Rím/Paríž 4. augusta 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)
Hoci Meloniovej administratíva s radosťou podporuje západnú zahraničnopolitickú agendu v otázkach Ukrajiny a Taiwanu, jej protikoloniálna línia v súvislosti s Afrikou sa teraz dostáva do rozporu s francúzskymi strategickými záujmami v otázke reakcie na krízu v Nigeri, píše Thomas O’Reilly pre The European Conservative
Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani varoval pred prípadnou francúzskou ofenzívou v Nigeri a uviedol, že Západ by mal trvať na obnovení civilnej vlády v krajine, ale návrat k tomu, čo označil za “neokolonializmus” prostredníctvom vojenskej intervencie, by situáciu len zhoršil.
Niger sa minulý týždeň dostal do boja o moc po tom, ako členovia prezidentskej gardy zatkli prozápadného lídra krajiny Mohameda Bazouma, čoho sa mnohí odborníci obávajú, že by sa mohla zopakovať séria proruských prevratov, ktoré v posledných rokoch otriasli západnou Afrikou.
Tento chaos vážne narušil zahraničnú politiku EÚ a Francúzska v regióne, keďže Niger bol predtým považovaný za jednu z posledných prozápadných administratív v západnej Afrike. Francúzsky geopolitický vplyv ustúpil najmä v dôsledku rastúceho islamského terorizmu a miestnych vojenských elít, ktoré sa rozhodli spojiť s Ruskom prostredníctvom žoldnierskych síl Wagner.
⚡️🇳🇪🇲🇱🇧🇫 Authorities in Mali and Burkina Faso issued a joint statement on the situation in Niger, where they warned ECOWAS against an invasion and said an attack on Niger would mean an attack on Mali and Burkina Faso. pic.twitter.com/6BFW6gzlHn
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) July 31, 2023
Tajani potvrdil, že hovoril so šéfom zahraničnej politiky EÚ Josepom Borrellom a uviedol, že Rím uprednostňuje nenásilné “diplomatické riešenia” súčasných nepokojov v Nigeri.
Taliansko a ďalšie európske krajiny začali v priebehu minulého týždňa evakuovať svojich civilistov, keďže sa špekuluje, že Francúzsko alebo susedné africké krajiny na čele s Nigériou nasadia vojenské jednotky na obnovenie demokratického poriadku.
To viedlo k obavám z novej zástupnej vojny v západnej Afrike medzi Ruskom a Západom, keďže prokremeľské administratívy Mali a Burkiny Faso vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že intervencia Západu v Nigeri by potenciálne predstavovala vojnový akt proti nim.
Threat of use of force against Niger will not help resolve conflict – Zakharova
The official representative of the Russian Foreign Ministry added that the Russian Federation considers it extremely important to prevent the degradation of the situation in Niger, to organize a… pic.twitter.com/RbPlZzik9A
— Sprinter (@Sprinter99800) August 2, 2023
Vojenská junta v Nigeri dostala týždeň na to, aby sa vzdala moci, kým 15-členné Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) zváži finančné sankcie a vojenskú intervenciu, keďže sa zdá, že ruskí zástupcovia budú pravdepodobne rozširovať svoju účasť.
Zatiaľ čo francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnaová poprela akýkoľvek zámer nasadiť francúzske jednotky na obnovenie zosadenej prozápadnej vlády, vodca nigerskej junty generál Abdourahamane Tchiani, bývalý veliteľ prezidentskej gardy, povedal, že Paríž sa intervenciou snaží narušiť suverenitu jeho krajiny.
Napriek podpore západnej zahraničnej politiky v otázkach Ukrajiny a Taiwanu zaujala Meloniovej vláda od svojho nástupu do funkcie v minulom roku prekvapivo protikoloniálny postoj a verejne zahanbila Francúzsko za udržiavanie vzťahov koloniálnej mocnosti s frankofónnou západnou Afrikou.
Meloniová spochybňuje francúzsky vplyv v západnej Afrike, keďže Rím sa usiluje o spoluprácu s rôznymi severoafrickými krajinami, ako sú Alžírsko a Tunisko, v oblasti energetiky a riadenia migrácie, keďže Taliansko sa snaží o asertívnejšiu zahraničnú politiku.
Taliansko a Francúzsko sa už v minulosti stretli v súvislosti s Afrikou, keď si v roku 2018 podali ruku v súvislosti s konfliktom v Líbyi, pričom obe krajiny podporovali konkurenčné frakcie.
Francúzsko za posledné desaťročie stratilo pomerne veľa prestíže vo svojej bývalej koloniálnej sfére vplyvu v západnej Afrike. V reakcii na to sa hovorí, že prezident Macron čoskoro uskutoční mimoriadnu návštevu Nigérie, aby loboval u regionálnych spojencov, aby zasiahli v mene Francúzska.
Niger je tiež strategicky dôležitým americkým spojencom, keďže predstavitelia USA potvrdili, že Washington sa nechystá stiahnuť svoj vojenský personál z tejto krajiny. Chce len počkať, kým sa usadí prach z domáceho boja o moc.
Prečítajte si tiež:
- Niger – Francúzsko nie je pripravené uznať svoju kapituláciu
- Niger položil Francúzsko na lopatky
- V Nigeri protestovali pred francúzskym veľvyslanectvom. Mávali aj ruskými vlajkami