Bratislava 7. októbra 2024 (HSP/Brussels Signal/ Foto: TASR-Roman Hanc)
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) upozorňuje na skutočnosť, že rastúca celosvetová spotreba plynu a geopolitické napätie by mohli počas nadchádzajúcej zimy spôsobiť nedostatok plynu v Európe. Správu prináša Brussels Signal
Vo svojej najnovšej správe Medzinárodná energetická agentúra -IEA uvádza, že trhy so zemným plynom sa vrátili k výraznejšiemu rastu. Agentúra očakáva, že globálny dopyt po plyne dosiahne v rokoch 2024 a 2025 nové historické maximá.
Obavy však vyvoláva obmedzený rast dodávok skvapalneného zemného plynu LNG a vojna na Ukrajine, ako aj ďalšie medzinárodné konflikty.
Ruský plyn
Preprava ruského plynu cez Ukrajinu je podľa IEA hlavným problémom na severnej pologuli pred zimným obdobím v rokoch 2024 – 25, nakoľko platnosť súčasných kontraktov vyprší koncom roka 2024.
V dôsledku toho IEA varuje, že by sa mohli zastaviť všetky dodávky plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu. „Zastavenie týchto tranzitných tokov by najviac ovplyvnilo niektoré trhy v strednej a východnej Európe,“ píše IEA vo svojej správe.
Agentúra ďalej uvádza, že podľa ich posúdenia “zastavenie ukrajinského tranzitu by nepredstavovalo bezprostredné riziko pre bezpečnosť dodávok do Rakúska, Maďarska a na Slovensko“. Napríklad Moldavsko je však podstatne viac ohrozené a “vyžadovalo by si úzku spoluprácu medzi ním a regionálnymi a medzinárodnými partnermi, aby sa zabezpečila bezpečnosť dodávok energie počas zimného obdobia“.
Dovoz
IEA dodala, že takýto nedostatok by v roku 2025 viedol k potrebe väčšieho dovozu LNG.
Na riešenie tohto problému energetická agentúra odporúča, aby sa mechanizmy flexibility v rámci hodnotových reťazcov plynu a LNG posilnili prostredníctvom zvýšenia likvidity globálneho trhu s LNG, integrácie ukrajinského systému skladovania plynu do globálneho trhu s plynom a zváženia potenciálnych rámcov pre mechanizmy dobrovoľných rezerv plynu.
Na otázky o tomto potenciálnom probléme hovorca Európskej komisie poprel, že by existovali nejaké problémy.
„Zásobníky plynu v EÚ sú v súčasnosti dobre naplnené, a to na takmer 95 % kapacity,“ uviedol zástupca EK pre Brussels Signal s odvolaním sa na denne aktualizované údaje, ktoré posktuje Gas Infrastructure Europe.
„Dohoda o tranzite plynu cez Ukrajinu sa má skončiť 31. decembra 2024. V duchu nášho plánu REPowerEU, na ktorom sa dohodlo všetkých 27 členských štátov, Komisia nebude Ukrajinu tlačiť za rokovací stôl s Ruskom o predĺžení tejto dohody o tranzite plynu,“ uviedol hovorca.
„EÚ sa na tento scenár pripravuje už mnoho mesiacov a, ako niekoľkokrát povedala komisárka pre energetiku Kadri Simsonová, “sme pripravení žiť bez tohto ruského plynu”,“ vyhlásil.
„Vďaka našim prípravám a diverzifikačnému úsiliu môže Európa uspokojiť svoj dopyt na tohtoročnú zimu a na jar 2025 opäť doplniť svoje zásobníky plynu bez použitia ruského plynu z plynovodov. Na možnostiach diverzifikácie veľmi úzko spolupracujeme s členskými štátmi, najmä s tými, ktorých sa táto tranzitná dohoda týka najviac,“ uviedol hovorca.
Rastúci dopyt
Podľa prognózy IEA sa celosvetový dopyt po plyne v roku 2024 zvýši o viac ako 2,5 % a podobný rast sa očakáva aj v roku 2025.
Významnú časť tohto nárastu možno pripísať rýchlo sa rozvíjajúcim ázijským trhom, ale rastie aj priemyselný dopyt po plyne v Európe, hoci je stále výrazne nižší ako pred krízou. „Rast globálneho dopytu po plyne, ktorý pozorujeme v tomto a budúcom roku, je odrazom postupného zotavovania sa z globálnej energetickej krízy, ktorá tvrdo zasiahla trhy,“ povedal riaditeľ IEA pre energetické trhy a bezpečnosť Keisuke Sadamori.
„Rovnováha medzi vývojom dopytu a ponuky je však krehká, s jasnými rizikami budúcej nestability. Výrobcovia a spotrebitelia musia úzko spolupracovať, aby prekonali tieto neisté časy a zároveň zohľadnili potrebu pokročiť v prechode na výrobu čistej energie s cieľom zabezpečiť bezpečnú a udržateľnú budúcnosť,“ uviedol.
Podľa analýzy IEA sú trhy stále náchylné na nepredvídané zmeny.
Od začiatku globálnej energetickej krízy sa podiel LNG na celosvetovom obchode s plynom zvýšil a pravdepodobne bude mať zásadný význam pre zachovanie rovnováhy ponuky a dopytu v celosvetovom meradle.
Hoci na lodnú dopravu majú stále vplyv obmedzenia v Červenom mori a Panamskom prieplave, ponuka LNG sa v dôsledku týchto obmedzení zatiaľ neznížila.
Aj napriek tomu však odborníci upozorňujú na možné nedostatky predaja LNG na globálnom trhu s plynom, ktorý sa čoraz viac integruje.
V roku 2025, keď sa spustí niekoľko významných projektov LNG, väčšinou v druhej polovici roka, sa môže scenár zmeniť. Očakáva sa, že rast dodávok LNG sa zrýchli a priblíži sa k 6 %.
Hoci k tomu prispejú aj nové objemy z Ázie a Afriky, veľká väčšina novej kapacity bude podľa IEA pochádzať zo Severnej Ameriky.
Prečítajte si tiež :