Bratislava 10. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Алексей Дружинин )
Americký prezident Joe Biden hovoril telefonicky s Vladimirom Putinom, uviedla tlačová služba Bieleho domu. Rozhovor trval asi hodinu. Americký prezident uviedol, že jeho piatkový telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bol úspešný
“Všetko prebehlo dobre. Som optimisticky naladený,” povedal Joe Biden novinárom v Bielom dome.
“Prezidenti vysoko ocenili spoločnú prácu svojich tímov po americko-ruskom summite, ktorý viedol k jednomyseľnému rozhodnutiu obnoviť cezhraničnú humanitárnu pomoc Sýrii v Bezpečnostnej rade OSN,” uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Bezpečnostná rada OSN už skôr prijala rezolúciu Ruska, Spojených štátov, Írska a Nórska o predĺžení poskytovania cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii prostredníctvom kontrolného stanovišťa Bab al-Hava. Ako zdôraznil Vasilij Něbenzja, ruský stály predstaviteľ pri organizácii, Moskve a Washingtone sa prvýkrát podarilo “nielen sa proste dohovoriť, ale tiež predložiť spoločný text”, ktorý jednomyseľne podporili. Podľa neho by sa to mohlo stať medzníkom v dialógu medzi Ruskom a USA.
Okrem toho Biden s Putinom diskutovali o kybernetickej bezpečnosti a o “pokračujúcich útokoch s použitím vydieračských programov”. Podľa Bieleho domu také kybernetické útoky vykonávajú počítačoví zločinci “so sídlom v Rusku”. Americký prezident sa domnieva, že Moskva musí prijať opatrenia na potlačenie činnosti hackerov.
Biden tiež zdôraznil, že je naklonený ďalšej spolupráci v súvislosti so “širším nebezpečenstvom vytváraným vydieračmi”. Podľa jeho slov USA “prijmú všetky opatrenia potrebné na ochranu svojich obyvateľov a životne dôležitej infraštruktúry”.
V rámci odpovede na otázku, či USA prijmú opatrenia v reakcii na kybernetické útoky, Biden povedal “áno”. Biden uviedol, že ak by porušili “základné pravidlá”, USA by odpovedali, ale použitie vojenskej sily vylúčil. Americký prezident dal svojmu kolegovi zoznam 16 organizácií v Spojených štátoch, ktoré sú považované za súčasť kriticky dôležitej infraštruktúry a útoky na ne Washington považuje za neprijateľné.
Hovorca Bieleho domu Len Psakiová dnes takisto vyhlásil, že americký prezident Joe Biden si ponecháva možnosť “vykonať úder” v reakcii na kybernetické útoky proti USA, pričom sa riadi záujmami svojej krajiny.
“Nemyslím si, že niekto očakáva, že (Biden) bude vopred oznamovať údery. Ponecháva si túto možnosť a dal to jasne najavo,” povedala Psakiová v odpovedi na otázku týkajúcu sa reakcie Washingtonu na kybernetické útoky údajne súvisiace s RF.
.
Kyberútoky v Amerike
V noci na 3. júla oznámili, že americkú spoločnosť Kaseya vystavili potenciálne veľmi dlhému kybernetickému útoku pomocou vydieračského vírusu. Hackerský útok zasiahol spoločnosti priamo alebo nepriamo spojené s Kaseya. Kaseya na diaľku sleduje programy svojich zákazníkov – poskytovateľov internetových služieb pre firmy.
Neskôr agentúra Bloomberg s odvolaním na odborníkov na kybernetickú bezpečnosť uviedla, že hackeri požadovali od firmy Kaseya výkupné v hodnote 70 miliónov dolárov v Bitcoin.
Kremeľ o výsledkoch telefonického rozhovoru prezidentov
Tlačová služba Kremľa oznámila, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký kolega Joe Biden zdôraznili potrebu konštruktívnej spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
“Najvyšší predstavitelia zdôraznili nutnosť vecnej a konštruktívnej spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti, pokračovanie príslušných kontaktov,” uvádza sa v správe.
Ruský prezident Vladimir Putin je zároveň presvedčený, že interakcia medzi Moskvou a Washingtonom v oblasti kybernetickej bezpečnosti by mala byť profesionálna a nepolitizovaná.
“V súvislosti s nedávnymi správami o sérii kybernetických útokov údajne vykonávaných z územia Ruska Vladimír Putin zdôraznil, že napriek pripravenosti ruskej strany spoločne potlačiť kriminálné prejavy v informačnom priestore nedostala počas posledného mesiaca od príslušných amerických úradov žiadne žiadosti týkajúce sa týchto otázok,” oznámili v Kremli .
“Súčasne s ohľadom na rozsah a závažnosť výziev v tejto oblasti by interakcia medzi Ruskom a Spojenými štátmi mala mať trvalý profesionálny a nepolitizovaný charakter, byť vykonávaná pomocou špecializovaných kanálov pre výmenu údajov medzi oprávnenými štátnymi štruktúrami, v rámci bilaterálnych právnych mechanizmov, a tiež v súlade s ustanoveniami medzinárodného práva,” uvádza sa v oznámení.
Tlačová služba Kremľa tiež uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden diskutovali o situácii v Sýrii s dôrazom na humanitárne aspekty.
“Obe strany ocenili koordináciu úsilia Ruska a Spojených štátov v tejto otázke – a to aj v Bezpečnostnej rade OSN,” oznámili v Kremli.
V správe Kremľa sa tiež uvádza, že ruský prezident Vladimir Putin vyjadril úprimnú sústrasť americkému prezidentovi Joe Bidenovi v súvislosti so zrútením obytnej budovy na Floride, informovala tlačová služba Kremľa.
“Vladimir Putin vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s tragickými následkami zrútenia obytného domu v Surfside na Floride, ktoré si vyžiadalo mnoho obetí na životoch,” uvádza sa v správe.