Bratislava 15. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Aktualizované 15. júla 2023 o 19:51 h.
Medveď pri stretnutí s človekom nemusí zaútočiť. Správanie človeka má vplyv na to, ako bude šelma reagovať. Pre TASR to uviedol Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR
“Pri nečakanom strete s medveďom (na bližšie ako 100 metrov) sa odporúča zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to ani v prípade, že sa zdá pokojný,” radia ochranári.
Medveďovi sa netreba pozerať priamo do očí, pretože to je pre neho znakom agresie.
Medveď vztýčený na zadných nohách sa podľa ŠOP snaží získať lepší prehľad. Nejde o agresívnu pozíciu.
“Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil,” povedali ochranári.
Zároveň podotkli, že ak sa zviera stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku. Väčšinou sa končí skôr, ako dôjde k fyzickému kontaktu.
Ak medveď naozaj zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu.
“Človek by si mal ľahnúť na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu (hrať mŕtveho) až pokiaľ medveď neodíde,” tvrdí ŠOP.
Ak medveď človeka prevráti, mal by sa znova dostať do pôvodnej polohy, aby mal brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou podľa ŠOP prestane útočiť, keď zistí, že už človek nie je hrozbou.
“Aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia,” poznamenali ochranári.
Útok v Liptovskom Hrádku
Pri Liptovskom Hrádku malo dôjsť k stretu medveďa s mužom. Ten utrpel viaceré zranenia a previezli ho do nemocnice. Pre TASR to v sobotu uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová
“Môžem potvrdiť, že sme o 7.30 h prijali volanie o pomoc pre zraneného muža, ktorého údajne napadol medveď. Vyslaní záchranári mu ošetrili viaceré zranenia. Mal povrchové poranenia ramena a otvorenú ranu predkolenia,” spresnila hovorkyňa.
Zásahový tím prijal od piatka tri hlásenia o napadnutí človeka medveďom
Zásahový tím pre medveďa hnedého prijal v piatok (14. 7.) a sobotu tri hlásenia o napadnutí človeka medveďom. V prvom prípade to bolo pri Sučanoch, v druhom pri Liptovskom Hrádku a v treťom v okrese Krupina. Pre TASR to potvrdili z odboru komunikácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.
V piatok dostal zásahový tím hlásenie Policajného zboru o napadnutí človeka na tankovej ceste pri Sučanoch v okrese Martin.
“Ihneď po nahlásení útoku sme s kolegom vyrazili na miesto a vypočuli poškodeného muža, ktorého pri prechádzke so psom napadol z hustého porastu z priekopy pri ceste medveď. Napadnutý na medveďa viackrát vystrelil z legálne držanej pištole. Muž neutrpel žiadne zranenia,” opísal Marek Veverica zo zásahového tímu západ.
Lokalitu v spolupráci s vojenskou políciou zabezpečili a postreleného medveďa našli. Uhynutú medvedicu vo veku približne 18 rokov s váhou 110 kilogramov odovzdali poľovnému združeniu.
Druhý útok nahlásili zásahovému tímu sever v sobotu ráno z lokality pri Liptovskom Hrádku.
“Medveď napadol 58-ročného muža v Hrádockej hore medzi Liptovským Hrádkom a obcou Kráľová Lehota. Medveď ho prekvapil pri behu v skorých ranných hodinách a vážne ho zranil,” uviedli z komunikačného odboru ŠOP.
Ako ďalej priblížili, muž je hospitalizovaný v nemocnici v Liptovskom Mikuláši s hryznými poraneniami hornej a dolnej končatiny. Podľa štátnych ochranárov je mimo ohrozenia života. Zásahový tím je aktuálne v oblasti útoku aj spolu s miestnym poľovným hospodárom.
V teréne sú v týchto chvíľach aj členovia zásahové tímu juh, ktorí prešetrujú okolnosti hlásenia z lokality pri obci Drienovo v okrese Krupina.
“Lesného pracovníka pri vyznačovaní ťažby napadol medveď. V sebaobrane na útočiaceho medveďa niekoľkokrát vystrelil z legálne držanej strelnej zbrane,” dodali z komunikačného odboru s tým, že muž neutrpel zranenia.
Zásahový tím odstránil problémovú medvedicu pri obci Necpaly
Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu v doobedňajších hodinách usmrtil problémovú medvedicu pri obci Necpaly v okrese Martin. Svojím správaním a častým pohybom v obci a jej okolí ohrozovala bezpečnosť obyvateľov. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.
Pohyb a správanie zvieraťa monitoroval zásahový tím od júna tohto roku.
“Išlo o trojročnú medvedicu s váhou 53 kilogramov, ktorá sa opakovane pohybovala v okolí obecného úradu, materskej školy, autobusovej zastávky, ako aj v záhradách rodinných domov, kde spôsobovala škody na ovocných stromoch,” priblížili štátni ochranári.
Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, zvukom ani poplašnými výstrelmi.
“Jej správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu pre miestnych obyvateľov či návštevníkov obce,” uviedli z komunikačného odboru.
Dodali, že súhlas na jej odstránenie vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra.
Štátni ochranári podotkli, že umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné. Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Zviera odstránili z populácie za spolupráce veterinárneho lekára a polície.
Prečítajte si tiež
Medveď obmedzuje život ľudí, vláda musí zasiahnuť!
Pri farme v obci Háj mal opäť úradovať medveď