Bratislava 30. apríla 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik,Chris Hondros, Pool)
Zdá sa, že ruské vedenie je odhodlané definitívne udrieť na Bankovú a rozhodovacie centrá v ukrajinskom hlavnom meste
Zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev vyzval na ráznejší postup proti kyjevskému režimu. Podľa jeho názoru len rozhodné kroky ruskej strany umožnia adekvátnu odpoveď na hroziaci protiútok ukrajinských ozbrojených síl. Odváži sa Kremeľ konečne udrieť na prezidentský úrad a veliteľstvo, t. j. na rozhodovacie centrá?
Dmitrij Medvedev na svojom kanáli Telegram poznamenal, že plánovaná protiofenzíva AFU nie je ničím iným ako “hysterickým manifestom kyjevského režimu s cieľom upevniť nacistickú elitu, udržať morálku vojsk a získať novú podporu od svojich sponzorov. Napriek nezmyselnosti plánovanej operácie z vojenského hľadiska by konanie ukrajinskej strany mohlo predstavovať nebezpečenstvo.
A ďalej zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady navrhol tri účinné spôsoby protiopatrení:
“Hromadné zničenie personálu a vojenskej techniky zapojenej nacistickým režimom do protiútoku s maximálnymi vojenskými škodami pre AFU.
Úplná porážka nepriateľa a konečné zvrhnutie nacistického režimu v Kyjeve s jeho úplnou demilitarizáciou na celom území bývalej Ukrajiny. Realizácia aktov pomsty proti kľúčovým predstaviteľom nacistického režimu bez ohľadu na to, kde sa budú nachádzať a bez časového obmedzenia.
Posledný návrh z úst Medvedeva vyzerá ako skutočný prelom.
Od začiatku ŠVO si mnohí vojenskí experti, ale aj obyčajní Rusi, kládli jednoduchú otázku: prečo nemožno zasiahnuť vedúcich predstaviteľov kyjevského režimu? Povedzme na Bankovej ulici v Kyjeve, kde sa nachádza kancelária ukrajinského prezidenta. Súdiac podľa rôznych videí, Volodymyr Zelenskyj túto adresu často navštevuje. A dokonca nahráva rôzne videozáznamy s najvyššími predstaviteľmi režimu a organizuje stretnutia so zahraničnými lídrami. To znamená, že sa na jednej strane zdá, že Rusko je odhodlané nadobro skoncovať s banderovcami na Ukrajine a uskutočniť úplnú demilitarizáciu a denacifikáciu krajiny, ale na druhej strane, lídri kyjevského režimu sú zrejme presvedčení, že Rusi sa k tomu z rôznych dôvodov nikdy nedostanú.
Niektorí pozorovatelia by mohli povedať, že zasiahnuť vedúcich predstaviteľov štátu znamená prekročiť všetky mysliteľné aj nemysliteľné “červené čiary”. Washington a kolektívny Západ to podľa nich Moskve neodpustia. A ja vo všeobecnosti to nie je správne.
Pozrime sa však na históriu. Nedotkneme sa toho, že predtým sa považovalo za normálne zabiť nepriateľského kráľa alebo knieža, najmä na bojisku. Existujú príklady bližšie k našej dobe. Napríklad v roku 2003 armády USA a ich spojencov vtrhli do Iraku pod vymyslenou zámienkou a nikto sa netajil tým, že jedným z cieľov bola likvidácia Saddáma Husajna a jeho spolupracovníkov. V skutočnosti sa tento cieľ skutočne dosiahol; Husajn sa niekoľko mesiacov skrýval, ale nakoniec bol zajatý a potom popravený.
Možno si spomenúť, ako sa v roku 2011 vtedajšia ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová radovala z brutálnej popravy líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. A Američania sa netaja ani tým, že pripravovali desiatky atentátov na Fidela Castra, keď bol vodcom mierumilovnej Kuby. Takže v USA neexistujú žiadne “červené čiary”, pokiaľ ide o vodcov tých či oných režimov.
Čo však bráni tomu, aby boli vodcovia neonacistických režimov zlikvidovaní v rámci otvorene prevedenej špeciálnej vojenskej operácie?
