov s cenou až 20 miliárd eur. Vyčlenenie fondu mali pre Politico potvrdiť až piati politici, ktorí sú s týmto plánovaným fondom oboznámení – nepôjde však o priame platby za ukrajinské zbrane zo strany EÚ. Brusel má krajinám pokryť ich vlastné náklady na nákup a darovanie munície, rakiet, tankov a zaplatiť výcvik ukrajinských vojakov.
Pre EÚ by bol takýto krok veľkým záväzkom, ktorý by mohol takmer päťnásobne zvýšiť sumu 4 miliárd EUR, ktorú blok doteraz vyčlenil na podobné úsilie za posledný rok. Zároveň by to znamenalo ideologickú zmenu pre EÚ, ktorá sa sama označuje za mierový projekt.
Wlachovský však túto informáciu poprel. Podľa neho ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ vo štvrtok (20. júla) v Bruseli vôbec nehovorili o sume 20 miliárd eur, ktorou by mala Únia podporiť bojové úsilie Ukrajiny v nasledujúcich štyroch rokoch.
Maďarský minister zahraničných vecí na panelovej diskusii v sobotu na MCC Feste v Ostrihome. Péter Szijjártó označil za šokujúci návrh EÚ, na základe ktorého by mohla EÚ v najbližších štyroch rokoch podporiť dodávky zbraní na Ukrajinu až dvadsiatimi miliardami eur, čo podľa neho znamená, že komunita si myslí, že ďalšie štyri roky vojny budú určite. Problematické je podľa neho to, že Maďarsko by na to muselo prispieť 200 miliónmi eur bez toho, aby Maďarsko dostalo „splatné” z eurofondov.
Prečítajte si tiež
Slovenský minister zahraničia posiela odkaz Szijjártóovi: “Ruszkik haza! Legyen béke! 1956”