Meloniovej zrada: maďarské médiá kritizujú obrat talianskej líderky v otázke migrácie

❚❚

Rím 1. septembra 2023 (HSP/Remix/Foto:Twitter)

 

Talianska premiérka prijala masové prisťahovalectvo a maďarské konzervatívne médiá si to všimli. Informuje spravodajský portál REMIX News

Giorgia Meloniová
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová

Maďarské médiá čoraz viac kritizujú taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, pričom viaceré spravodajské kanály spochybňujú jej odhodlanie zabezpečiť hranice a zachovať demografický vývoj Talianska. Narastajúci rozkol medzi filozofiou a programom maďarskej konzervatívnej vlády a talianskej konzervatívnej vlády upútal pozornosť, pričom trpezlivosť dochádza v otázke, čo Meloniová presadzovala v kampani a čo skutočne plní.

.

Napríklad maďarský spravodajský portál M1 Híradó včera uverejnil ako hlavný titulok kritický článok o talianskej líderke a jej “180-stupňovom obrate” v otázke prisťahovalectva od jej zvolenia za líderku. Maďarské M1 Híradó je považované za ideologicky spriaznené so stranou Fidesz Viktora Orbána. Avšak napriek tomu, že Orbán a ďalší konzervatívni lídri podporujú Meloniovej kampaň, jej kroky ako premiérky vyvolávajú v konzervatívnych kruhoch v celej Európe rozpaky a zaraďujú ju teraz medzi promigračných politikov, ktorí sú zvyčajne vnímaní v ľavicovo-liberálnom spektre.

 

.

Odporkyňa nelegálnej migrácie

Článok v M1 Híradó sa vo veľkej miere opieral o správu z Politico, v ktorej sa uvádzajú rôzne prekvapivé kroky, ktoré Meloniová podnikla. Ako uvádza Politico, predtým, ako sa stala talianskou premiérkou, bola najhlasnejšou političkou proti nelegálnej migrácii v Európskej únii. Ako opozičná politička pravidelne upozorňovala na nebezpečenstvo pokusov o nahradenie talianskych národností etnickými menšinami a aj po prevzatí moci niektorí jej ministri varovali pred nahradením etnických menšín.

Počas pôsobenia Meloniovej v úrade však jej migračná politika nabrala výrazne odlišný smer, čo viedlo k prudkému nárastu počtu nelegálne prichádzajúcich osôb.

Podľa Politico Meloniová od svojho nástupu k moci zaviedla legislatívu, ktorá by mala umožniť vstup 1,5 milióna nových migrantov do Talianska legálnou cestou. Zatiaľ čo Politico môže Meloniovej liberálny postoj k migrácii chváliť, krajiny ako Maďarsko, ktoré presadzovali prorodinnú politiku a bojovali proti masovej imigrácii, Meloniovej vládu odsudzujú.

Okrem toho, čím viac krajín v Európe presadzuje liberálnu imigračnú politiku s cieľom vytvoriť lacnú pracovnú silu, tým ťažšie je konkurovať krajinám, ktoré imigráciu odmietajú. Zdá sa, že Taliansko sa pripája k dominovému efektu a snaží sa nahradiť svoju starnúcu taliansku pracovnú silu rôznymi prisťahovalcami, z ktorých mnohí pochádzajú z krajín tretieho sveta.
Maďarský článok tiež uvádza, že Meloniová stojí na čele krajiny, ktorá hospodársky stagnuje a demograficky upadá. Za posledné desaťročie Taliansko prišlo o približne 1,5 milióna ľudí (viac ako má Miláno obyvateľov). Politico medzitým konštatuje, že v 39 zo 107 provincií je viac dôchodcov ako pracujúcich.

Tieto údaje podnietili talianskeho ministra hospodárstva Giancarla Giorgettiho, aby začiatkom tohto mesiaca varoval, že reformu dôchodkového systému “nemožno udržať v strednodobom až dlhodobom horizonte pri dnešnej pôrodnosti”.

.

 

Multikulturalizmus

Meloniovej kroky sa v mnohých ohľadoch rovnajú hodeniu uteráka do ringu a prijatiu budúcnosti multikulturalizmu, čo je pozoruhodný odklon od toho, čo mnohí považovali za veľkú nádej konzervatívcov v Európe bojujúcich proti Veľkej výmene.

Meloniovej nariadenie o legálnej migrácii odhaduje, že Taliansko bude v nasledujúcich troch rokoch potrebovať 833 000 nových migrantov, aby zaplnilo nedostatok pracovných síl. Matteo Villa, expert na migráciu z talianskeho think tanku Institute for International Political Studies (ISPI), tvrdí, že to bude viac než dosť. Tvrdí, že vzhľadom na talianske pravidlá o zlučovaní rodín, ktoré umožňujú obyvateľom priviesť si do krajiny príbuzných, “sa dá ľahko predpovedať, že približne za 10 rokov sa tieto počty strojnásobia” a príde najmenej 1,5 milióna migrantov.

