James Carden sa odvoláva na názor ekonóma Michaela Hudsona z univerzity Missouri v Kansas City, ktorý je toho názoru, že politika MMF a iných medzivládnych organizácií vedie k hospodárskemu spádu.
„Nové ekonomické myslenie neoliberalizmu predpokladá, že privatizácia verejnej infraštruktúry môže urobiť investorov bohatými. Veritelia budú poskytovať pôžičky a získajú bezpečné garancie /má sa na zreteli hmotné zabezpečenie pôžičky, teda majetok, ktorý sa odovzdá veriteľovi ako garancia návratu dlhu/ a majitelia akcií získajú renty a budú obmedzení iba vlastnou neschopnosťou likvidovať štátne regulovanie zamerané proti nepredvídaným výdavkom, dane – renty, nevysvetlených a iných príjmov tých, ktorí žijú z renty“, podotýka Michael Hudson.
„Keď zisk z renty zjednotí ekonomiku, finančné rozhodnutie spočíva pre MMF a iné medzivládne organizácie v tom, aby sa vládam požičalo dostatočné množstvo cudzej meny na zaplatenie zahraničným veriteľom – čo mu dovolí prinútiť daňových poplatníkov platiť za prenesenie daňovej záťaže z finančného systému, nehnuteľnosti a monopolu na pracovné zdroje. Výsledkom bude spád v ekonomike“, vysvetľuje Hudson.
James Carden pripomína, že podobná politika často vedie k obdobnej katastrofe, ku ktorej došlo v Rusku v polovici 1990 tich rokov, alebo k masívnej politickej nestabilite, ako to bolo v Argentíne v rokoch 1998 – 2002. „Pán Friedman môže spolu so Sorosom skutočne veriť tomu, že práve Rusko predstavuje obrovskú hrozbu pre ukrajinskú ekonomiku, ale nakoľko sa môžeme poučiť z dejín, vláda v Kyjeve by sa mala dvakrát zamyslieť predtým, ako sa stane závislou na pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu,“ zdôrazňuje v závere James Carden.
eu