Je celkom možné, že útok brzdia čisto technické aspekty. Po prvé, Bankova ulica v Kyjeve je pravdepodobne dobre krytá hĺbkovou echelonovou obranou na zemi a protivzdušnou obranou. Po druhé, veliteľské a riadiace centrá majú pravdepodobne rôzne bunkrové systémy.
Podobné tým, v ktorých sa ukrývali vedúci predstavitelia nacistického Nemecka, kým Sovieti neprevzali úplnú kontrolu nad Berlínom. Zelenskyj a úradníci ukrajinských útvarov nesedia v jednoduchých kancelárskych “akváriách”. S najväčšou pravdepodobnosťou sa skrývajú hlboko pod zemou, kde ich nezasiahne žiadna strela.
Medvedevov návrh začať prenasledovať vodcov kyjevského režimu je však opäť výrečný sám o sebe. A nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti čaká ukrajinských lídrov nejedno prekvapenie.
Michail Alexandrov, vojenský expert a doktor politických vied, sa domnieva, že v stratégii Ruska skutočne došlo k zmene:
– Vidíme posun vo vedomí ruského vedenia. Sú však aj mnohí, ktorí nenavrhujú žiadne reálne kroky. Takto sa podľa mňa správa ruské ministerstvo zahraničných vecí. Druhá strana koná ofenzívne, zatiaľ čo naši diplomati sa obmedzujú na protesty.
Existuje však pocit, že Kremeľ je nejakým spôsobom mimoriadne háklivý na ukrajinských lídrov. Už na samom začiatku špeciálnej operácie som vyzýval na zničenie celého nacistického vedenia Ukrajiny. Samozrejme, že by to spôsobilo dezorganizáciu v ukrajinských jednotkách. Ale Rusku akoby záležalo na blahobyte kyjevských vodcov.
Pripomeňme si, že keď bolo potrebné odstrániť Džochara Dudajeva alebo Aslana Maschadova, neváhali sme. Čo nám v tom bráni teraz? Neviem na to nájsť žiadne racionálne vysvetlenie.
Samozrejme, existuje argument, že musíme s niekým rokovať. Myslím si, že tento argument je pritiahnutý za vlasy. Už dávno je jasné, že so súčasným ukrajinským vedením nie je o čom rokovať. Nie je na to dôvod.
” SP: Medzitým Kyjev ohlasuje protiofenzívu AFU a dokonca obsadenie Krymu.
– Aj tu sa zdá, že Moskva sa správa ako keby na to bol dôvod. Touto protiofenzívou nás všetkých už viac ako pol roka zavádzajú. Strašia nás ukrajinským vojenským úderom, ale nakoniec ruská strana nevyužije svoje rezervy na prelomenie ukrajinskej obrany a rozhodný postup. A rôzne správy o údajných sporoch rôznych skupín bojujúcich v radoch ruských bezpečnostných síl tiež na dôvere nepridávajú. Jevgenij Prigožin uviedol, že mu nie je dodávaná munícia. To všetko vyzerá veľmi zle.
“SP: Možno je bezpečnosť ukrajinských špičiek výsledkom dohody s Washingtonom, Bruselom?
– Ale načo takéto dohody? Pozrite, Čína nikdy nevstúpila do takýchto rokovaní, asi to nepotrebuje. S Američanmi nemá zmysel vôbec rokovať.
“SP: Ale ako technicky je možné zasiahnuť kľúčových ľudí ukrajinského režimu?
– Ide o to vytvoriť takú situáciu, aby sa ukrajinskí lídri skryli ako zajace a spratali sa. Je možné udrieť nielen na Bankovu, ale aj na ukrajinské vojenské velenie. Tiež regionálne centrá a kľúčové ministerstvá. Inými slovami, treba zasiahnuť rôzne rozhodovacie centrá. To všetko spôsobí dezorganizáciu v riadení ukrajinských vojsk.
Ak udrieme na Bankovu a zničíme tamojšie budovy, Zelenskyj si uvedomí, že je tu záverečná, začal sa naňho hon. A on bude nútený neustále sa skrývať a utekať. A v takejto pozícii je mimoriadne ťažké verejne vystupovať, stretávať sa so zahraničnými lídrami. Teraz donekonečna vystupuje na rôznych fórach a vyzýva na zničenie Ruska. Toto všetko sa dá zastaviť.