 

Demografická krivka

Dôvody, prečo si Meloniová zvolila v otázke prisťahovalectva cestu najmenšieho odporu, môžu byť rôzne. Po prvé, priemyselníci v Taliansku, podobne ako v mnohých iných západných krajinách, sa obávajú o konkurencieschopnosť. Tlačia na politikov, aby bolo viac prisťahovalcov, a v krajine, akou je Taliansko s takou zúfalou demografickou situáciou, títo priemyselníci vyvíjajú značný tlak na jej vládu.

.

Treba však tiež poznamenať, že Meloniová si je pravdepodobne dobre vedomá toho, že sa jej podarilo nájsť silný politický vzorec, ktorý môže zabezpečiť, že jej vláda zostane pri moci dlhšie, ako sa niektorí predtým domnievali.

Jej strana Bratia Talianska (FdI) zostáva v prieskumoch silná, pohybuje sa na úrovni 29 percent a jej strana zostáva najpopulárnejšou v Taliansku. V skutočnosti je Meloniová v súčasnosti populárnejšia, ako keď bola prvýkrát zvolená do funkcie, a to napriek tomu, že prijala veľmi liberálnu imigračnú politiku. Ako je to možné?

V mnohých ohľadoch ovládla umenie prednášať talianskym masám frázy proti prebudeniu a zároveň podporovať masové prisťahovalectvo. Prijala niekoľko symbolických, nominálne konzervatívnych postojov a využila ich na to, aby zakryla svoj posun doľava v oblasti prisťahovalectva. O imigrácii tiež hovorí tvrdo a pre tých, ktorí hltajú rýchle zvukové hlášky, si mnohí nemusia byť plne vedomí skutočného stavu vecí v Taliansku. Vďaka tomu si udržiava popularitu u málo informovaných konzervatívcov a zároveň ju to chráni pred hnevom Bruselu a liberálneho establišmentu v Európe, ktorý sa jej v minulosti rôzne vyhrážal, ak by vybočila z radu. Talianske vlády sú totiž známe tým, že padajú od moci, často nie viac ako po roku alebo dokonca mesiacoch, a Meloniová si je veľmi dobre vedomá schopnosti Bruselu viesť hospodársku vojnu proti slabnúcemu hospodárstvu jej krajiny.

 

Podpora u oboch táborov

V podstate má to najlepšie z oboch svetov. Konzervatívna základňa ju podporuje doma a liberáli jej uznanlivo prikyvujú zo zahraničia. Liberálny blok EÚ sa má z čoho tešiť vzhľadom na Meloniovej jastrabí postoj voči Rusku a jej politiku otvorených hraníc. Zatiaľ nie je veľa dôvodov na to, aby proti nej podnikali kroky. V mnohých ohľadoch s ňou politici, ako napríklad holandský premiér Mark Rutte, notorický kritik Orbána, radi spolupracujú.

Meloniová sa možno len pridŕža vzorca, ktorý sa na Západe už mnohokrát zopakoval, pričom konzervatívci často presadzujú tie najliberálnejšie politiky, vrátane britských konzervatívcov, ktorí dohliadajú na rekordný nárast prisťahovalectva, alebo nemeckých konzervatívcov, ktorí v roku 2016 otvorili hranice pre viac ako 1 milión prisťahovalcov.

Meloniová si už na začiatku vyskúšala, čomu by čelila, ak by sa vážne pustila do špinavej práce a pokúsila sa zastaviť príchod lodí s migrantmi do Talianska. Politico špekuluje, že k obratu ju možno viedla skutočnosť, že sa vo februári stala terčom útokov po tom, ako sa pri pobreží Talianska utopilo približne 100 migrantov. Meloniová uviedla, že Taliansko za to nie je zodpovedné, ale médiá establišmentu tvrdili, že pobrežná stráž neposlala pomoc lodi, ktorá sa prevrátila pri kalábrijskom pobreží neďaleko mesta Cutro. Odvtedy jej vláda ukázala prstom na záchranné lode prevádzkované mimovládnymi organizáciami a obvinila ich, že povzbudzujú migrantov k riskantnému prechodu, ale okrem niektorých úprav zákona prijímala opatrenia len pomaly.

 

Zdvojnásobenie nelegálnej migrácie

Meloniová tiež horlivo propagovala svoje posolstvo o potláčaní nelegálnych príchodov, ale ako poznamenáva Politico, je len málo náznakov, že to funguje. Podľa vládnych údajov sa počet ľudí prichádzajúcich na lodiach po preplávaní Stredozemného mora tento rok zatiaľ viac ako zdvojnásobil na 106 000 v porovnaní s 53 000 v rovnakom období minulého roka.

Talianska líderka sa možno spolieha na to, že jej konzervatívna základňa si jednoducho nevšimne jej meniaci sa postoj k prisťahovalectvu, a ako ukazujú prieskumy verejnej mienky, môže to fungovať. Mnohí z týchto migrantov aj tak odchádzajú z Talianska do iných krajín a účinky Meloniovej plánov na masívne zvýšenie legálneho prisťahovalectva si ešte len treba všimnúť, pretože Talianom to bude trvať niekoľko rokov, kým sa skutočne prejavia. V tom čase už bude pravdepodobne nový premiér, ktorý bude môcť povedať, že jednoducho pokračuje v politike, ktorú zaviedla Meloniová.

.

Ostatní konzervatívci, ktorí už roky vedú vojnu proti masovému prisťahovalectvu, však už niekoľko mesiacov vyjadrujú znepokojenie, a ako ukazujú čoraz negatívnejšie maďarské médiá, konzervatívci v iných krajinách si možno začínajú brúsiť nože nad tým, čo pociťujú ako zradu.

Napriek tomu sa Meloniová môže rozhodnúť, že opovrhovanie a kritika zo strany jej bývalých konzervatívnych spojencov je prijateľnou stratou, ak sa jej podarí získať súhlas mocného liberálneho bloku v Bruseli.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:10

Ceny ropy zaznamenali vo štvrtok rast takmer o dve %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvnilo výrazné zníženie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky, čiastočne aj pokles zásob ropy v USA.

Včera 20:09

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok telefonoval s politickými a vojenskými lídrami Libanonu. Vyzval ich na zdržanlivosť po sérii výbuchov pejdžrov a vysielačiek, ktoré používali členovia Hizballáhu. Elyzejský palác zároveň avizoval, že Macron plánuje zatelefonovať aj izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.

Včera 19:09

Udržateľnosť cestovného ruchu a jeho infraštruktúry na Slovensku má od budúceho roka podporovať nový verejnoprávny fond. Disponovať bude sumou minimálne 20 miliónov eur ročne, ktorú mu poskytne zo svojho rozpočtu Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR. Vyplýva to z návrhu zákona o Fonde na podporu cestovného ruchu, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Včera 19:02

Krajiny strednej Európy vrátane Slovenska, ktoré v posledných dňoch postihli povodne, budú môcť čerpať peniaze na odstraňovanie ich následkov z Fondu solidarity EÚ aj kohézneho fondu. Z kohézneho fondu je na tento účel možné využiť desať miliárd eur. Vo štvrtok to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí so šéfmi vlád Poľska, SR, ČR a Rakúska v poľskom meste Vroclav.

Včera 19:01

Jeden z najvplyvnejších amerických odborových zväzov, International Brotherhood of Teamsters (IBT), prvýkrát od roku 1996 odmietol vyjadriť podporu jednému z kandidátov na post prezidenta Spojených štátov.

Včera 19:00

Obnova škôd spôsobených povodňami zaťaží český rozpočet 40 miliardami Kč (1,59 miliardy eur). Povedal to vo štvrtok po prvom rokovaní špeciálne vytvorenej pracovnej skupiny český minister financií Zbyněk Stanjura.

Včera 18:43

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin vo štvrtok vyhlásil, že ukrajinské údery na ruské územie prostredníctvom Západom dodaných rakiet by viedli k svetovej jadrovej vojne. Reagoval tak na štvrtkové uznesenie Európskeho parlamentu (EP), v ktorom europoslanci vyzvali na zrušenie obmedzení, ktoré Ukrajine bránia používať západné zbraňové systémy proti legitímnym vojenským cieľom v Rusku.

Včera 18:36

V dôsledku augustového útoku nožom v nemeckom Solingene sprísnia bezpečnostné opatrenia na Oktoberfeste. Úrady varovali návštevníkov, aby rátali s dlhšími radmi pred vstupmi, keďže po prvý raz v 189-ročnej histórii bavorského pivného festivalu použijú detektory kovov.

Včera 18:36

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi s prejavom v Európskom parlamente 9. októbra, aby predstavil priority aktuálneho maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie. Pôvodne mal vystúpiť tento týždeň, avšak vzhľadom na povodňovú situáciu zrušil všetky svoje zahraničné cesty.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke si pár užíva výhľad na panorámu centra v Kuala Lumpure

Autor: TASR/AP-Vincent Thian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Branislav Čech

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali